När journalisten Martin Schibbye släpptes från det Etiopiska fängelset 2012 lovade han sina medfångar att berätta för världen om dem. Nu turnerar han med föreställningen Kality som gör deras röster hörda, och under onsdagskvällen stannande de till på Folkets Hus i Lindesberg.
När Martin Schibbye och hans kollega Johan Persson greps i Etiopien i juli 2011, var det bara början på vad som skulle bli 438 dagar av ren tortyr. Misär, hot och våld var en del av vardagen för fångarna i Kalityfängelset, många av dem dömda för brott de inte ens begått. Bloggare, journalister, advokater, poeter och politiker som alla blivit stämplade som terrorister på grund av att de skrivit texter som kritiserat regeringen, ibland inte ens det.
I september 2012 släpptes Martin och Johan till slut, och då började en helt ny typ av resa – att berätta för världen om deras medfångar som fortfarande satt fängslade.
Precis det gör nu Martin när han tillsammans med Angelica Radvolt och David Lenneman turnerar med föreställningen Kality, där de ger de dömda en röst. I varje stad de besöker får de hjälp av en lokal journalist som får gestalta en av fångarna, denna gången var det Pelle Råssjö från NA som läste vittnesmålen från Chaala Hailu.
Martin berättade rörande om en kvinnlig journalist som han träffade innanför fängelsets murar, hennes namn var Reeyot Alemu och hon hade blivit dömd för terrorism. De började brevväxla genom en tändsticksask som de gömde på toaletten, och när Martin senare släpptes bad hon honom att berätta för alla vad han sett.
– Berätta för världen att jag inte är någon terrorist – jag är journalist!
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.