Nu är Lindesjön laddad med fisk så det räcker hela sommaren lång. Idag släpptes nämligen 350 kilo regnbåge i sjön i vikter mellan 5 – 8 hekto. Roland Johansson såg mycket nöjd ut då bågarna pilade iväg när de lämnade transporten. Och det med all rätt.
Strax efter klockan 10 på förmiddagen öppnades tanken som rymde ädelfisken som köpts in av Lindesjöns fiskevårdsområdesförening. Strax åkte hela härligheten, ca 350 kilo regnbåge, i sjön och efter bottnen syntes de av resan något förvirrade fiskarna som efter en stunds betänketid pös iväg i olika riktningar. Trots resan visade fisken ett relativt gott ”humör” då de ganska snart började hoppa och plumsa runt en bit ut i sjön och ån. Varje år sker detta isläpp av fisk i Lindesberg, även om det numera inte anordnas med vad vi tidigare hade – Fiskets dag. Även om ”jippot” kring det årliga isläppen försvunnit så kvarstår dock det viktigaste: Att alla får fiska och att det är gratis.
Själva isättningen sker i mynningen till sjön, nedanför vårdcentralen. Platsens läge gör att fisken sprider sig ganska jämt upp i ån och ut i sjön. På så sätt blir det lite klurigare för fiskaren och dessutom får fler plats att fiska när man har ett större spridningsområde på fisken. Efter att den sista firren lämnat vattentanken och återfått friheten så syntes vak och hoppandes ädelfisk i båda riktningarna – både uppströms och nedströms. Bilden: Finns det någon skönare syn än denna för en sportfiskeintresserad? Tänkte väl det…
Ett hundratal båtar och flottar lade ankare utanför Lövåsen på lördagskvällen för att höra Martin Almgrens sångröst eka över sjön. Trots ett minst sagt blåsigt väder med rejäla vindbyar och vitvågor som skymtade på Råsvalen, var det inget som hindrade publiken från att uppleva en toppenkväll. Dessutom överraskades alla när en hemlig gäst plötsligt tog över scenen – en person som under många, många år själv brukar bjuda sin publik på just detta – en hemlig gäst. Det var ingen mindre än Roland Hellsing från Manskören Harmoni som rev loss en gammal klassiker.
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
Ett planerat underhåll av Kristinavägen i centrala Lindesberg kommer utföras vid två tillfällen under augusti månad. Arbetet kommer ske kvälls- och nattetid, meddelar Lindesbergs kommun.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
En grupp människor går på vägen mellan gruvbyggnaderna. De leds fram av dansaren Kazue Ikeda. En limousine kommer sakta åkande bakifrån så att gruppen måste dela upp sig. Den uppdelade gruppen återförenas när dansaren rör sig tillbaka mellan människorna som sluter upp bakom henne och gruppen rör sig tillbaka därifrån de kom. Så kommer det se ut när kompositören Mattias Risbergs verk ”Larmet som vände oss ryggen” filmatiseras vid Stripa gruva i Guldsmedshyttan.
– Vi tycker det är spännande med dans i de här miljöerna – det blir som att man förenar det mjuka med det hårda. Kontrasten som uppstår är intressant att arbeta med, säger fotograf och filmmakare Anders Storm.
Vädret visade sig från sin bästa sida när Linde Båtklubb firade sitt 30-årsjubileum på lördagen – som inleddes med en fin båtkortege. Med start från Kyrkbryggan i Lindesberg gick kortegen upp längs Bottenån med siktet inställt på klubbens stuga vid Ånäs för att där fortsätta med festligheterna. När båtarna nådde Norsviken hade fler anslutit längs färden – med glada jubileumsfirare ombord – som vinkade glatt när de passerade LindeNytts fotograf. Se bildspelet ovan.
En parad, bestående av ett 70-tal tvåbenta tillsammans med 60-talet hundar av rasen Chodský pes, promenerade under onsdagseftermiddagen genom delar av Lindesberg. Detta var även starten på årets läger för nämnda hundras, som även detta år genomförs i Gusselby.
– Nu är vi äntligen igång! Det känns jättehärligt, säger Göte Toftler.
100 år efter att gruvstrejken i Stripa bröt ut, sätter Bergslagens Spektakelteater upp föreställningen Strid! Strejk! Stripa! Här väcks människorna, drömmarna och konflikterna som ägde rum åter till liv, med hjälp av dramatik och berättarglädje.
– Det är en bred och underhållande berättelse om ett fortfarande angeläget ämne, vad är villkoren för att arbeta, säger regissör Stefan Jansson.