På lördag är det 25 år sedan som 852 personer miste sina liv på Östersjön, när passagerarfärjan M/S Estonia förliste. 33 av de omkomna var från Lindesberg och befann sig ombord som deltagare i en konferensresa för måltidspersonal i skolor och äldreboenden inom Lindesbergs kommun. På lördag hedras minnet av dem som omkom den ödesdigra natten 28 september 1994.
Senast Estoniakatastrofen uppmärksammades på ett liknande sätt, var 20 år efter katastrofen (2014). En minnesceremoni hölls då nere vid Lindessjön där minnesmonumentet är rest i södra änden av Strandpromenaden. Anders Ceder, som då var kommunstyrelsens ordförande, i sällskap med bland andra kommunchef Christer Lenke och anhöriga, som förlorade nära och kära när M/S Estonia gick under, hade samlats vid platsen. Vid tiden för olyckan, 1994, arbetade Anders Ceder inom skolan och höll ett mycket personligt tal och underströk de mycket starka känslorna som han med många andra upplevde den här dagen.
– Jag arbetade på Storåskolan då, där det fanns elever som är barn till omkomna. När vi gett upp hoppet om att vi skulle få positiva besked, åkte vi till Ramsberg och möttes av ett litet barn, som var glad över besöket – då helt ovetande om vad vi kom för att berätta, sade han.
Konferensresan var tänkt att bli starten på något nytt inom måltidsverksamheten – men blev istället en ren och skär katastrof. Just Ramsberg är en av de orter som drabbades hårdast.
– Kommunen hade beslutat att satsa på verksamhetsutveckling, men det blev ett ödesdigert beslut, sade kommunchef Christer Lenke som avslutade sitt tal med att läsa upp namnen på samtliga omkomna.
Nu på lördag – 25 år efter Estoniakatastrofen – uppmärksammas händelsen på nytt och även denna gång på flera orter inom Lindesbergs kommun. Se nedan.
Kransnedläggning och ljuständning
Ramsberg, nya kyrkogården klockan 11.00
Guldsmedshyttan, kyrkogården klockan 12.00
Lindesberg, minnesmonumentet klockan 13.00
Fellingsbro, kyrkogården klockan 14.30
Lindesberg, södra kyrkogården klockan 15.00
Frövi, kyrkan klockan 16.00
Senare samma dag hålles en minneskonsert i Näsby kyrka, Frövi. Medverkar gör Jesper Hugosson, Linnea Wilhelmsson och Christian Dam. Konserten börjar kl. 17.00
Dagen samordnas av Föreningen Anhöriga Estonia, Svenska kyrkan och Lindesbergs kommun.
Läs även
20 år efter Estoniakatastrofen: Får vi någonsin veta sanningen?
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.