Det mesta är nu klart för nästa etapp i ombyggnaden av Kristinavägen. Totalt 2,6 miljoner kronor skall finansiera projektet som mer eller mindre är identiskt med tidigare koncept.-Det enda nya är att vi kommer diskutera med fastighetsägarna i kvarteren om de vill passa på att handikappsanpassa entréerna i samma veva, berättar Jan Gustafsson på trafikenheten.
Nästa etapp har dragit ut mycket på tiden. Trafikenheten är dock väldigt glada över att ärendet nu äntligen lyfts upp på bordet för beslut, eftersom det halvfärdiga arbetet har skapat vissa störningar i trafiken. Bland annat i korsningen Kristinavägen/Skolgatan.
I nästa vecka skall kommunstyrelsen avgöra om arbetet skall påbörjas redan innan årsskiftet – eller om vidare fördröjning blir aktuellt. Hälften av pengarna, 1 300 000 kr, kommer av ett statsbidrag genom Vägverket. Resten skjuter Lindesbergs kommun till med.
Enligt Jan Gustafsson kommer man ganska omgående att inleda förberedelserna om kommunstyrelsen ger klartecken.
-Det går att göra en hel del redan nu eftersom vi inte har fått någon tjäle i marken ännu. Så med lite tur kan vi hinna flytta på gatubrunnar och liknande föreberedelser inför själva ombyggnaden senare i vår. Det känns väldigt bra att vi kommit fram till ett slutgiltigt beslutsfattande nu, säger Gustafsson.
Och det torde inte fattas något annat beslut, än att man beviljar starttillstånd eftersom ombyggnaden grundar sig på ett tidigare politiskt beslut.
Den aktuella sträckan som skall byggas om är från Skolgatan i norr till Prästgatan i söder. Det är ännu oklart om trafiken kommer att stängas av helt under pågående arbete i vår.
-Just nu lutar det åt att vi stänger ett körfält i taget. Man skulle visserligen kunna stänga bägge körfälten och leda om trafiken. Men det är inget beslut vi vill fatta innan vi kommer dit, avslutar Jan Gustafsson på trafikenheten.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.