I söndags skadades en 57-årig man mycket allvarligt sedan han vält med sin 4-hjuling och fått den över sig. Olyckan inträffade i Yxe utanför Lindesberg. Han vårdas nu för livshotande skador på Akademiska sjukhuset i Uppsala. Samtidigt med denna händelse kommer uppgifter om att farlig körning med 4-hjulingar förekommer i centrala Lindesberg – och polisen är inte ett dugg road av detta.
En olycka är en för mycket och den otäcka kraschen i Yxe i söndags kunde lika gärna ha inträffat i centrum. Uppgifter från allmänheten säger nämligen att farlig körning med dessa fordon förekommer på allmän väg, såväl i centrum som i bostadsområdena utanför centrum samt i närhet till skolområde.
Polisen i Lindesberg har tidigare uttalat sig om fenomenet ”buskörning” och i första hand gällande personbilar som framförs utan respekt för medtrafikanter. Men deras satsning gäller naturligtvis alla fordon och trafikanter som kör enligt egna lagar.
-Vi får väldigt mycket klagomål på s k störande trafik och det handlar i regel om trafikanter som buskör. Exempelvis att man gasar på en kort sträcka, bromsar in och gasar på igen. Sådan körning låter väldigt mycket varför klagomålen blir därefter, berättar Morgan Beijer på polisen.
Händelsen i Yxe får polisen att oroas över de uppgifter som inkommit från allmänheten om att 4-hjulingar framförs på ett vårdlöst och omdömeslöst sätt – i stadstrafik. Under förra veckan sågs två maskiner dundra fram på olika platser i stan.
-Tyvärr verkar det som att vissa glömmer lagen när de sätter sig på en 4-hjuling. Man får ju inte heller glömma att detta i grunden är ett terrängfordon som inte har särskilt god väghållning. Den är väldigt lätt att välta med om man inte är aktsam, kommenterar polischef Magnus Johansson.
Detta var vad som hände i söndags, då en 57-årig man skulle svänga av från riksvägen och in på en mindre väg. 4-hjulingen välte och mannen fick den över sig. Hans skador bedömdes så pass allvarliga att han fördes från Lindesbergs lasarett till Akademiska sjukhuset i Uppsala för vård.
-Naturligtvis kommer vi att fortsätta vår satsning på buskörningen och det innefattar även de 4-hjulingar som av allmänheten uppges köra störande och vårdslöst, avslutar Morgon Beijer.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.