När journalisten Martin Schibbye släpptes från det Etiopiska fängelset 2012 lovade han sina medfångar att berätta för världen om dem. Nu turnerar han med föreställningen Kality som gör deras röster hörda, och under onsdagskvällen stannande de till på Folkets Hus i Lindesberg.
När Martin Schibbye och hans kollega Johan Persson greps i Etiopien i juli 2011, var det bara början på vad som skulle bli 438 dagar av ren tortyr. Misär, hot och våld var en del av vardagen för fångarna i Kalityfängelset, många av dem dömda för brott de inte ens begått. Bloggare, journalister, advokater, poeter och politiker som alla blivit stämplade som terrorister på grund av att de skrivit texter som kritiserat regeringen, ibland inte ens det.
I september 2012 släpptes Martin och Johan till slut, och då började en helt ny typ av resa – att berätta för världen om deras medfångar som fortfarande satt fängslade.
Precis det gör nu Martin när han tillsammans med Angelica Radvolt och David Lenneman turnerar med föreställningen Kality, där de ger de dömda en röst. I varje stad de besöker får de hjälp av en lokal journalist som får gestalta en av fångarna, denna gången var det Pelle Råssjö från NA som läste vittnesmålen från Chaala Hailu.
Martin berättade rörande om en kvinnlig journalist som han träffade innanför fängelsets murar, hennes namn var Reeyot Alemu och hon hade blivit dömd för terrorism. De började brevväxla genom en tändsticksask som de gömde på toaletten, och när Martin senare släpptes bad hon honom att berätta för alla vad han sett.
– Berätta för världen att jag inte är någon terrorist – jag är journalist!
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.