Under torsdagsmorgonen byts de sista av de saboterade däcken på hemtjänstens bilar, och man kan nu börja summera skadegörelsen. Totalt 46 däck förstördes, varav 42 tillhörde hemtjänstens bilar och de resterande 4 satt på den privatägda bilen som var identisk med kommunens fordon.
Det var under onsdagsmorgonen som den omfattande skadegörelsen uppdagades, då personal från hemtjänsten skulle bege sig iväg på arbete. Totalt 16 tjänstebilar samt en privatpersons fordon hade under natten fått däcken sönderhuggna med ett vasst föremål
Arbetet med att byta de saboterade däcken på hemtjänstens bilar visade sig bli ett mycket omfattande sådant, och först på torsdagsmorgonen räknar man med att kunna vara helt färdiga.
– Vi ser alltid till att ha ett lager för bland annat polis, ambulans och kommunens bilar för att vi inte ska gå bet när något händer, men när det sticker iväg med så många i samma dimension blir det svårare, berättar Bobby Gehrman på Lindesbergs Gummiverkstad som arbetat hela onsdagen med hemtjänstens bilar.
Totalt rör det sig om 46 däck som blivit förstörda, 42 tillhörde hemtjänstens bilar och de resterande 4 satt på den privatägda bil som stod parkerad på samma ställe, och som dessutom råkade vara identisk med kommunens fordon.
– Däcken hade tydliga stickskador, och vissa av däcken hade så mycket som 5-6 hugg i sig! Då ska man tänka på att däck är hårda, och det är knappt man tar sig igenom med en vanlig Morakniv, så det här måste har varit något betydligt vassare, konstaterar Gehrman och avslutar:
– Det är för jäkligt! Hoppas de får tag i de skyldiga!
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.
Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda Solvold föll pladask för hantverket. Nu har hon startat sin egen blombinderiverksamhet – Manoli Blomster – online med en tillhörande liten studio i Frövi stationshus.
– Det som är så fint med blommor är att man kan skänka andra glädje eller visa omtanke i svåra stunder med en bukett, förklarar Linda.
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.