30 minuter längre cruisingtid vid årets Vårmönstring
Lördagen väntas bjuda på strålande solsken och höga temperaturer, det är som upplagt för folkfest när Vårmönstringen går av stapeln helt enligt tradition. I år håller dessutom den omåttligt populära cruisingen öppet en halvtimme längre, och stänger nu kl 22:30.
– Vi tar en halvtimme i taget, säger SHRA:s ordförande Gun Ehnvik med ett skratt.
SHRA presenterar flera nyheter inför helgens Vårmönstring, förutom det glädjande beskedet att cruisingen håller öppet 30 minuter längre än tidigare, kommer man även att dela ut ett cruisingpass med tillhörande karta för lättare navigering i Lindesbergs centrum.
– Vid gamla brandstationen är det ju väldigt smalt just nu, så för att motverka ”flaskhalseffekten” introducerar vi en pubrunda som kommer att gå förbi Lasse-Maja Bar & Kök, Fenix och Stadshotellet, där man kan stanna på vägen och ta sig en öl om man vill, berättar Gun.
Årets cruisingkarta. Bild: SHRA
Föreningen har i år även valt att återinföra gratis inträde till bilutställningen för sina medlemmar, ett omtyckt inslag som varit borta i många år. Utställningen håller precis som förra året till vid Lindeskolans grönområde, och har öppet från kl 09.00 fram till ca kl 16.00 då cruisingen tar vid.
Däremot efterlyser man fler frivilliga som kan tänka sig att ställa upp som funktionärer på stan under kvällens motorfest på Lindesbergs gator.
-Vi behöver mer folk som kan hjälpa till, och eftersom det är på kvällen bör man vara över 18 år, säger Gun och fortsätter:
– Det handlar mest om att dirigera trafiken så den flyter på som den ska.
Gun vill även passa på att rikta ett stort tack till alla sponsorer som gjort Vårmönstringen möjlig.
– Vi är så tacksamma, utan dem hade det inte blivit något!
På SHRA:s hemsida finns mer info om helgens evenemang.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ett engagerat gäng som vill hjälpa barn i andra länder att få gå i skolan. Foto: Camilla Lagerman
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.
Bo Ringström och Jarl Magnusson från Lions Club Lindesberg samt Raija Glatz från Lions Club Kristina överräckte fina julgåvor till diakon Susanne Lindblom. Foto: Linde bergslags församling
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
Efter den tidigare hemmaförlusten mot Piteå så har Lindlöven repat sig och har byggt upp ett nytt segertåg. På onsdag jagar truppen sin femte raka seger när Strömsbro gästar Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
26 november 2025 klockan 15:13 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger ...