Vid 10-tiden idag genomfördes den årliga inplanteringen av ädla fiskar i Lindessjön. Men inledningen blev lite mer dramatisk än vi är vana vid då Roland Johansson gjorde ett premiärplurr.-Jag visste att det här skulle hända någon gång, men att det skulle dröja så många år trodde jag inte, skrattar Roland gott.
Sedan många, många år tillbaka har invånarna bjudits på gratis regnbågsfiske på sommaren och detta år är inget undantag. Det som skiljer sig lite från tidigare års inplanteringar är att man nu laddar på lite extra. Idag släpptes 400 kg regnbåge ut i sjön och det är cirka 50 kg mer än ”normalt”.
Roland Johansson, ordförande i Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening, infinner sig som vanligt med storstövlarna på. På väg mot fiskbilen som just anlänt säger han:
-Jag brukar ju alltid vara med och hjälpa till och därför är det lika bra att vara klädd för sånt här.
Ett par minuter senare inser han att storstövlarna borde ha bytts ut mot vadarstövlar istället. När Roland tar sista steget ut i sjön via stentrappan så tappar han plötsligt fotfästet och far i plurret. Det såg naturligtvis lite otäckt ut, men Roland skrattar bara gott åt det hela.
-Det här har jag väntat på i många år för att det skulle hända någon gång, det visste jag bara om. Att jag klarat mig i nära på 20 år är mer överraskande, säger han och kränger av sig stövlarna.
-Nu är man ju redan blöt så jag offrar mig, skojar han och går ut i strumplästen med det långa rör som fiskarna släpps ut i sjön med.
Som alltid är det fritt fiske i sjön som gäller. Roland berättar att pengarna man köper fisken för är ”vinsten” från fjolårets kräftfiske. I runda tal handlar det om 20 000 kronor som man helt enkelt skänker till folket.
-Det är ju hela grejen med det här, att göra det lite roligare att fiska i sjön. Då ska det också vara gratis fiske. Om det kommer en dag då man inför fiskekort för detta, då har jag gjort mitt, säger han och ler.
Fritt fiske som sagt. Men det finns ändå vissa enkla regler att följa för allas bästa.
• Endast ett fiskeredskap åt gången är tillåtet.
• Max 3 fiskar per person och fisketillfälle
• Fiske med nät är ej tillåtet
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.