Vid 10-tiden idag genomfördes den årliga inplanteringen av ädla fiskar i Lindessjön. Men inledningen blev lite mer dramatisk än vi är vana vid då Roland Johansson gjorde ett premiärplurr.-Jag visste att det här skulle hända någon gång, men att det skulle dröja så många år trodde jag inte, skrattar Roland gott.
Sedan många, många år tillbaka har invånarna bjudits på gratis regnbågsfiske på sommaren och detta år är inget undantag. Det som skiljer sig lite från tidigare års inplanteringar är att man nu laddar på lite extra. Idag släpptes 400 kg regnbåge ut i sjön och det är cirka 50 kg mer än ”normalt”.
Roland Johansson, ordförande i Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening, infinner sig som vanligt med storstövlarna på. På väg mot fiskbilen som just anlänt säger han:
-Jag brukar ju alltid vara med och hjälpa till och därför är det lika bra att vara klädd för sånt här.
Ett par minuter senare inser han att storstövlarna borde ha bytts ut mot vadarstövlar istället. När Roland tar sista steget ut i sjön via stentrappan så tappar han plötsligt fotfästet och far i plurret. Det såg naturligtvis lite otäckt ut, men Roland skrattar bara gott åt det hela.
-Det här har jag väntat på i många år för att det skulle hända någon gång, det visste jag bara om. Att jag klarat mig i nära på 20 år är mer överraskande, säger han och kränger av sig stövlarna.
-Nu är man ju redan blöt så jag offrar mig, skojar han och går ut i strumplästen med det långa rör som fiskarna släpps ut i sjön med.
Som alltid är det fritt fiske i sjön som gäller. Roland berättar att pengarna man köper fisken för är ”vinsten” från fjolårets kräftfiske. I runda tal handlar det om 20 000 kronor som man helt enkelt skänker till folket.
-Det är ju hela grejen med det här, att göra det lite roligare att fiska i sjön. Då ska det också vara gratis fiske. Om det kommer en dag då man inför fiskekort för detta, då har jag gjort mitt, säger han och ler.
Fritt fiske som sagt. Men det finns ändå vissa enkla regler att följa för allas bästa.
• Endast ett fiskeredskap åt gången är tillåtet.
• Max 3 fiskar per person och fisketillfälle
• Fiske med nät är ej tillåtet
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.