Precis som de två senaste åren har Lindesbergs kommun även i år fått pengar av staten till gratis sommarlovsaktiviteter för kommunens unga. Men i år kommer det även bjudas på späckade program under de fyra övriga loven, med start om bara några veckor när sportlovet drar igång.
Totalt handlar det om ca 2,6 miljoner kronor som ska fördelas mellan en uppsjö olika aktiviteter under året.
– Vi har fått nästan 900 000 kronor till sommarlovsaktiviteterna, så det är ungefär samma summa som sist, men sedan får vi även 1,1 miljoner att lägga på de övriga loven som sportlov, påsklov, höstlov och jullov där det tradtionellt inte är några större utbud på aktiviteter, berättar Jonas Andersson, fritidskonsulent på Lindesbergs kommun, och fortsätter:
– Sedan har vi även fått ca 600 000 till gratis simundervisning för kommunens förskoleklassare, dvs de som är 6 år och som senare ska börja ettan.
Sportlovsprogrammet är ännu under bearbetning, men Jonas avslöjar att det kommer bjudas på bland annat gratis matinéfilm på bion varje dag under lovet för alla skolungdomar upp till nionde klass, en fullspäckad aktivitetsdag på arenan under lovets onsdag, då det också kommer ordnas gratis buss från både södra och norra länsdelen. Dessutom kan ungdomar upp till årskurs nio bada gratis på Energikällan, och en förälder per barn upp till nio år får också följa med kostnadsfritt. Under torsdagen på sportlovet kommer kommunens alla ishallar hålla öppet, där knytgubbar kommer finnas på plats för att hjälpa till med skridskorna. Dessutom håller Fritidsbanken öppet varje dag mellan kl 9-13 för de som vill låna utrustning till någon rolig aktivitet.
– Barn behöver röra på sig och umgås, avslutar Jonas glatt.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.