På lördag är det 25 år sedan som 852 personer miste sina liv på Östersjön, när passagerarfärjan M/S Estonia förliste. 33 av de omkomna var från Lindesberg och befann sig ombord som deltagare i en konferensresa för måltidspersonal i skolor och äldreboenden inom Lindesbergs kommun. På lördag hedras minnet av dem som omkom den ödesdigra natten 28 september 1994.
Senast Estoniakatastrofen uppmärksammades på ett liknande sätt, var 20 år efter katastrofen (2014). En minnesceremoni hölls då nere vid Lindessjön där minnesmonumentet är rest i södra änden av Strandpromenaden. Anders Ceder, som då var kommunstyrelsens ordförande, i sällskap med bland andra kommunchef Christer Lenke och anhöriga, som förlorade nära och kära när M/S Estonia gick under, hade samlats vid platsen. Vid tiden för olyckan, 1994, arbetade Anders Ceder inom skolan och höll ett mycket personligt tal och underströk de mycket starka känslorna som han med många andra upplevde den här dagen.
– Jag arbetade på Storåskolan då, där det fanns elever som är barn till omkomna. När vi gett upp hoppet om att vi skulle få positiva besked, åkte vi till Ramsberg och möttes av ett litet barn, som var glad över besöket – då helt ovetande om vad vi kom för att berätta, sade han.
Konferensresan var tänkt att bli starten på något nytt inom måltidsverksamheten – men blev istället en ren och skär katastrof. Just Ramsberg är en av de orter som drabbades hårdast.
– Kommunen hade beslutat att satsa på verksamhetsutveckling, men det blev ett ödesdigert beslut, sade kommunchef Christer Lenke som avslutade sitt tal med att läsa upp namnen på samtliga omkomna.
Nu på lördag – 25 år efter Estoniakatastrofen – uppmärksammas händelsen på nytt och även denna gång på flera orter inom Lindesbergs kommun. Se nedan.
Kransnedläggning och ljuständning
Ramsberg, nya kyrkogården klockan 11.00
Guldsmedshyttan, kyrkogården klockan 12.00
Lindesberg, minnesmonumentet klockan 13.00
Fellingsbro, kyrkogården klockan 14.30
Lindesberg, södra kyrkogården klockan 15.00
Frövi, kyrkan klockan 16.00
Senare samma dag hålles en minneskonsert i Näsby kyrka, Frövi. Medverkar gör Jesper Hugosson, Linnea Wilhelmsson och Christian Dam. Konserten börjar kl. 17.00
Dagen samordnas av Föreningen Anhöriga Estonia, Svenska kyrkan och Lindesbergs kommun.
Läs även
20 år efter Estoniakatastrofen: Får vi någonsin veta sanningen?
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.