På lördag är det 25 år sedan som 852 personer miste sina liv på Östersjön, när passagerarfärjan M/S Estonia förliste. 33 av de omkomna var från Lindesberg och befann sig ombord som deltagare i en konferensresa för måltidspersonal i skolor och äldreboenden inom Lindesbergs kommun. På lördag hedras minnet av dem som omkom den ödesdigra natten 28 september 1994.
Senast Estoniakatastrofen uppmärksammades på ett liknande sätt, var 20 år efter katastrofen (2014). En minnesceremoni hölls då nere vid Lindessjön där minnesmonumentet är rest i södra änden av Strandpromenaden. Anders Ceder, som då var kommunstyrelsens ordförande, i sällskap med bland andra kommunchef Christer Lenke och anhöriga, som förlorade nära och kära när M/S Estonia gick under, hade samlats vid platsen. Vid tiden för olyckan, 1994, arbetade Anders Ceder inom skolan och höll ett mycket personligt tal och underströk de mycket starka känslorna som han med många andra upplevde den här dagen.
– Jag arbetade på Storåskolan då, där det fanns elever som är barn till omkomna. När vi gett upp hoppet om att vi skulle få positiva besked, åkte vi till Ramsberg och möttes av ett litet barn, som var glad över besöket – då helt ovetande om vad vi kom för att berätta, sade han.
Konferensresan var tänkt att bli starten på något nytt inom måltidsverksamheten – men blev istället en ren och skär katastrof. Just Ramsberg är en av de orter som drabbades hårdast.
– Kommunen hade beslutat att satsa på verksamhetsutveckling, men det blev ett ödesdigert beslut, sade kommunchef Christer Lenke som avslutade sitt tal med att läsa upp namnen på samtliga omkomna.
Nu på lördag – 25 år efter Estoniakatastrofen – uppmärksammas händelsen på nytt och även denna gång på flera orter inom Lindesbergs kommun. Se nedan.
Kransnedläggning och ljuständning
Ramsberg, nya kyrkogården klockan 11.00
Guldsmedshyttan, kyrkogården klockan 12.00
Lindesberg, minnesmonumentet klockan 13.00
Fellingsbro, kyrkogården klockan 14.30
Lindesberg, södra kyrkogården klockan 15.00
Frövi, kyrkan klockan 16.00
Senare samma dag hålles en minneskonsert i Näsby kyrka, Frövi. Medverkar gör Jesper Hugosson, Linnea Wilhelmsson och Christian Dam. Konserten börjar kl. 17.00
Dagen samordnas av Föreningen Anhöriga Estonia, Svenska kyrkan och Lindesbergs kommun.
Läs även
20 år efter Estoniakatastrofen: Får vi någonsin veta sanningen?
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.