30 minuter längre cruisingtid vid årets Vårmönstring
Lördagen väntas bjuda på strålande solsken och höga temperaturer, det är som upplagt för folkfest när Vårmönstringen går av stapeln helt enligt tradition. I år håller dessutom den omåttligt populära cruisingen öppet en halvtimme längre, och stänger nu kl 22:30.
– Vi tar en halvtimme i taget, säger SHRA:s ordförande Gun Ehnvik med ett skratt.
SHRA presenterar flera nyheter inför helgens Vårmönstring, förutom det glädjande beskedet att cruisingen håller öppet 30 minuter längre än tidigare, kommer man även att dela ut ett cruisingpass med tillhörande karta för lättare navigering i Lindesbergs centrum.
– Vid gamla brandstationen är det ju väldigt smalt just nu, så för att motverka ”flaskhalseffekten” introducerar vi en pubrunda som kommer att gå förbi Lasse-Maja Bar & Kök, Fenix och Stadshotellet, där man kan stanna på vägen och ta sig en öl om man vill, berättar Gun.
Årets cruisingkarta. Bild: SHRA
Föreningen har i år även valt att återinföra gratis inträde till bilutställningen för sina medlemmar, ett omtyckt inslag som varit borta i många år. Utställningen håller precis som förra året till vid Lindeskolans grönområde, och har öppet från kl 09.00 fram till ca kl 16.00 då cruisingen tar vid.
Däremot efterlyser man fler frivilliga som kan tänka sig att ställa upp som funktionärer på stan under kvällens motorfest på Lindesbergs gator.
-Vi behöver mer folk som kan hjälpa till, och eftersom det är på kvällen bör man vara över 18 år, säger Gun och fortsätter:
– Det handlar mest om att dirigera trafiken så den flyter på som den ska.
Gun vill även passa på att rikta ett stort tack till alla sponsorer som gjort Vårmönstringen möjlig.
– Vi är så tacksamma, utan dem hade det inte blivit något!
På SHRA:s hemsida finns mer info om helgens evenemang.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Trots att speltempot inte var det högsta för säsongen så var Lindlöven alldeles för bra mot det gästande Wings HC Arlanda. Sebastian Falk låste matchen med 4-0 efter en kort duell om pucken bakom Wings-målvakten. Foto: Timmy Lundegård
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i Lindesbergs kommun. På Nya Snickerifabriken står nu den stora julklappssäcken redo att ta emot gåvor från allmänheten. Initiativtagaren Elin Olofsson hoppas åter på ett varmt gensvar från alla som vill bidra till att göra julen lite ljusare för de barn som behöver det mest.
– Jag hoppas att vi ska kunna hjälpa till att minska den stress som många känner inför julen. Det är en sådan hets kring att ha det nyaste och senaste, och många har kanske inte den möjligheten, säger Elin Olofsson från Gåvoboden.