Precis som de två senaste åren har Lindesbergs kommun även i år fått pengar av staten till gratis sommarlovsaktiviteter för kommunens unga. Men i år kommer det även bjudas på späckade program under de fyra övriga loven, med start om bara några veckor när sportlovet drar igång.
Totalt handlar det om ca 2,6 miljoner kronor som ska fördelas mellan en uppsjö olika aktiviteter under året.
– Vi har fått nästan 900 000 kronor till sommarlovsaktiviteterna, så det är ungefär samma summa som sist, men sedan får vi även 1,1 miljoner att lägga på de övriga loven som sportlov, påsklov, höstlov och jullov där det tradtionellt inte är några större utbud på aktiviteter, berättar Jonas Andersson, fritidskonsulent på Lindesbergs kommun, och fortsätter:
– Sedan har vi även fått ca 600 000 till gratis simundervisning för kommunens förskoleklassare, dvs de som är 6 år och som senare ska börja ettan.
Sportlovsprogrammet är ännu under bearbetning, men Jonas avslöjar att det kommer bjudas på bland annat gratis matinéfilm på bion varje dag under lovet för alla skolungdomar upp till nionde klass, en fullspäckad aktivitetsdag på arenan under lovets onsdag, då det också kommer ordnas gratis buss från både södra och norra länsdelen. Dessutom kan ungdomar upp till årskurs nio bada gratis på Energikällan, och en förälder per barn upp till nio år får också följa med kostnadsfritt. Under torsdagen på sportlovet kommer kommunens alla ishallar hålla öppet, där knytgubbar kommer finnas på plats för att hjälpa till med skridskorna. Dessutom håller Fritidsbanken öppet varje dag mellan kl 9-13 för de som vill låna utrustning till någon rolig aktivitet.
– Barn behöver röra på sig och umgås, avslutar Jonas glatt.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.