Just nu pågår de sista repetitionerna av Lindeskolans musikteater 2017 ”Sport, svett och dårar”. Staffan Blixt som är lärare på Estetiska programmet på Lindeskolan berättar att de dragit nytta av den nya aulan .”Det blir en annan visuell upplevelse i år, mycket teknik och koreografi. Det känns jättespännande!”
Under ett år har samtliga årskurser på Estetiska programmet i Lindesberg, arbetat flitigt med att förbereda årets musikteater, som i år utspelar sig på ett café.
– Det är en lättsmält underhållning som handlar om hur man når framgång, vilka drömmar och ambitioner man har, berättar Staffan Blixt.
-Det är sång, dans och musik, vi spelar teater med inslag av musik till skillnad från en musikal.
Musikteatern är en elevproduktion, och det innebär att eleverna själva också är med och skriver manus, tillsammans med Staffan Blixt och Stefan Jansson.
-Under hösten har vi utformat teatern, genom improvisationsrepetitioner. Det är för att få eleverna att känna att de har rätt roll och manuset blev klart strax innan jul berättar Staffan och fortsätter.
-Vi har under året jobbat varje fredagseftermiddag med musikteatern och de sista 2 veckorna nu innan premiären så jobbar eleverna enbart med detta.
Den 22-24 mars ges tre skolföreställningar och 24 respektive 25 mars kl 19.00 ges två föreställningar för allmänheten. Biljetter finns att köpa genom Blombergska Bokhandeln i Lindesberg (tel 0581-10021) eller genom biljettforum.se.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.