För en vecka sedan rapporterade vi om en bortsprungen hund i Aspensäng, en historia som träffade många rakt i hjärtat. Men trots ett jätteengagemang från allmänheten, är dvärgcollien Lisen dessvärre fortfarande försvunnen.-Vi är enormt tacksamma för all hjälp vi har fått i sökandet efter henne, säger Lisens matte Annila Viktorin.
Lisen försvann för drygt en vecka sedan utan att lämna ett spår efter sig. Efter några dagars sökande, och efter att LindeNytt skrev om händelsen, engagerade sig allt fler människor i sökandet och flera tips kom från människor som tror sig ha sett Lisen. Nu började ljusglimtar skönjas. Annila Viktorin berättar att man vid ett tillfälle funnit en plats där Lisen med största sannolikhet har sovit.
-Jag är ganska säker på att det är hon som har legat där. Vi hittade päls på platsen, berättar Annila.
Men trots detta spår och flera inrapporterade iakttagelser som gjorts på olika platser, är Lisen fortfarande försvunnen. Sedan ett par dagar tillbaka har inga nya tips inkommit.
-Vi fortsätter att söka av olika områden. Jag vill samtidigt passa på att berättat att vi är enormt tacksamma för all hjälp vi har fått i sökandet efter henne, säger Annila.
Familjen har nu utfäst en belöning på 5000 kr som betalas ut till den som kan ge tips som leder till att man finner Lisen.
Tipsa: Annila Viktorin: 072-211 13 47
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!