Nu är Lindesjön laddad med fisk så det räcker hela sommaren lång. Idag släpptes nämligen 350 kilo regnbåge i sjön i vikter mellan 5 – 8 hekto. Roland Johansson såg mycket nöjd ut då bågarna pilade iväg när de lämnade transporten. Och det med all rätt.
Strax efter klockan 10 på förmiddagen öppnades tanken som rymde ädelfisken som köpts in av Lindesjöns fiskevårdsområdesförening. Strax åkte hela härligheten, ca 350 kilo regnbåge, i sjön och efter bottnen syntes de av resan något förvirrade fiskarna som efter en stunds betänketid pös iväg i olika riktningar. Trots resan visade fisken ett relativt gott ”humör” då de ganska snart började hoppa och plumsa runt en bit ut i sjön och ån. Varje år sker detta isläpp av fisk i Lindesberg, även om det numera inte anordnas med vad vi tidigare hade – Fiskets dag. Även om ”jippot” kring det årliga isläppen försvunnit så kvarstår dock det viktigaste: Att alla får fiska och att det är gratis.
Själva isättningen sker i mynningen till sjön, nedanför vårdcentralen. Platsens läge gör att fisken sprider sig ganska jämt upp i ån och ut i sjön. På så sätt blir det lite klurigare för fiskaren och dessutom får fler plats att fiska när man har ett större spridningsområde på fisken. Efter att den sista firren lämnat vattentanken och återfått friheten så syntes vak och hoppandes ädelfisk i båda riktningarna – både uppströms och nedströms. Bilden: Finns det någon skönare syn än denna för en sportfiskeintresserad? Tänkte väl det…
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.