Tidigare idag kunde LindeNytt rapportera att Idolvinnaren Martin Almgren gör Björn Skifs sällskap på scenen i Lindehov, när man på lördag i nästa vecka ställer till med stor galafest. Nu står det också klart att arrangören släpper ytterligare 500 biljetter utöver de tidigare 1000, som nu i stort sett är slutsålda.
– Det här är biljetter för de som enbart vill vara med om själva showen och dansen på kvällen, förklarar Perry Liljesvan, ordförande för Lindlövens IF.
När föreningen firar 40 år, gör man det med en gala i den egna hallen Lindehov och med en lineup artister som inte går av för hackor eller hockeyklubbor: Björn Skifs, Martin Almgren, Johan Eriksson, känd från Sikta mot stjärnorna som Ted Gärdestad, PartyPolarna, Jesper Hugossons Orkester och Lindeskolan-esteterna Serendipity. Per Fritzell är galaakonferencier.
För bara några veckor sedan släpptes biljetterna till galan i samband med att man stolt kunde presentera det stora dragplåstret Björn Skifs, som är en av många artister som skall underhålla församlingen denna afton. Ett dragplåster som visade sig vara ett bra val.
På skärtorsdagen släpptes 1000 biljetter. När påsken var förbi hade 800 biljetter redan sålts.
– Det är klart att vi hade hoppats på det här, men att det skulle bli så här stort hade vi nog inte riktigt räknat med, ler Perry Liljesvan.
I morse kunde arrangören inte bara bekräfta att även Idolvinnaren Martin Almgren blir med på galan, utan också att man nu släpper ytterligare 500 biljetter för att stilla efterfrågan.
– Det här innebär att vi öppnar läktaren också. De nya biljetterna täcker upp för själva showen och dansen på kvällen, vilket innebär att priset är lägre än de tidigare biljetterna där även galamiddagen ingår, berättar Liljesvan.
Fotnot: De nya ”show- och dansbiljetterna” finns på Akademibokhandeln i Lindesberg och kostar 345:-
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.