I nästa vecka kommer beskedet som kommunens näringslivsenhet väntat på. Då kommer nämligen ett logistikföretag i Malmö ge besked om man ska fullfölja planerna om att flytta verksamheten till Lindesberg i ett led att effektivisera logistiken åt sina kunder i Mellansverige-regionen.
Utvecklingschef Åke Ström är förväntansfull men samtidigt lite reserverad. Inget är ju klart ännu och man ska inte ropa hej för tidigt, tycker han. Dock är han inte sen att berätta att en etablering här skulle innebära ett rejält lyft på arbetsmarknaden.
-Det skulle ge mellan 40-45 nya arbetstillfällen om de väljer att etablera sig på orten, säger han.
Kommunens utvecklingsenhet har sedan flera månader tillbaka haft flera möten och diskussioner med företaget vars identitet man fortfarande vill hålla tyst om. Idag hittas företaget, som är ett dotterbolag till ett större börsnoterat bolag, i Malmö.
Den 23 november kommer företaget ta beslut om man ska flytta verksamheten från Malmö till Lindesberg.
-De har alla sina kunder i Mellansverige och Lindesberg ligger därför strategiskt mycket bra till. Vi kan även erbjuda ett läge med direktanslutning till riksvägen, som i deras fall är oerhört viktigt.
Åke Ström berättar att läget man diskuterat en etablering på är i slutet av Stafettgatan. Företaget har önskemål om en markyta om 25 000 kvm – ett önskemål kommunen inte haft svårt att uppfylla.
-Vi har ju hela den här ”norra triangeln” att nyttja och avsikten är också att vi ska använda detta område för just sådana här ändamål, förklarar Ström.
Med ”norra triangeln” menas området från industriområdets norra del och upp till korsningen där norra infarten möter riksväg 50 och 68.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.