En 65-årig man i Fellingsbro är spårlöst försvunnen sedan i lördags förmiddag. Under helgen har polis och militär sökt efter honom i Fellingsbroområdet och insatserna fortsätter idag med full styrka.-Vädret ger oss bättre förutsättningar idag, nu kan vi gå upp med helikopter och värmekamera, kommenterar vakthavande befäl Jens Heide.
Två dygn har gått sedan mannen klev ur en taxi i Fellingsbro sedan han varit i Örebro. Sedan dess är han spårlöst försvunnen och trots enorma ansträngningar har polis och militär inte lyckats finna honom. Mannen är bosatt i Fellingsbro men sökandet efter honom pågår öster om samhället.
-Det är i området Nederby vi söker efter honom just nu. Totalt omkring 10 hundpatruller, våra egna och militärens, befinner sig där, säger Jens Heide.
Enligt uppgift från polisen i Lindesberg, har mannen anknytning till detta område.
-Han kommer ursprungligen från Guldsmedshyttan men är bosatt i Fellingsbro sedan några år. Han har dock anknytning till området Nederby, säger utredningschef Lennart Andersson.
Sökandet i området fick dock trappas ned pga dåligt väder i helgen. Den helikopter man satt in kunde inte användas i snöfallet. Idag är dock vädret betydligt bättre och man räknar med att kunna söka av större områden med helikopter och värmekamera.
Vid niotiden på måndagen hade man fortfarande inte ett enda spår efter honom.
-Inte heller några tips från allmänheten har kommit in, så det enda vi kan göra är att köra på och söka av så stora områden vi kan.
Signalement på 65-åringen:
160 cm lång, grått hår och skägg. Han var klädd i en rutig jacka och jeans vid försvinnandet.
Polisens tipsnummer: 114 14
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.