Tidigare idag kunde LindeNytt rapportera att Idolvinnaren Martin Almgren gör Björn Skifs sällskap på scenen i Lindehov, när man på lördag i nästa vecka ställer till med stor galafest. Nu står det också klart att arrangören släpper ytterligare 500 biljetter utöver de tidigare 1000, som nu i stort sett är slutsålda.
– Det här är biljetter för de som enbart vill vara med om själva showen och dansen på kvällen, förklarar Perry Liljesvan, ordförande för Lindlövens IF.
När föreningen firar 40 år, gör man det med en gala i den egna hallen Lindehov och med en lineup artister som inte går av för hackor eller hockeyklubbor: Björn Skifs, Martin Almgren, Johan Eriksson, känd från Sikta mot stjärnorna som Ted Gärdestad, PartyPolarna, Jesper Hugossons Orkester och Lindeskolan-esteterna Serendipity. Per Fritzell är galaakonferencier.
För bara några veckor sedan släpptes biljetterna till galan i samband med att man stolt kunde presentera det stora dragplåstret Björn Skifs, som är en av många artister som skall underhålla församlingen denna afton. Ett dragplåster som visade sig vara ett bra val.
På skärtorsdagen släpptes 1000 biljetter. När påsken var förbi hade 800 biljetter redan sålts.
– Det är klart att vi hade hoppats på det här, men att det skulle bli så här stort hade vi nog inte riktigt räknat med, ler Perry Liljesvan.
I morse kunde arrangören inte bara bekräfta att även Idolvinnaren Martin Almgren blir med på galan, utan också att man nu släpper ytterligare 500 biljetter för att stilla efterfrågan.
– Det här innebär att vi öppnar läktaren också. De nya biljetterna täcker upp för själva showen och dansen på kvällen, vilket innebär att priset är lägre än de tidigare biljetterna där även galamiddagen ingår, berättar Liljesvan.
Fotnot: De nya ”show- och dansbiljetterna” finns på Akademibokhandeln i Lindesberg och kostar 345:-
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.