En 63-årig man bosatt i Guldsmedshyttan har under en längre tid ofredats av ett stort antal ungdomar från orten. Vid det senaste tillfället som ägde rum i slutet av förra veckan så var det enligt mannens utsago så många som 22 ungdomar utanför hans bostad. De kastade då äpplen på mannens hus och när han gick ut för att få stopp på det hela så ska ungdomarna enligt mannen ha kastat sten mot honom.
En av ungdomarna drog även ner sina byxor och visade sitt könsorgan för mannen och skrek: ”Kom hit gubbjävel så ska jag rövkn..la dig.”
Samtliga ungdomar är i 13-14-årsåldern. Så här har historien upprepat sig under mycket lång tid, men det verkar inte avta – tvärtom så inträffar det allt oftare trots att mannen ihärdigt anmäler händelserna till polisen.
Saken ligger nu på bordet vid förundersökningsledare Johnny Utther hos närpolisen i Lindesberg. Under ca ettårs tid har polisen tagit emot 12 anmälningar från den utsatte mannen.
–Vi tar ärendet med lika hög prioritet som andra brott. Men detta ärende är mycket stort och tar därför tid att utreda, och vi får även ta andra fall
som är akuta mellan varven, säger Johnny Utther.
Ett stort antal personer har och kommer att höras angående trakasserierna. Man har idag ett par namn på ungdomarna som misstänks ha deltagit i händelserna.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.