30 personer är idag bostadslösa efter den omfattande branden i ett flerbostadshus på Ålkilsgatan i söndags. Flera familjer tog redan igår in på Lindesbergs Stadshotell för tillfälligt boende medan andra sökte sig till släkt och vänner för att få hjälp. Vi har träffat en av dem som idag återvände till sitt förstörda hem.
Branden i flerfamiljshuset resulterade i att samtliga 16 lägenheter blev förstörda. På måndagen var det tydligt hur omfattande skadorna blivit efter branden. Hela vindsvåningen och taket har brunnit upp och lägenheterna på övervåningen har vatten- och rökskadats. Lägenheterna längre ner har klarat sig bättre, men är obeboeliga på grund av vattenskador.
Just nu pågår den tekniska undersökningen av brandplatsen.
Redan igår kväll återvände flera av dem som bodde i huset för att se om alla deras saker i lägenheterna hade klarat sig. Då var det svårt att se något och väntan på dagsljuset blev lång. Vi har träffat en av de drabbade.
-Jag var här igår kväll och tittade, men då var det för mörkt för att se något, berättar en äldre herre som bodde på bottenvåningen.
Förtvivlat tittar han åt det håll hans lägenhet ligger.
-Där bor jag, men jag vet inte om lägenheten eller mina saker har klarat sig, säger han och pekar.
Enligt räddningstjänstens uppskattning, kommer det att ta omkring ett år att återställa fastigheten till ursprungligt skick.
Tidigare artikel och bildspel
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.