En 63-årig man bosatt i Guldsmedshyttan har under en längre tid ofredats av ett stort antal ungdomar från orten. Vid det senaste tillfället som ägde rum i slutet av förra veckan så var det enligt mannens utsago så många som 22 ungdomar utanför hans bostad. De kastade då äpplen på mannens hus och när han gick ut för att få stopp på det hela så ska ungdomarna enligt mannen ha kastat sten mot honom.
En av ungdomarna drog även ner sina byxor och visade sitt könsorgan för mannen och skrek: ”Kom hit gubbjävel så ska jag rövkn..la dig.”
Samtliga ungdomar är i 13-14-årsåldern. Så här har historien upprepat sig under mycket lång tid, men det verkar inte avta – tvärtom så inträffar det allt oftare trots att mannen ihärdigt anmäler händelserna till polisen.
Saken ligger nu på bordet vid förundersökningsledare Johnny Utther hos närpolisen i Lindesberg. Under ca ettårs tid har polisen tagit emot 12 anmälningar från den utsatte mannen.
–Vi tar ärendet med lika hög prioritet som andra brott. Men detta ärende är mycket stort och tar därför tid att utreda, och vi får även ta andra fall
som är akuta mellan varven, säger Johnny Utther.
Ett stort antal personer har och kommer att höras angående trakasserierna. Man har idag ett par namn på ungdomarna som misstänks ha deltagit i händelserna.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.