När journalisten Martin Schibbye släpptes från det Etiopiska fängelset 2012 lovade han sina medfångar att berätta för världen om dem. Nu turnerar han med föreställningen Kality som gör deras röster hörda, och under onsdagskvällen stannande de till på Folkets Hus i Lindesberg.
När Martin Schibbye och hans kollega Johan Persson greps i Etiopien i juli 2011, var det bara början på vad som skulle bli 438 dagar av ren tortyr. Misär, hot och våld var en del av vardagen för fångarna i Kalityfängelset, många av dem dömda för brott de inte ens begått. Bloggare, journalister, advokater, poeter och politiker som alla blivit stämplade som terrorister på grund av att de skrivit texter som kritiserat regeringen, ibland inte ens det.
I september 2012 släpptes Martin och Johan till slut, och då började en helt ny typ av resa – att berätta för världen om deras medfångar som fortfarande satt fängslade.
Precis det gör nu Martin när han tillsammans med Angelica Radvolt och David Lenneman turnerar med föreställningen Kality, där de ger de dömda en röst. I varje stad de besöker får de hjälp av en lokal journalist som får gestalta en av fångarna, denna gången var det Pelle Råssjö från NA som läste vittnesmålen från Chaala Hailu.
Martin berättade rörande om en kvinnlig journalist som han träffade innanför fängelsets murar, hennes namn var Reeyot Alemu och hon hade blivit dömd för terrorism. De började brevväxla genom en tändsticksask som de gömde på toaletten, och när Martin senare släpptes bad hon honom att berätta för alla vad han sett.
– Berätta för världen att jag inte är någon terrorist – jag är journalist!
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.