På lördag är det 25 år sedan som 852 personer miste sina liv på Östersjön, när passagerarfärjan M/S Estonia förliste. 33 av de omkomna var från Lindesberg och befann sig ombord som deltagare i en konferensresa för måltidspersonal i skolor och äldreboenden inom Lindesbergs kommun. På lördag hedras minnet av dem som omkom den ödesdigra natten 28 september 1994.
Senast Estoniakatastrofen uppmärksammades på ett liknande sätt, var 20 år efter katastrofen (2014). En minnesceremoni hölls då nere vid Lindessjön där minnesmonumentet är rest i södra änden av Strandpromenaden. Anders Ceder, som då var kommunstyrelsens ordförande, i sällskap med bland andra kommunchef Christer Lenke och anhöriga, som förlorade nära och kära när M/S Estonia gick under, hade samlats vid platsen. Vid tiden för olyckan, 1994, arbetade Anders Ceder inom skolan och höll ett mycket personligt tal och underströk de mycket starka känslorna som han med många andra upplevde den här dagen.
– Jag arbetade på Storåskolan då, där det fanns elever som är barn till omkomna. När vi gett upp hoppet om att vi skulle få positiva besked, åkte vi till Ramsberg och möttes av ett litet barn, som var glad över besöket – då helt ovetande om vad vi kom för att berätta, sade han.
Konferensresan var tänkt att bli starten på något nytt inom måltidsverksamheten – men blev istället en ren och skär katastrof. Just Ramsberg är en av de orter som drabbades hårdast.
– Kommunen hade beslutat att satsa på verksamhetsutveckling, men det blev ett ödesdigert beslut, sade kommunchef Christer Lenke som avslutade sitt tal med att läsa upp namnen på samtliga omkomna.
Nu på lördag – 25 år efter Estoniakatastrofen – uppmärksammas händelsen på nytt och även denna gång på flera orter inom Lindesbergs kommun. Se nedan.
Kransnedläggning och ljuständning
Ramsberg, nya kyrkogården klockan 11.00
Guldsmedshyttan, kyrkogården klockan 12.00
Lindesberg, minnesmonumentet klockan 13.00
Fellingsbro, kyrkogården klockan 14.30
Lindesberg, södra kyrkogården klockan 15.00
Frövi, kyrkan klockan 16.00
Senare samma dag hålles en minneskonsert i Näsby kyrka, Frövi. Medverkar gör Jesper Hugosson, Linnea Wilhelmsson och Christian Dam. Konserten börjar kl. 17.00
Dagen samordnas av Föreningen Anhöriga Estonia, Svenska kyrkan och Lindesbergs kommun.
Läs även
20 år efter Estoniakatastrofen: Får vi någonsin veta sanningen?
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.