Vid 10-tiden idag genomfördes den årliga inplanteringen av ädla fiskar i Lindessjön. Men inledningen blev lite mer dramatisk än vi är vana vid då Roland Johansson gjorde ett premiärplurr.-Jag visste att det här skulle hända någon gång, men att det skulle dröja så många år trodde jag inte, skrattar Roland gott.
Sedan många, många år tillbaka har invånarna bjudits på gratis regnbågsfiske på sommaren och detta år är inget undantag. Det som skiljer sig lite från tidigare års inplanteringar är att man nu laddar på lite extra. Idag släpptes 400 kg regnbåge ut i sjön och det är cirka 50 kg mer än ”normalt”.
Roland Johansson, ordförande i Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening, infinner sig som vanligt med storstövlarna på. På väg mot fiskbilen som just anlänt säger han:
-Jag brukar ju alltid vara med och hjälpa till och därför är det lika bra att vara klädd för sånt här.
Ett par minuter senare inser han att storstövlarna borde ha bytts ut mot vadarstövlar istället. När Roland tar sista steget ut i sjön via stentrappan så tappar han plötsligt fotfästet och far i plurret. Det såg naturligtvis lite otäckt ut, men Roland skrattar bara gott åt det hela.
-Det här har jag väntat på i många år för att det skulle hända någon gång, det visste jag bara om. Att jag klarat mig i nära på 20 år är mer överraskande, säger han och kränger av sig stövlarna.
-Nu är man ju redan blöt så jag offrar mig, skojar han och går ut i strumplästen med det långa rör som fiskarna släpps ut i sjön med.
Som alltid är det fritt fiske i sjön som gäller. Roland berättar att pengarna man köper fisken för är ”vinsten” från fjolårets kräftfiske. I runda tal handlar det om 20 000 kronor som man helt enkelt skänker till folket.
-Det är ju hela grejen med det här, att göra det lite roligare att fiska i sjön. Då ska det också vara gratis fiske. Om det kommer en dag då man inför fiskekort för detta, då har jag gjort mitt, säger han och ler.
Fritt fiske som sagt. Men det finns ändå vissa enkla regler att följa för allas bästa.
• Endast ett fiskeredskap åt gången är tillåtet.
• Max 3 fiskar per person och fisketillfälle
• Fiske med nät är ej tillåtet
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.