I nästa vecka kommer beskedet som kommunens näringslivsenhet väntat på. Då kommer nämligen ett logistikföretag i Malmö ge besked om man ska fullfölja planerna om att flytta verksamheten till Lindesberg i ett led att effektivisera logistiken åt sina kunder i Mellansverige-regionen.
Utvecklingschef Åke Ström är förväntansfull men samtidigt lite reserverad. Inget är ju klart ännu och man ska inte ropa hej för tidigt, tycker han. Dock är han inte sen att berätta att en etablering här skulle innebära ett rejält lyft på arbetsmarknaden.
-Det skulle ge mellan 40-45 nya arbetstillfällen om de väljer att etablera sig på orten, säger han.
Kommunens utvecklingsenhet har sedan flera månader tillbaka haft flera möten och diskussioner med företaget vars identitet man fortfarande vill hålla tyst om. Idag hittas företaget, som är ett dotterbolag till ett större börsnoterat bolag, i Malmö.
Den 23 november kommer företaget ta beslut om man ska flytta verksamheten från Malmö till Lindesberg.
-De har alla sina kunder i Mellansverige och Lindesberg ligger därför strategiskt mycket bra till. Vi kan även erbjuda ett läge med direktanslutning till riksvägen, som i deras fall är oerhört viktigt.
Åke Ström berättar att läget man diskuterat en etablering på är i slutet av Stafettgatan. Företaget har önskemål om en markyta om 25 000 kvm – ett önskemål kommunen inte haft svårt att uppfylla.
-Vi har ju hela den här ”norra triangeln” att nyttja och avsikten är också att vi ska använda detta område för just sådana här ändamål, förklarar Ström.
Med ”norra triangeln” menas området från industriområdets norra del och upp till korsningen där norra infarten möter riksväg 50 och 68.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.