Vid 10-tiden idag genomfördes den årliga inplanteringen av ädla fiskar i Lindessjön. Men inledningen blev lite mer dramatisk än vi är vana vid då Roland Johansson gjorde ett premiärplurr.-Jag visste att det här skulle hända någon gång, men att det skulle dröja så många år trodde jag inte, skrattar Roland gott.
Sedan många, många år tillbaka har invånarna bjudits på gratis regnbågsfiske på sommaren och detta år är inget undantag. Det som skiljer sig lite från tidigare års inplanteringar är att man nu laddar på lite extra. Idag släpptes 400 kg regnbåge ut i sjön och det är cirka 50 kg mer än ”normalt”.
Roland Johansson, ordförande i Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening, infinner sig som vanligt med storstövlarna på. På väg mot fiskbilen som just anlänt säger han:
-Jag brukar ju alltid vara med och hjälpa till och därför är det lika bra att vara klädd för sånt här.
Ett par minuter senare inser han att storstövlarna borde ha bytts ut mot vadarstövlar istället. När Roland tar sista steget ut i sjön via stentrappan så tappar han plötsligt fotfästet och far i plurret. Det såg naturligtvis lite otäckt ut, men Roland skrattar bara gott åt det hela.
-Det här har jag väntat på i många år för att det skulle hända någon gång, det visste jag bara om. Att jag klarat mig i nära på 20 år är mer överraskande, säger han och kränger av sig stövlarna.
-Nu är man ju redan blöt så jag offrar mig, skojar han och går ut i strumplästen med det långa rör som fiskarna släpps ut i sjön med.
Som alltid är det fritt fiske i sjön som gäller. Roland berättar att pengarna man köper fisken för är ”vinsten” från fjolårets kräftfiske. I runda tal handlar det om 20 000 kronor som man helt enkelt skänker till folket.
-Det är ju hela grejen med det här, att göra det lite roligare att fiska i sjön. Då ska det också vara gratis fiske. Om det kommer en dag då man inför fiskekort för detta, då har jag gjort mitt, säger han och ler.
Fritt fiske som sagt. Men det finns ändå vissa enkla regler att följa för allas bästa.
• Endast ett fiskeredskap åt gången är tillåtet.
• Max 3 fiskar per person och fisketillfälle
• Fiske med nät är ej tillåtet
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.