Tidigare idag kunde LindeNytt rapportera att Idolvinnaren Martin Almgren gör Björn Skifs sällskap på scenen i Lindehov, när man på lördag i nästa vecka ställer till med stor galafest. Nu står det också klart att arrangören släpper ytterligare 500 biljetter utöver de tidigare 1000, som nu i stort sett är slutsålda.
– Det här är biljetter för de som enbart vill vara med om själva showen och dansen på kvällen, förklarar Perry Liljesvan, ordförande för Lindlövens IF.
När föreningen firar 40 år, gör man det med en gala i den egna hallen Lindehov och med en lineup artister som inte går av för hackor eller hockeyklubbor: Björn Skifs, Martin Almgren, Johan Eriksson, känd från Sikta mot stjärnorna som Ted Gärdestad, PartyPolarna, Jesper Hugossons Orkester och Lindeskolan-esteterna Serendipity. Per Fritzell är galaakonferencier.
För bara några veckor sedan släpptes biljetterna till galan i samband med att man stolt kunde presentera det stora dragplåstret Björn Skifs, som är en av många artister som skall underhålla församlingen denna afton. Ett dragplåster som visade sig vara ett bra val.
På skärtorsdagen släpptes 1000 biljetter. När påsken var förbi hade 800 biljetter redan sålts.
– Det är klart att vi hade hoppats på det här, men att det skulle bli så här stort hade vi nog inte riktigt räknat med, ler Perry Liljesvan.
I morse kunde arrangören inte bara bekräfta att även Idolvinnaren Martin Almgren blir med på galan, utan också att man nu släpper ytterligare 500 biljetter för att stilla efterfrågan.
– Det här innebär att vi öppnar läktaren också. De nya biljetterna täcker upp för själva showen och dansen på kvällen, vilket innebär att priset är lägre än de tidigare biljetterna där även galamiddagen ingår, berättar Liljesvan.
Fotnot: De nya ”show- och dansbiljetterna” finns på Akademibokhandeln i Lindesberg och kostar 345:-
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.