Som vi tidigare kunnat berätta har polisen i Lindesberg äntligen fått stopp på den brottsvåg av bilinbrott, bilstölder, inbrott m m. Sakta men säkert kom den ena efter den andra misstänkta till polisens kännedom och nu har det resulterat i flera anhålla samt en häktad. Samtliga misstänkta är unga.
Lindesbergspolisen har tillsammans med polisen i Örebro arbetat med problemet i stan som kulminerade under mars månad. Bilstölder i syfte att busköra på stadens gator nattetid var ett av de mest anmärkningsvärda tilltag som uppdagades. I ett fall kan det enkelt jämföras med de elbilar som man ser krocka med varandra på ett vanligt tivoli. Det var på parkeringen vid Lindehov som detta skedde för några månader sedan. Man stal då en bil och körde runt och krockade mot andra parkerade bilar. En av dessa uppges ha knuffats ett 10-tal meter och fått omfattande skador på karossen.
Förutom bilstölderna och inbrotten så har det även visat sig att narkotika varit inblandat. Detta kom fram då polisen strax innan Påsk gjorde en husrannsakan hos en av de misstänkta och fann hasch i bostaden. Vid närpolisen berättar man att ett 40-tal brott redan nu kan klaras upp, men att den siffran med största sannolikhet kommer att växa allt som utredningen pågår.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn