Under torsdagsmorgonen byts de sista av de saboterade däcken på hemtjänstens bilar, och man kan nu börja summera skadegörelsen. Totalt 46 däck förstördes, varav 42 tillhörde hemtjänstens bilar och de resterande 4 satt på den privatägda bilen som var identisk med kommunens fordon.
Det var under onsdagsmorgonen som den omfattande skadegörelsen uppdagades, då personal från hemtjänsten skulle bege sig iväg på arbete. Totalt 16 tjänstebilar samt en privatpersons fordon hade under natten fått däcken sönderhuggna med ett vasst föremål
Arbetet med att byta de saboterade däcken på hemtjänstens bilar visade sig bli ett mycket omfattande sådant, och först på torsdagsmorgonen räknar man med att kunna vara helt färdiga.
– Vi ser alltid till att ha ett lager för bland annat polis, ambulans och kommunens bilar för att vi inte ska gå bet när något händer, men när det sticker iväg med så många i samma dimension blir det svårare, berättar Bobby Gehrman på Lindesbergs Gummiverkstad som arbetat hela onsdagen med hemtjänstens bilar.
Totalt rör det sig om 46 däck som blivit förstörda, 42 tillhörde hemtjänstens bilar och de resterande 4 satt på den privatägda bil som stod parkerad på samma ställe, och som dessutom råkade vara identisk med kommunens fordon.
– Däcken hade tydliga stickskador, och vissa av däcken hade så mycket som 5-6 hugg i sig! Då ska man tänka på att däck är hårda, och det är knappt man tar sig igenom med en vanlig Morakniv, så det här måste har varit något betydligt vassare, konstaterar Gehrman och avslutar:
– Det är för jäkligt! Hoppas de får tag i de skyldiga!
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.