För två veckor sedan genomfördes en större däckstöld på Lindesbergs Nya Gummiverkstad. Ett 60-tal lastbilsdäck till ett sammanlagt värde av 200 000 kronor stals ur fyra olika förvaringscontainers natten till tisdag 14 februari. Nu utfäster firman en belöning på 25 000 kronor i jakten på däcktjuvarna.
Mikael Zetterberg och Bobby German tog beslut på tisdagen om att utfästa belöningen, och man är noga med att markera att pengarna endast tillfaller den person som kan ge riktigt bra tips. Med detta menar man tips som leder till att firman kan få däcken tillbaka.
-Vi ser det nu som allra viktigast att få tillbaka däcken eftersom det är mycket pengar det handlar om. Därför är belöningen motiverad, menar Mikael Zetterberg.
Anledningen till deras beslut grundar sig också på att man misstänker att däcken fortfarande finns undangömda i trakterna av Lindesberg.
-Först trodde vi att däcken redan fraktats långt bort från Lindesberg. Men det var då. Nu har vi anledning att misstänka att däcken fortfarande finns kvar i Lindesbergstrakten, undangömda någonstans. Vi ser naturligtvis vår chans att finna däcken i samband med att de lastas om för vidareleverans någonstans, säger Mikael.
Om firmans misstankar visar sig vara rätt finns alltså chans att tjuvarna iakttas i samband med omlastning.
-Vi hoppas på det. Det lär ju vara svårt att lasta om alla stora däck utan att någon ”råkar se något”, kommenterar Mikael och Bobby.
Info om de stulna lastbilsdäcken:
Märken: Firestone, Bridgestone, Agi och Cheng-Ching
Dimension: 315/80 – 22,5
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.