I söndags skadades en 57-årig man mycket allvarligt sedan han vält med sin 4-hjuling och fått den över sig. Olyckan inträffade i Yxe utanför Lindesberg. Han vårdas nu för livshotande skador på Akademiska sjukhuset i Uppsala. Samtidigt med denna händelse kommer uppgifter om att farlig körning med 4-hjulingar förekommer i centrala Lindesberg – och polisen är inte ett dugg road av detta.
En olycka är en för mycket och den otäcka kraschen i Yxe i söndags kunde lika gärna ha inträffat i centrum. Uppgifter från allmänheten säger nämligen att farlig körning med dessa fordon förekommer på allmän väg, såväl i centrum som i bostadsområdena utanför centrum samt i närhet till skolområde.
Polisen i Lindesberg har tidigare uttalat sig om fenomenet ”buskörning” och i första hand gällande personbilar som framförs utan respekt för medtrafikanter. Men deras satsning gäller naturligtvis alla fordon och trafikanter som kör enligt egna lagar.
-Vi får väldigt mycket klagomål på s k störande trafik och det handlar i regel om trafikanter som buskör. Exempelvis att man gasar på en kort sträcka, bromsar in och gasar på igen. Sådan körning låter väldigt mycket varför klagomålen blir därefter, berättar Morgan Beijer på polisen.
Händelsen i Yxe får polisen att oroas över de uppgifter som inkommit från allmänheten om att 4-hjulingar framförs på ett vårdlöst och omdömeslöst sätt – i stadstrafik. Under förra veckan sågs två maskiner dundra fram på olika platser i stan.
-Tyvärr verkar det som att vissa glömmer lagen när de sätter sig på en 4-hjuling. Man får ju inte heller glömma att detta i grunden är ett terrängfordon som inte har särskilt god väghållning. Den är väldigt lätt att välta med om man inte är aktsam, kommenterar polischef Magnus Johansson.
Detta var vad som hände i söndags, då en 57-årig man skulle svänga av från riksvägen och in på en mindre väg. 4-hjulingen välte och mannen fick den över sig. Hans skador bedömdes så pass allvarliga att han fördes från Lindesbergs lasarett till Akademiska sjukhuset i Uppsala för vård.
-Naturligtvis kommer vi att fortsätta vår satsning på buskörningen och det innefattar även de 4-hjulingar som av allmänheten uppges köra störande och vårdslöst, avslutar Morgon Beijer.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!