Uppdaterad kl. 17:28. Den omfattande skogsbranden i Morskogatrakten, är nu under kontroll. Det uppger Mattias Ermanbrix, inre befäl vid Nerikes Brandkår, vid 17-tiden.
Det är fortfarande inte klarlagt vad som orsakat den stora skogsbranden strax söder om Morskoga, som upptäcktes vid halvtiotiden i förmiddags. Ett 30-tal brandmän har kämpat mot lågorna under dagen och vid 17-tiden hade man alltså konstaterat att branden är under kontroll.
– Vi har haft lite tur med bättre väderförhållanden här på slutet. Tidigare blåste det ganska kraftigt, vilket försvårade arbetet. Nu har vinden avtagit och det är vi tacksamma för, kommenterar Mattias Ermanbrix, inre befäl vid Nerikes Brandkår.
När LindeNytt har kontakt med inre befäl, kommer ständigt nya lägesrapporter av insatsledaren, Christer Bergström, från brandplatsen.
– Jag fick just veta att man kommer ha ganska många mannar kvar under natten, även skogsägaren Sveaskog har personal på plats för att hålla ett öga ifall det skulle blossa upp på nytt, förklarar Mattias Ermanbrix.
Nerikes Brandkår har nu ringat in området och fått en grov uppskattning på brandens omfattning.
– Det är ett stort område som eldhärjats. Man talar om ca 35 hektar. Med största sannolikhet kommer vi behöva bevaka området i flera dagar framåt innan vi kan säga att branden är helt släckt, säger Ermanbrix.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.