Inför vecka 11 meddelade Region Örebro län att man fått 6400 doser vaccin att fördela bland de som som står på tur att få sin första och andra spruta. Vaccinet ges fortsatt till personer som är över 80 år eller i några särskilt prioriterade grupper. Andra ombeds att inte försöka boka tid.
6400 doser vaccin ska Region Örebro län använda under vecka 11, och personer över 80 år är fortfarande prioriterade, och nästa grupp kommer inte att börja vaccineras förrän merparten av dem är färdigvaccinerade. Problemet med att andra än de prioriterade grupperna bokar tid för vaccination kvarstår dock, och kräver en hel tid att åtgärda.
– Vi får tyvärr ägna en del tid åt att avboka personer som egentligen inte ska ha vaccin nu. Att fel grupper ringer gör också att det blir svårare för dem som faktiskt ska få tid att komma fram på telefon, säger Erik Fredholm, ansvarig apotekare i Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Att alla vaccin nu kan ges till alla åldrar gör det möjligt att vaccinera de äldsta i en snabbare takt, men Region Örebro län får fortfarande mindre vaccin än planerat. De små leveranserna har gjort att tidsplanen för när nästa fas kan inledas har fått flyttas fram en månad.
– Vi vill ha mer vaccin och har också blivit utlovade tre, fyra gånger så mycket som vi fått. Tyvärr blir det en fortsatt väntan för många även om leveranserna ökar framöver, säger Erik Fredholm.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.