I nästa vecka kommer beskedet som kommunens näringslivsenhet väntat på. Då kommer nämligen ett logistikföretag i Malmö ge besked om man ska fullfölja planerna om att flytta verksamheten till Lindesberg i ett led att effektivisera logistiken åt sina kunder i Mellansverige-regionen.
Utvecklingschef Åke Ström är förväntansfull men samtidigt lite reserverad. Inget är ju klart ännu och man ska inte ropa hej för tidigt, tycker han. Dock är han inte sen att berätta att en etablering här skulle innebära ett rejält lyft på arbetsmarknaden.
-Det skulle ge mellan 40-45 nya arbetstillfällen om de väljer att etablera sig på orten, säger han.
Kommunens utvecklingsenhet har sedan flera månader tillbaka haft flera möten och diskussioner med företaget vars identitet man fortfarande vill hålla tyst om. Idag hittas företaget, som är ett dotterbolag till ett större börsnoterat bolag, i Malmö.
Den 23 november kommer företaget ta beslut om man ska flytta verksamheten från Malmö till Lindesberg.
-De har alla sina kunder i Mellansverige och Lindesberg ligger därför strategiskt mycket bra till. Vi kan även erbjuda ett läge med direktanslutning till riksvägen, som i deras fall är oerhört viktigt.
Åke Ström berättar att läget man diskuterat en etablering på är i slutet av Stafettgatan. Företaget har önskemål om en markyta om 25 000 kvm – ett önskemål kommunen inte haft svårt att uppfylla.
-Vi har ju hela den här ”norra triangeln” att nyttja och avsikten är också att vi ska använda detta område för just sådana här ändamål, förklarar Ström.
Med ”norra triangeln” menas området från industriområdets norra del och upp till korsningen där norra infarten möter riksväg 50 och 68.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.