En 60-årig kvinna blev i lördags både misshandlad och förnedrad å det grövsta i sin egen trädgård. Händelsen inträffade vid halvsjutiden på kvällen. Polisen söker nu två misstänkta som färdades i en mintgrön Chevrolet med vita ränder.
Närpolisen i Lindesberg söker en man och en kvinna för misshandeln. Det hela började med att de misstänkta stannade till på Banvägen, varpå en av de misstänkta, en kvinna, hoppade ur bilen och gick in i 60-åringens trädgård och satte sig och kissade. När den 60-åriga kvinnan gick ut och bad henne gå därifrån så blev hon arg och sa ”du ska inte bry dig, hora” och utdelade sedan ett eller flera slag mot henne.
I samma stund kom en man ut från bilen och gick in i trädgården. Men istället för att avstyra det hela så hällde han en öl över 60-åringen innan de båda gick tillbaka till bilen och åkte därifrån.
Polisen är nu mycket angelägen om att få in tips angående bilen de båda personerna färdades i.
-Vi har tyvärr inget registreringsnummer att gå på, men bilen, en mintgrön Chevrolet med vita ränder, kanske någon vet något om i alla fall, säger Anders Nohlgren på närpolisen.
Foton på den mintgröna bilen sökes
Är du en av många som sitter med en hel uppsjö foton från helgens cruising? Ta en extra titt på dessa och skulle en mintgrön ”cheva” med vita ränder synas på någon av bilderna, så maila bilden till oss så vidarebefordrar vi den till närpolisen i Lindesberg.
Mail: info@lindenytt.com
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.