Som vi tidigare kunnat berätta har polisen i Lindesberg äntligen fått stopp på den brottsvåg av bilinbrott, bilstölder, inbrott m m. Sakta men säkert kom den ena efter den andra misstänkta till polisens kännedom och nu har det resulterat i flera anhålla samt en häktad. Samtliga misstänkta är unga.
Lindesbergspolisen har tillsammans med polisen i Örebro arbetat med problemet i stan som kulminerade under mars månad. Bilstölder i syfte att busköra på stadens gator nattetid var ett av de mest anmärkningsvärda tilltag som uppdagades. I ett fall kan det enkelt jämföras med de elbilar som man ser krocka med varandra på ett vanligt tivoli. Det var på parkeringen vid Lindehov som detta skedde för några månader sedan. Man stal då en bil och körde runt och krockade mot andra parkerade bilar. En av dessa uppges ha knuffats ett 10-tal meter och fått omfattande skador på karossen.
Förutom bilstölderna och inbrotten så har det även visat sig att narkotika varit inblandat. Detta kom fram då polisen strax innan Påsk gjorde en husrannsakan hos en av de misstänkta och fann hasch i bostaden. Vid närpolisen berättar man att ett 40-tal brott redan nu kan klaras upp, men att den siffran med största sannolikhet kommer att växa allt som utredningen pågår.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.