(Uppdaterad kl 19:56) Den skogsbrand som härjat i trakterna av Gusselby sedan 15-tiden, var vid 19:30-tiden fortfarande inte under kontroll. Dock bedömdes läget då som relativt gott, att man under kvällen skall få kontroll på branden som nu sprider sig norrut.- Den sprider sig mot ett område med lövskog och det ger oss viss hjälp eftersom branden dämpas en aning då, berättar Mattias Ermanbrix, inre befäl vid Nerikes Brandkår.
Branden upptäcktes av en privatperson vid 15-tiden på måndagen som slog larm. Branden började i samma område som så sent som i förra veckan stod i lågor.
– Vi vet inte orsaken till dagens brand, men det är inte helt osannolikt att det kan vara rester av den tidigare branden som fått fart på nytt, säger Mattias Ermanbrix på Nerikes Brandkår.
Initialt skickades tre enheter till branden – en styrka som inte var tillräcklig på grund av brandens omfattning. Enligt tidiga uppskattningar brann det vid 16-tiden på ett 30 000 kvm stort område.
– Nu har vi nio brandbilar på plats och styrkor från fem stationer. Dessutom har vi hjälp av hemvärnet med totalt 30 mannar, säger Ermanbrix.
Man räknar med att det just nu är minst 50 mannar som bekämpar branden.
Sprider sig norrut
Vid 19:30-tiden var branden inte under kontroll men man hade goda förhoppningar att lyckas med det under kvällen.
– Branden är inringad men inte under kontroll. Den sprider sig norrut och möter då lövskog och det ger oss viss hjälp eftersom brandens spridningshastighet dämpas en aning, säger Mattias Ermanbrix.
Han berättar att branden hittills har varierat kraftigt mellan låg löpbrand, brand i markvegetation, till toppbrand, då elden sprider sig mellan trädtopparna.
Nerikes Brandkår räknar med att ha personal kvar i området hela natten.
Inga bostäder är hotade av branden.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”