I nästa vecka kommer beskedet som kommunens näringslivsenhet väntat på. Då kommer nämligen ett logistikföretag i Malmö ge besked om man ska fullfölja planerna om att flytta verksamheten till Lindesberg i ett led att effektivisera logistiken åt sina kunder i Mellansverige-regionen.
Utvecklingschef Åke Ström är förväntansfull men samtidigt lite reserverad. Inget är ju klart ännu och man ska inte ropa hej för tidigt, tycker han. Dock är han inte sen att berätta att en etablering här skulle innebära ett rejält lyft på arbetsmarknaden.
-Det skulle ge mellan 40-45 nya arbetstillfällen om de väljer att etablera sig på orten, säger han.
Kommunens utvecklingsenhet har sedan flera månader tillbaka haft flera möten och diskussioner med företaget vars identitet man fortfarande vill hålla tyst om. Idag hittas företaget, som är ett dotterbolag till ett större börsnoterat bolag, i Malmö.
Den 23 november kommer företaget ta beslut om man ska flytta verksamheten från Malmö till Lindesberg.
-De har alla sina kunder i Mellansverige och Lindesberg ligger därför strategiskt mycket bra till. Vi kan även erbjuda ett läge med direktanslutning till riksvägen, som i deras fall är oerhört viktigt.
Åke Ström berättar att läget man diskuterat en etablering på är i slutet av Stafettgatan. Företaget har önskemål om en markyta om 25 000 kvm – ett önskemål kommunen inte haft svårt att uppfylla.
-Vi har ju hela den här ”norra triangeln” att nyttja och avsikten är också att vi ska använda detta område för just sådana här ändamål, förklarar Ström.
Med ”norra triangeln” menas området från industriområdets norra del och upp till korsningen där norra infarten möter riksväg 50 och 68.
Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhöjd stöldrisk.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.