Lindemarken är den klart bästa marknaden rent organisationsmässigt. Det finns ingen annan marknad som har sådan koll på knallarna och ser till att de sköter sig som de ska. Ja, så säger knallarna själva om Lindesbergs marknad, enligt marknadsgeneralen Kurt Fisk.
Nu på fredag är det så dags. Tusentals människor trängs längs med gator och torg i jakten på den bästa renkorven, billigaste byxorna, snyggaste T-shirten eller godaste marknadsgodiset. Hela 270 knallar bildar ca två kilometer marknadsstånd för folket att exploatera. Och innehållet är i stort sett det samma som föregående år. Men det kanske är så det ska vara…?
”Det är bara skräp”
Som marknadsgeneral får man ofta höra ett och annat från invånarna om marknaden. –Även om vissa klagar lite på utbudet ibland så gör de ändå sin runda bland stånden varje år med humöret på topp. ”Det är ju bara skräp”, är ganska vanligt att jag får höra, säger Kurt Fisk.
Även om ”det bara är skräp” enligt vissa så är Lindemarken mycket mer än bara billiga prylar och karuseller. Varje år drar Lions Club in ca 200 000 kronor som går till välgörande ändamål som t ex Cancerfonden.
75 procent av inkomsterna stannar i svenska organisationer och fonder m.m. och resterande 25 procent går utomlands.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.