Nu är Lindesjön laddad med fisk så det räcker hela sommaren lång. Idag släpptes nämligen 350 kilo regnbåge i sjön i vikter mellan 5 – 8 hekto. Roland Johansson såg mycket nöjd ut då bågarna pilade iväg när de lämnade transporten. Och det med all rätt.
Strax efter klockan 10 på förmiddagen öppnades tanken som rymde ädelfisken som köpts in av Lindesjöns fiskevårdsområdesförening. Strax åkte hela härligheten, ca 350 kilo regnbåge, i sjön och efter bottnen syntes de av resan något förvirrade fiskarna som efter en stunds betänketid pös iväg i olika riktningar. Trots resan visade fisken ett relativt gott ”humör” då de ganska snart började hoppa och plumsa runt en bit ut i sjön och ån. Varje år sker detta isläpp av fisk i Lindesberg, även om det numera inte anordnas med vad vi tidigare hade – Fiskets dag. Även om ”jippot” kring det årliga isläppen försvunnit så kvarstår dock det viktigaste: Att alla får fiska och att det är gratis.
Själva isättningen sker i mynningen till sjön, nedanför vårdcentralen. Platsens läge gör att fisken sprider sig ganska jämt upp i ån och ut i sjön. På så sätt blir det lite klurigare för fiskaren och dessutom får fler plats att fiska när man har ett större spridningsområde på fisken. Efter att den sista firren lämnat vattentanken och återfått friheten så syntes vak och hoppandes ädelfisk i båda riktningarna – både uppströms och nedströms. Bilden: Finns det någon skönare syn än denna för en sportfiskeintresserad? Tänkte väl det…
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.