Krisen i Lindesbergs kommun är ett faktum. Sparpaket utformas i syfte att bromsa och eventuellt även lösa problemet med den skrala ekonomi som råder. Men utan några radikala omstruktureringar är kampen förgäves. Kommunen måste anpassa sig till verkligheten och en bra början är att minska antalet anställda.
En utopi eller ett målmedvetet tänkande. Oavsett vad är det tydligt att kommunpolitiker och tjänstemän lever i tron om att Lindesbergs befolkningstal skall nå 25 000. Detta inom en snar framtid också. Statistiken säger dock något helt annat och inget tyder på en plötslig Lindesbergs-Boom inom den snara framtid det talas om.
På grund av detta är det hög tid att anpassa sig till verkligheten och den prognos som tydligt visar framtidsvisionen. Vi blir inte fler, vi blir färre. Kommunen, politiker och tjänstemän, bör sluta att leva i tron om att vi är 25 000 invånare och istället rätta sig efter talet 23 000 invånare. Och eventuellt även planera och bygga upp verksamheterna efter talet 22 000 eftersom det är en mer rimlig och verklighetsnära siffra än målsättningen 25 000 invånare.
I maj månad var vi 23 275 invånare i kommunen, en minskning med 139 personer på ett år. Verkligheten: vi blir färre, inte fler. Vi upprepar: vi blir färre, inte fler.
Karl Arne Löthgren, Centern, pratade nyligen om personalnedskärningar inom kommunens olika verksamheter. Detta såg han som en verklighet om ekonomin inte saneras och ett underskott balanseras upp till ett plusminusnoll eller bättre. Enligt Svensk Kommunrating är detta helt rätt tankegång. Den så kallade kommunala sysselsättningsbubblan, ett kommunindex, som beräknar hur många anställda en kommun bör ha i förhållande till antalet invånare. I Lindesbergs fall är det redan flera hundra anställda för mycket.
Idag har kommunen lite drygt 1900 anställda. Enligt kommunrating bör antalet anställda vara betydligt lägre, rättare sagt lite drygt 1600 anställda. Detta kan bli eventuellt bli en verklighet, men borde redan innan krisen dök upp ha varit en självklarhet och sunt anpassande.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. LindeNytt har listat de platser som har kommit till vår kännedom.
De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, dömdes under fredagen till 6,5 respektive 7 års fängelse vid Örebro Tingsrätt. Männen ska även betala 680 000 kronor i skadestånd till det ena offret samt 490 000 till det andra.
Under natten till måndag blev polisen i region Bergslagen kontaktade av polisen i region Mitt. Anledning var en pågående biljakt på E18 som fortsatte in på länsväg 249 och därmed blev ett ärende för vårt polisområde. Dramatiken fick sitt slut i höjd med Vedevåg, där man med hjälp av spikmatta fick stopp på vansinnesfärden.
– Det gick i höga hastigheter vid tillfällen, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Dinosaurier, minioner och en amerikansk president trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Missade du när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva karnevalstämningen som fyllde Lindesbergs gator och torg.
Innan studenten skriver samtliga avgångselever på fordonsprogrammet i hela Sverige ett kunskapsprov, inom den inriktningen man valt att studera. När årets resultat presenterades visade det sig att Lindeskolan inte bara placerade sig på topplistan, eleven Kevin Söder blev även länets bästa kille.
– Vi är naturligtvis jättestolta över Kevin, det är vi ju över alla våra elever, men det är ju roligt att Lindeskolan ligger i topp, säger läraren Per-Anton Olsson.
Kjell-Åke Johansson, som i november 2002 dömdes till livstids fängelse vid Lindesbergs Tingsrätt för mordet på tvåbarnsmamman Birgitta Lönnhager, har ansökt om att få sitt straff tidsbestämt. Örebro Tingsrätt bedömer dock att det finns fortsatt risk att mannen återfaller i allvarlig brottslighet, och avslår därför hans ansökan.