I söndags skadades en 57-årig man mycket allvarligt sedan han vält med sin 4-hjuling och fått den över sig. Olyckan inträffade i Yxe utanför Lindesberg. Han vårdas nu för livshotande skador på Akademiska sjukhuset i Uppsala. Samtidigt med denna händelse kommer uppgifter om att farlig körning med 4-hjulingar förekommer i centrala Lindesberg – och polisen är inte ett dugg road av detta.
En olycka är en för mycket och den otäcka kraschen i Yxe i söndags kunde lika gärna ha inträffat i centrum. Uppgifter från allmänheten säger nämligen att farlig körning med dessa fordon förekommer på allmän väg, såväl i centrum som i bostadsområdena utanför centrum samt i närhet till skolområde.
Polisen i Lindesberg har tidigare uttalat sig om fenomenet ”buskörning” och i första hand gällande personbilar som framförs utan respekt för medtrafikanter. Men deras satsning gäller naturligtvis alla fordon och trafikanter som kör enligt egna lagar.
-Vi får väldigt mycket klagomål på s k störande trafik och det handlar i regel om trafikanter som buskör. Exempelvis att man gasar på en kort sträcka, bromsar in och gasar på igen. Sådan körning låter väldigt mycket varför klagomålen blir därefter, berättar Morgan Beijer på polisen.
Händelsen i Yxe får polisen att oroas över de uppgifter som inkommit från allmänheten om att 4-hjulingar framförs på ett vårdlöst och omdömeslöst sätt – i stadstrafik. Under förra veckan sågs två maskiner dundra fram på olika platser i stan.
-Tyvärr verkar det som att vissa glömmer lagen när de sätter sig på en 4-hjuling. Man får ju inte heller glömma att detta i grunden är ett terrängfordon som inte har särskilt god väghållning. Den är väldigt lätt att välta med om man inte är aktsam, kommenterar polischef Magnus Johansson.
Detta var vad som hände i söndags, då en 57-årig man skulle svänga av från riksvägen och in på en mindre väg. 4-hjulingen välte och mannen fick den över sig. Hans skador bedömdes så pass allvarliga att han fördes från Lindesbergs lasarett till Akademiska sjukhuset i Uppsala för vård.
-Naturligtvis kommer vi att fortsätta vår satsning på buskörningen och det innefattar även de 4-hjulingar som av allmänheten uppges köra störande och vårdslöst, avslutar Morgon Beijer.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.