På måndagen presenterade regeringen och samarbetspartierna deras extrasatsning på välfärden och tryggheten i landet – som innebär fem miljarder extra till kommuner och regioner samt 750 miljoner kronor till rättsväsendet. Detta görs efter starka påtryckningar från oppositionspartierna. För Region Örebro län innebär detta ett tillskott på 45 miljoner årligen till välfärden.
– Varje krona är en viktig och för 45 miljoner kan vi fortsätta utveckla verksamheterna för att möta framtidens behov och krav, kommenterar regionstyrelsens ordförande Andreas Svahn (S) i ett pressmeddelande.
Hur förslaget skall finansieras kunde finansminister Magdalena Andersson dock ej redogöra för under måndagens pressträff.
– Vi kommer att återkomma med en samlad bedömning av finansiering och andra åtgärder också i samband med vårändringsbudgeten, då kommer vi att kunna presentera helheten, sade finansministern under pressträffens frågestund.
Regionstyrelsens ordförande, Andreas Svahn, uttrycker glädje i ett pressmeddelande efter dagens besked om stärkt välfärd och trygghet.
– Jag är glad att regeringen har lyssnat på oss i regioner och kommuner. De kommande åren blir tuffa och då är det helt avgörande att välfärden likt regeringen nu gör prioriteras högst. Den gemensamma välfärden vi har, och byggt upp tillsammans ska fortsätta att utvecklas. Med denna välfärdssatsning från regeringen kan vi ytterligare stärka upp välfärden inom regionen, säger regionstyrelsens ordförande Andreas Svahn (S).
– Varje krona är en viktig och för 45 miljoner kan vi fortsätta utveckla verksamheterna för att möta framtidens behov och krav. Inom välfärden pågår nu ett viktigt arbete att föra vården närmare patienten. I vår budget valde vi att satsa tydligt på den nära vården och att stärka vårdcentralers roll i sjukvården, ökade statsbidrag, fortsätter Andreas Svahn (S).
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
Pandemiår, tillfälligt reducerat mediestöd, krig i Europa, elkris och lågkonjunktur. Många har haft ett kärvt ekonomiskt läge de senaste åren, såväl svenska hushåll som företag. LindeNytt utgör absolut inget undantag.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde mannen till villkorlig dom samt 100 timmars samhällstjänst.