Som vi tidigare kunnat berätta har polisen i Lindesberg äntligen fått stopp på den brottsvåg av bilinbrott, bilstölder, inbrott m m. Sakta men säkert kom den ena efter den andra misstänkta till polisens kännedom och nu har det resulterat i flera anhålla samt en häktad. Samtliga misstänkta är unga.
Lindesbergspolisen har tillsammans med polisen i Örebro arbetat med problemet i stan som kulminerade under mars månad. Bilstölder i syfte att busköra på stadens gator nattetid var ett av de mest anmärkningsvärda tilltag som uppdagades. I ett fall kan det enkelt jämföras med de elbilar som man ser krocka med varandra på ett vanligt tivoli. Det var på parkeringen vid Lindehov som detta skedde för några månader sedan. Man stal då en bil och körde runt och krockade mot andra parkerade bilar. En av dessa uppges ha knuffats ett 10-tal meter och fått omfattande skador på karossen.
Förutom bilstölderna och inbrotten så har det även visat sig att narkotika varit inblandat. Detta kom fram då polisen strax innan Påsk gjorde en husrannsakan hos en av de misstänkta och fann hasch i bostaden. Vid närpolisen berättar man att ett 40-tal brott redan nu kan klaras upp, men att den siffran med största sannolikhet kommer att växa allt som utredningen pågår.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.