På lördag är det 25 år sedan som 852 personer miste sina liv på Östersjön, när passagerarfärjan M/S Estonia förliste. 33 av de omkomna var från Lindesberg och befann sig ombord som deltagare i en konferensresa för måltidspersonal i skolor och äldreboenden inom Lindesbergs kommun. På lördag hedras minnet av dem som omkom den ödesdigra natten 28 september 1994.
Senast Estoniakatastrofen uppmärksammades på ett liknande sätt, var 20 år efter katastrofen (2014). En minnesceremoni hölls då nere vid Lindessjön där minnesmonumentet är rest i södra änden av Strandpromenaden. Anders Ceder, som då var kommunstyrelsens ordförande, i sällskap med bland andra kommunchef Christer Lenke och anhöriga, som förlorade nära och kära när M/S Estonia gick under, hade samlats vid platsen. Vid tiden för olyckan, 1994, arbetade Anders Ceder inom skolan och höll ett mycket personligt tal och underströk de mycket starka känslorna som han med många andra upplevde den här dagen.
– Jag arbetade på Storåskolan då, där det fanns elever som är barn till omkomna. När vi gett upp hoppet om att vi skulle få positiva besked, åkte vi till Ramsberg och möttes av ett litet barn, som var glad över besöket – då helt ovetande om vad vi kom för att berätta, sade han.
Konferensresan var tänkt att bli starten på något nytt inom måltidsverksamheten – men blev istället en ren och skär katastrof. Just Ramsberg är en av de orter som drabbades hårdast.
– Kommunen hade beslutat att satsa på verksamhetsutveckling, men det blev ett ödesdigert beslut, sade kommunchef Christer Lenke som avslutade sitt tal med att läsa upp namnen på samtliga omkomna.
Nu på lördag – 25 år efter Estoniakatastrofen – uppmärksammas händelsen på nytt och även denna gång på flera orter inom Lindesbergs kommun. Se nedan.
Kransnedläggning och ljuständning
Ramsberg, nya kyrkogården klockan 11.00
Guldsmedshyttan, kyrkogården klockan 12.00
Lindesberg, minnesmonumentet klockan 13.00
Fellingsbro, kyrkogården klockan 14.30
Lindesberg, södra kyrkogården klockan 15.00
Frövi, kyrkan klockan 16.00
Senare samma dag hålles en minneskonsert i Näsby kyrka, Frövi. Medverkar gör Jesper Hugosson, Linnea Wilhelmsson och Christian Dam. Konserten börjar kl. 17.00
Dagen samordnas av Föreningen Anhöriga Estonia, Svenska kyrkan och Lindesbergs kommun.
Läs även
20 år efter Estoniakatastrofen: Får vi någonsin veta sanningen?
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.