I söndags skadades en 57-årig man mycket allvarligt sedan han vält med sin 4-hjuling och fått den över sig. Olyckan inträffade i Yxe utanför Lindesberg. Han vårdas nu för livshotande skador på Akademiska sjukhuset i Uppsala. Samtidigt med denna händelse kommer uppgifter om att farlig körning med 4-hjulingar förekommer i centrala Lindesberg – och polisen är inte ett dugg road av detta.
En olycka är en för mycket och den otäcka kraschen i Yxe i söndags kunde lika gärna ha inträffat i centrum. Uppgifter från allmänheten säger nämligen att farlig körning med dessa fordon förekommer på allmän väg, såväl i centrum som i bostadsområdena utanför centrum samt i närhet till skolområde.
Polisen i Lindesberg har tidigare uttalat sig om fenomenet ”buskörning” och i första hand gällande personbilar som framförs utan respekt för medtrafikanter. Men deras satsning gäller naturligtvis alla fordon och trafikanter som kör enligt egna lagar.
-Vi får väldigt mycket klagomål på s k störande trafik och det handlar i regel om trafikanter som buskör. Exempelvis att man gasar på en kort sträcka, bromsar in och gasar på igen. Sådan körning låter väldigt mycket varför klagomålen blir därefter, berättar Morgan Beijer på polisen.
Händelsen i Yxe får polisen att oroas över de uppgifter som inkommit från allmänheten om att 4-hjulingar framförs på ett vårdlöst och omdömeslöst sätt – i stadstrafik. Under förra veckan sågs två maskiner dundra fram på olika platser i stan.
-Tyvärr verkar det som att vissa glömmer lagen när de sätter sig på en 4-hjuling. Man får ju inte heller glömma att detta i grunden är ett terrängfordon som inte har särskilt god väghållning. Den är väldigt lätt att välta med om man inte är aktsam, kommenterar polischef Magnus Johansson.
Detta var vad som hände i söndags, då en 57-årig man skulle svänga av från riksvägen och in på en mindre väg. 4-hjulingen välte och mannen fick den över sig. Hans skador bedömdes så pass allvarliga att han fördes från Lindesbergs lasarett till Akademiska sjukhuset i Uppsala för vård.
-Naturligtvis kommer vi att fortsätta vår satsning på buskörningen och det innefattar även de 4-hjulingar som av allmänheten uppges köra störande och vårdslöst, avslutar Morgon Beijer.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen