Tidigare idag kunde LindeNytt rapportera att Idolvinnaren Martin Almgren gör Björn Skifs sällskap på scenen i Lindehov, när man på lördag i nästa vecka ställer till med stor galafest. Nu står det också klart att arrangören släpper ytterligare 500 biljetter utöver de tidigare 1000, som nu i stort sett är slutsålda.
– Det här är biljetter för de som enbart vill vara med om själva showen och dansen på kvällen, förklarar Perry Liljesvan, ordförande för Lindlövens IF.
När föreningen firar 40 år, gör man det med en gala i den egna hallen Lindehov och med en lineup artister som inte går av för hackor eller hockeyklubbor: Björn Skifs, Martin Almgren, Johan Eriksson, känd från Sikta mot stjärnorna som Ted Gärdestad, PartyPolarna, Jesper Hugossons Orkester och Lindeskolan-esteterna Serendipity. Per Fritzell är galaakonferencier.
För bara några veckor sedan släpptes biljetterna till galan i samband med att man stolt kunde presentera det stora dragplåstret Björn Skifs, som är en av många artister som skall underhålla församlingen denna afton. Ett dragplåster som visade sig vara ett bra val.
På skärtorsdagen släpptes 1000 biljetter. När påsken var förbi hade 800 biljetter redan sålts.
– Det är klart att vi hade hoppats på det här, men att det skulle bli så här stort hade vi nog inte riktigt räknat med, ler Perry Liljesvan.
I morse kunde arrangören inte bara bekräfta att även Idolvinnaren Martin Almgren blir med på galan, utan också att man nu släpper ytterligare 500 biljetter för att stilla efterfrågan.
– Det här innebär att vi öppnar läktaren också. De nya biljetterna täcker upp för själva showen och dansen på kvällen, vilket innebär att priset är lägre än de tidigare biljetterna där även galamiddagen ingår, berättar Liljesvan.
Fotnot: De nya ”show- och dansbiljetterna” finns på Akademibokhandeln i Lindesberg och kostar 345:-
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.