Inför vecka 11 meddelade Region Örebro län att man fått 6400 doser vaccin att fördela bland de som som står på tur att få sin första och andra spruta. Vaccinet ges fortsatt till personer som är över 80 år eller i några särskilt prioriterade grupper. Andra ombeds att inte försöka boka tid.
6400 doser vaccin ska Region Örebro län använda under vecka 11, och personer över 80 år är fortfarande prioriterade, och nästa grupp kommer inte att börja vaccineras förrän merparten av dem är färdigvaccinerade. Problemet med att andra än de prioriterade grupperna bokar tid för vaccination kvarstår dock, och kräver en hel tid att åtgärda.
– Vi får tyvärr ägna en del tid åt att avboka personer som egentligen inte ska ha vaccin nu. Att fel grupper ringer gör också att det blir svårare för dem som faktiskt ska få tid att komma fram på telefon, säger Erik Fredholm, ansvarig apotekare i Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Att alla vaccin nu kan ges till alla åldrar gör det möjligt att vaccinera de äldsta i en snabbare takt, men Region Örebro län får fortfarande mindre vaccin än planerat. De små leveranserna har gjort att tidsplanen för när nästa fas kan inledas har fått flyttas fram en månad.
– Vi vill ha mer vaccin och har också blivit utlovade tre, fyra gånger så mycket som vi fått. Tyvärr blir det en fortsatt väntan för många även om leveranserna ökar framöver, säger Erik Fredholm.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.