Nyårsnatten blev en tragedi för ett firande sällskap i Frövi, då en av männen skadades allvarligt av en fyrverkeripjäs som inte fungerat korrekt. Det var strax efter midnatt som sällskapet på sex vuxna samt ett antal barn skulle skjuta fyrverkerier på tolvslaget. Diverse smällare och raketer avfyrades, men när en större ”bomb” skulle skjutas av gick något snett. Pjäsen flyttades efter ett första försök att tända den. Då small den rakt i ansiktet på 30-åringen. Fyrverkeripjäsen kräver minst 20 meters säkerhetsavstånd när den smäller, enligt uppgift.
Mannen fördes efter olyckan till USÖ i Örebro, där man konstaterade att han fått mycket allvarliga ansikts- och skallskador. Efter akut operation på USÖ fördes mannen för specialistvård på Akademiska sjukhuset i Uppsala.
På fredagsmorgonen informerades närpolisen i Lindesberg om mannens tillstånd. Hans skador betecknas fortfarande som allvarliga, men inte livshotande. Exakt hur olyckan gått till vet man ännu inte. Den skadade mannen var ensam och skymd när smällen kom, berättar Annelie Löthgren.
-Eftersom han inte fått skador någon annanstans än i ansiktet, så verkar det som att han stått böjd framåt med ansiktet rakt ovanför pjäsen. Ungefär som om han försökt att tända på ”bomben”, säger Löthgren.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.