En 22-årig man sköts idag till döds av polisen. Enligt uppgift avlossade polismannen ett eller flera skott med sitt tjänstevapen efter att mannen gått till attack med en kniv.
På söndagsförmiddagen kallades två polispatruller till en bostad i Lindesberg med anledning av ett bråk. Enligt polisen var det 22-åringen och dennes föräldrar som bråkat.
När poliserna kom till bostaden i utkanten av Lindesberg, fick de snart kontakt med 22-åringen, men av någon anledning gick han till attack mot polisen med en kniv. En av polismännen avlossade då minst ett skott mot honom. Han dog av skadorna på plats.
Fler uppgifter om dödsskjutningen på måndag.
22-åringens vän berättar: ”Han var alltid glad och trevlig”
Söndagens tragiska dödsskjutning kom som en chock för familj, vänner och bekanta. Hur detta kunde hända är ofattbart, säger en av 22-åringens vänner sedan många år tillbaka.
-Sist vi träffades var nere på stan, vi stannade och pratade med varandra en stund. Det här är ofattbart och tragiskt som hänt. Det känns konstigt, säger 22-åringens vän kort efter dödsbudet.
Han beskrivs som en mycket glad och öppen person som hade lätt för att prata med människor. Därför kom beskedet som en chock för vännen.
-Det jag minns av honom i denna otroligt tragiska händelse är att han var positiv, utåtriktad och alltid glad och trevlig.
Den 15 februari är det dags för Örebro läns första idrottsgala att gå av stapeln i Conventum kongress. Här ska idrottsutövare, ledare och klubbar som presterat något extra under året prisas. Bland kvällens nominerade kandidater finns ingen mindre än den 19-åriga supertalangen Anna Sandberg från Lindesberg som är nominerad till Årets genombrott efter att hon fullkomligt exploderat i sin karriär som som fotbollsspelare under de senaste åren.
– Det finns otroligt många duktiga idrottare i Örebro län så att bli nominerad är såklart skitkul, säger hon till LindeNytt.
På fredagen uppmärksammas Förintelsens minnesdag i Lindesberg med en föreläsning av Bertil Oppenheimer och musik av ingen mindre än gitarristen Janne Schaffer. I en tidigare intervju med LindeNytt, uttryckte Schaffer att det för honom känns hedersamt att få göra en musikalisk betraktelse på detta historiska datum, 27 januari – då fångarna i koncentrationslägret i Auschwitz befriades år 1945.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium, Föreningsledarstipendium samt Resestipendium för ungdomar under 20 år, nominering och ansökan är öppen för vem som helst.
En förskola i Frövi håller stängt på tisdagen på grund av ett inbrott som upptäcktes vid sextiden på morgonen. Enligt polisen skall det förutom konstaterat tillgrepp ha blivit rejält tillrört i lokalerna. Gärningsmännen har dessutom skadat en elcentral så att elen har slagits ut.
Fjorton matcher, noll förluster. LIF Lindesberg fortsätter sitt långa segertåg där en elvamålsseger mot Norrköping blev nästa destination. Precis som i tidigare segrar så blev det en tidig ledning som utökades till en storslagen seger. Denna gång med en potentiell framtida utmanare i skytteligan som visade framfötterna.
För sjätte gången sätter Kulturskolan Garnalia i Lindesberg upp sin årligen återkommande musikal. Det kreativa arbetet med att utveckla en handling och forma karaktärer har pågått under hela hösten och på lördagseftermiddagen var det äntligen dags för hela ensemblen att för första gången repetera ”De Vilsegångna” tillsammans.
– Det har varit ett väldigt roligt arbete, det är kul att vi kan kan samarbeta tillsammans i olika åldrar och att vi får möjlighet att lära oss av varandra, berättar garnaliaeleven Emelie Stenfelt som bidrar med sång i årets föreställning.
Efter många år som anställd konsumentvägledare för Lindesbergs kommun kände Rosmarie Haapala att det var dags att göra något annat. Hennes intresse för välmående fick henne att till slut ta steget fullt ut och satsa på det hon brinner för – kroppslig och andlig hälsa.
– Jag är bland annat livscoach, eller medmänniska som jag brukar kalla det, då vi kan sitta ner och samtala om saker man undrar över i livet, säger hon.
Hushåll på Bondskogsvägen, Vendevägen och Östermalmsvägen i bostadsområdet Bondskogen, har på måndagen drabbats av en vattenläcka, informerarar Samhällsbyggnad Bergslagen.