Tisdag 17 december skall 400 marschaller tändas längs Strandpromenaden i Lindesberg. Bakom traditionen står Lindesbergs Rotaryklubb, som i år låter marschallerna brinna för Ukraina.
Rotary har startat en insamling i samband med eventet i vilken man vänder sig till invånarna och vädjar om stöd. För den som donerar 100 kronor representeras den personens bidrag via en av alla marschaller som tänds under tisdagen. Målet är att få in lika många 100-kronorsgåvor som det finns marschaller att tända. Pengarna går oavkortat till inköp och leverans av bensindrivna elverk.
”Vår målsättning är att få in 100 kr per marschall, vilket då skulle ge oss möjlighet att skicka 8 elgeneratorer. Nu vädjar vi till alla att stödja insamlingen. För 100 kr är du med och lyser upp Strandpromenaden i Lindesberg samt bidrar till att vi kan skicka 8 elgeneratorer”, skriver Rotary i ett utskick.
Rotarys insamling pågår till och med tisdag 17 december. Klubben kommer själva att bidra med 10 000 kronor. De 400 marschallerna har skänkts av livsmedelsbutikerna ICA Supermarket och Hemköp i Lindesberg.
Rotarys insamling via Swish: 123 570 93 57.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.