Tidigare idag kunde LindeNytt rapportera att Idolvinnaren Martin Almgren gör Björn Skifs sällskap på scenen i Lindehov, när man på lördag i nästa vecka ställer till med stor galafest. Nu står det också klart att arrangören släpper ytterligare 500 biljetter utöver de tidigare 1000, som nu i stort sett är slutsålda.
– Det här är biljetter för de som enbart vill vara med om själva showen och dansen på kvällen, förklarar Perry Liljesvan, ordförande för Lindlövens IF.
När föreningen firar 40 år, gör man det med en gala i den egna hallen Lindehov och med en lineup artister som inte går av för hackor eller hockeyklubbor: Björn Skifs, Martin Almgren, Johan Eriksson, känd från Sikta mot stjärnorna som Ted Gärdestad, PartyPolarna, Jesper Hugossons Orkester och Lindeskolan-esteterna Serendipity. Per Fritzell är galaakonferencier.
För bara några veckor sedan släpptes biljetterna till galan i samband med att man stolt kunde presentera det stora dragplåstret Björn Skifs, som är en av många artister som skall underhålla församlingen denna afton. Ett dragplåster som visade sig vara ett bra val.
På skärtorsdagen släpptes 1000 biljetter. När påsken var förbi hade 800 biljetter redan sålts.
– Det är klart att vi hade hoppats på det här, men att det skulle bli så här stort hade vi nog inte riktigt räknat med, ler Perry Liljesvan.
I morse kunde arrangören inte bara bekräfta att även Idolvinnaren Martin Almgren blir med på galan, utan också att man nu släpper ytterligare 500 biljetter för att stilla efterfrågan.
– Det här innebär att vi öppnar läktaren också. De nya biljetterna täcker upp för själva showen och dansen på kvällen, vilket innebär att priset är lägre än de tidigare biljetterna där även galamiddagen ingår, berättar Liljesvan.
Fotnot: De nya ”show- och dansbiljetterna” finns på Akademibokhandeln i Lindesberg och kostar 345:-
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.