Vid 10-tiden idag genomfördes den årliga inplanteringen av ädla fiskar i Lindessjön. Men inledningen blev lite mer dramatisk än vi är vana vid då Roland Johansson gjorde ett premiärplurr.-Jag visste att det här skulle hända någon gång, men att det skulle dröja så många år trodde jag inte, skrattar Roland gott.
Sedan många, många år tillbaka har invånarna bjudits på gratis regnbågsfiske på sommaren och detta år är inget undantag. Det som skiljer sig lite från tidigare års inplanteringar är att man nu laddar på lite extra. Idag släpptes 400 kg regnbåge ut i sjön och det är cirka 50 kg mer än ”normalt”.
Roland Johansson, ordförande i Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening, infinner sig som vanligt med storstövlarna på. På väg mot fiskbilen som just anlänt säger han:
-Jag brukar ju alltid vara med och hjälpa till och därför är det lika bra att vara klädd för sånt här.
Ett par minuter senare inser han att storstövlarna borde ha bytts ut mot vadarstövlar istället. När Roland tar sista steget ut i sjön via stentrappan så tappar han plötsligt fotfästet och far i plurret. Det såg naturligtvis lite otäckt ut, men Roland skrattar bara gott åt det hela.
-Det här har jag väntat på i många år för att det skulle hända någon gång, det visste jag bara om. Att jag klarat mig i nära på 20 år är mer överraskande, säger han och kränger av sig stövlarna.
-Nu är man ju redan blöt så jag offrar mig, skojar han och går ut i strumplästen med det långa rör som fiskarna släpps ut i sjön med.
Som alltid är det fritt fiske i sjön som gäller. Roland berättar att pengarna man köper fisken för är ”vinsten” från fjolårets kräftfiske. I runda tal handlar det om 20 000 kronor som man helt enkelt skänker till folket.
-Det är ju hela grejen med det här, att göra det lite roligare att fiska i sjön. Då ska det också vara gratis fiske. Om det kommer en dag då man inför fiskekort för detta, då har jag gjort mitt, säger han och ler.
Fritt fiske som sagt. Men det finns ändå vissa enkla regler att följa för allas bästa.
• Endast ett fiskeredskap åt gången är tillåtet.
• Max 3 fiskar per person och fisketillfälle
• Fiske med nät är ej tillåtet
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.