För två veckor sedan genomfördes en större däckstöld på Lindesbergs Nya Gummiverkstad. Ett 60-tal lastbilsdäck till ett sammanlagt värde av 200 000 kronor stals ur fyra olika förvaringscontainers natten till tisdag 14 februari. Nu utfäster firman en belöning på 25 000 kronor i jakten på däcktjuvarna.
Mikael Zetterberg och Bobby German tog beslut på tisdagen om att utfästa belöningen, och man är noga med att markera att pengarna endast tillfaller den person som kan ge riktigt bra tips. Med detta menar man tips som leder till att firman kan få däcken tillbaka.
-Vi ser det nu som allra viktigast att få tillbaka däcken eftersom det är mycket pengar det handlar om. Därför är belöningen motiverad, menar Mikael Zetterberg.
Anledningen till deras beslut grundar sig också på att man misstänker att däcken fortfarande finns undangömda i trakterna av Lindesberg.
-Först trodde vi att däcken redan fraktats långt bort från Lindesberg. Men det var då. Nu har vi anledning att misstänka att däcken fortfarande finns kvar i Lindesbergstrakten, undangömda någonstans. Vi ser naturligtvis vår chans att finna däcken i samband med att de lastas om för vidareleverans någonstans, säger Mikael.
Om firmans misstankar visar sig vara rätt finns alltså chans att tjuvarna iakttas i samband med omlastning.
-Vi hoppas på det. Det lär ju vara svårt att lasta om alla stora däck utan att någon ”råkar se något”, kommenterar Mikael och Bobby.
Info om de stulna lastbilsdäcken:
Märken: Firestone, Bridgestone, Agi och Cheng-Ching
Dimension: 315/80 – 22,5
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn