För en vecka sedan rapporterade vi om en bortsprungen hund i Aspensäng, en historia som träffade många rakt i hjärtat. Men trots ett jätteengagemang från allmänheten, är dvärgcollien Lisen dessvärre fortfarande försvunnen.-Vi är enormt tacksamma för all hjälp vi har fått i sökandet efter henne, säger Lisens matte Annila Viktorin.
Lisen försvann för drygt en vecka sedan utan att lämna ett spår efter sig. Efter några dagars sökande, och efter att LindeNytt skrev om händelsen, engagerade sig allt fler människor i sökandet och flera tips kom från människor som tror sig ha sett Lisen. Nu började ljusglimtar skönjas. Annila Viktorin berättar att man vid ett tillfälle funnit en plats där Lisen med största sannolikhet har sovit.
-Jag är ganska säker på att det är hon som har legat där. Vi hittade päls på platsen, berättar Annila.
Men trots detta spår och flera inrapporterade iakttagelser som gjorts på olika platser, är Lisen fortfarande försvunnen. Sedan ett par dagar tillbaka har inga nya tips inkommit.
-Vi fortsätter att söka av olika områden. Jag vill samtidigt passa på att berättat att vi är enormt tacksamma för all hjälp vi har fått i sökandet efter henne, säger Annila.
Familjen har nu utfäst en belöning på 5000 kr som betalas ut till den som kan ge tips som leder till att man finner Lisen.
Tipsa: Annila Viktorin: 072-211 13 47
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.