För två veckor sedan genomfördes en större däckstöld på Lindesbergs Nya Gummiverkstad. Ett 60-tal lastbilsdäck till ett sammanlagt värde av 200 000 kronor stals ur fyra olika förvaringscontainers natten till tisdag 14 februari. Nu utfäster firman en belöning på 25 000 kronor i jakten på däcktjuvarna.
Mikael Zetterberg och Bobby German tog beslut på tisdagen om att utfästa belöningen, och man är noga med att markera att pengarna endast tillfaller den person som kan ge riktigt bra tips. Med detta menar man tips som leder till att firman kan få däcken tillbaka.
-Vi ser det nu som allra viktigast att få tillbaka däcken eftersom det är mycket pengar det handlar om. Därför är belöningen motiverad, menar Mikael Zetterberg.
Anledningen till deras beslut grundar sig också på att man misstänker att däcken fortfarande finns undangömda i trakterna av Lindesberg.
-Först trodde vi att däcken redan fraktats långt bort från Lindesberg. Men det var då. Nu har vi anledning att misstänka att däcken fortfarande finns kvar i Lindesbergstrakten, undangömda någonstans. Vi ser naturligtvis vår chans att finna däcken i samband med att de lastas om för vidareleverans någonstans, säger Mikael.
Om firmans misstankar visar sig vara rätt finns alltså chans att tjuvarna iakttas i samband med omlastning.
-Vi hoppas på det. Det lär ju vara svårt att lasta om alla stora däck utan att någon ”råkar se något”, kommenterar Mikael och Bobby.
Info om de stulna lastbilsdäcken:
Märken: Firestone, Bridgestone, Agi och Cheng-Ching
Dimension: 315/80 – 22,5
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.