Nu är Lindesjön laddad med fisk så det räcker hela sommaren lång. Idag släpptes nämligen 350 kilo regnbåge i sjön i vikter mellan 5 – 8 hekto. Roland Johansson såg mycket nöjd ut då bågarna pilade iväg när de lämnade transporten. Och det med all rätt.
Strax efter klockan 10 på förmiddagen öppnades tanken som rymde ädelfisken som köpts in av Lindesjöns fiskevårdsområdesförening. Strax åkte hela härligheten, ca 350 kilo regnbåge, i sjön och efter bottnen syntes de av resan något förvirrade fiskarna som efter en stunds betänketid pös iväg i olika riktningar. Trots resan visade fisken ett relativt gott ”humör” då de ganska snart började hoppa och plumsa runt en bit ut i sjön och ån. Varje år sker detta isläpp av fisk i Lindesberg, även om det numera inte anordnas med vad vi tidigare hade – Fiskets dag. Även om ”jippot” kring det årliga isläppen försvunnit så kvarstår dock det viktigaste: Att alla får fiska och att det är gratis.
Själva isättningen sker i mynningen till sjön, nedanför vårdcentralen. Platsens läge gör att fisken sprider sig ganska jämt upp i ån och ut i sjön. På så sätt blir det lite klurigare för fiskaren och dessutom får fler plats att fiska när man har ett större spridningsområde på fisken. Efter att den sista firren lämnat vattentanken och återfått friheten så syntes vak och hoppandes ädelfisk i båda riktningarna – både uppströms och nedströms. Bilden: Finns det någon skönare syn än denna för en sportfiskeintresserad? Tänkte väl det…
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.