I söndags skadades en 57-årig man mycket allvarligt sedan han vält med sin 4-hjuling och fått den över sig. Olyckan inträffade i Yxe utanför Lindesberg. Han vårdas nu för livshotande skador på Akademiska sjukhuset i Uppsala. Samtidigt med denna händelse kommer uppgifter om att farlig körning med 4-hjulingar förekommer i centrala Lindesberg – och polisen är inte ett dugg road av detta.
En olycka är en för mycket och den otäcka kraschen i Yxe i söndags kunde lika gärna ha inträffat i centrum. Uppgifter från allmänheten säger nämligen att farlig körning med dessa fordon förekommer på allmän väg, såväl i centrum som i bostadsområdena utanför centrum samt i närhet till skolområde.
Polisen i Lindesberg har tidigare uttalat sig om fenomenet ”buskörning” och i första hand gällande personbilar som framförs utan respekt för medtrafikanter. Men deras satsning gäller naturligtvis alla fordon och trafikanter som kör enligt egna lagar.
-Vi får väldigt mycket klagomål på s k störande trafik och det handlar i regel om trafikanter som buskör. Exempelvis att man gasar på en kort sträcka, bromsar in och gasar på igen. Sådan körning låter väldigt mycket varför klagomålen blir därefter, berättar Morgan Beijer på polisen.
Händelsen i Yxe får polisen att oroas över de uppgifter som inkommit från allmänheten om att 4-hjulingar framförs på ett vårdlöst och omdömeslöst sätt – i stadstrafik. Under förra veckan sågs två maskiner dundra fram på olika platser i stan.
-Tyvärr verkar det som att vissa glömmer lagen när de sätter sig på en 4-hjuling. Man får ju inte heller glömma att detta i grunden är ett terrängfordon som inte har särskilt god väghållning. Den är väldigt lätt att välta med om man inte är aktsam, kommenterar polischef Magnus Johansson.
Detta var vad som hände i söndags, då en 57-årig man skulle svänga av från riksvägen och in på en mindre väg. 4-hjulingen välte och mannen fick den över sig. Hans skador bedömdes så pass allvarliga att han fördes från Lindesbergs lasarett till Akademiska sjukhuset i Uppsala för vård.
-Naturligtvis kommer vi att fortsätta vår satsning på buskörningen och det innefattar även de 4-hjulingar som av allmänheten uppges köra störande och vårdslöst, avslutar Morgon Beijer.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam nämnare: Naturen.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.