En 65-årig man i Fellingsbro är spårlöst försvunnen sedan i lördags förmiddag. Under helgen har polis och militär sökt efter honom i Fellingsbroområdet och insatserna fortsätter idag med full styrka.-Vädret ger oss bättre förutsättningar idag, nu kan vi gå upp med helikopter och värmekamera, kommenterar vakthavande befäl Jens Heide.
Två dygn har gått sedan mannen klev ur en taxi i Fellingsbro sedan han varit i Örebro. Sedan dess är han spårlöst försvunnen och trots enorma ansträngningar har polis och militär inte lyckats finna honom. Mannen är bosatt i Fellingsbro men sökandet efter honom pågår öster om samhället.
-Det är i området Nederby vi söker efter honom just nu. Totalt omkring 10 hundpatruller, våra egna och militärens, befinner sig där, säger Jens Heide.
Enligt uppgift från polisen i Lindesberg, har mannen anknytning till detta område.
-Han kommer ursprungligen från Guldsmedshyttan men är bosatt i Fellingsbro sedan några år. Han har dock anknytning till området Nederby, säger utredningschef Lennart Andersson.
Sökandet i området fick dock trappas ned pga dåligt väder i helgen. Den helikopter man satt in kunde inte användas i snöfallet. Idag är dock vädret betydligt bättre och man räknar med att kunna söka av större områden med helikopter och värmekamera.
Vid niotiden på måndagen hade man fortfarande inte ett enda spår efter honom.
-Inte heller några tips från allmänheten har kommit in, så det enda vi kan göra är att köra på och söka av så stora områden vi kan.
Signalement på 65-åringen:
160 cm lång, grått hår och skägg. Han var klädd i en rutig jacka och jeans vid försvinnandet.
Polisens tipsnummer: 114 14
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.