En 65-årig man i Fellingsbro är spårlöst försvunnen sedan i lördags förmiddag. Under helgen har polis och militär sökt efter honom i Fellingsbroområdet och insatserna fortsätter idag med full styrka.-Vädret ger oss bättre förutsättningar idag, nu kan vi gå upp med helikopter och värmekamera, kommenterar vakthavande befäl Jens Heide.
Två dygn har gått sedan mannen klev ur en taxi i Fellingsbro sedan han varit i Örebro. Sedan dess är han spårlöst försvunnen och trots enorma ansträngningar har polis och militär inte lyckats finna honom. Mannen är bosatt i Fellingsbro men sökandet efter honom pågår öster om samhället.
-Det är i området Nederby vi söker efter honom just nu. Totalt omkring 10 hundpatruller, våra egna och militärens, befinner sig där, säger Jens Heide.
Enligt uppgift från polisen i Lindesberg, har mannen anknytning till detta område.
-Han kommer ursprungligen från Guldsmedshyttan men är bosatt i Fellingsbro sedan några år. Han har dock anknytning till området Nederby, säger utredningschef Lennart Andersson.
Sökandet i området fick dock trappas ned pga dåligt väder i helgen. Den helikopter man satt in kunde inte användas i snöfallet. Idag är dock vädret betydligt bättre och man räknar med att kunna söka av större områden med helikopter och värmekamera.
Vid niotiden på måndagen hade man fortfarande inte ett enda spår efter honom.
-Inte heller några tips från allmänheten har kommit in, så det enda vi kan göra är att köra på och söka av så stora områden vi kan.
Signalement på 65-åringen:
160 cm lång, grått hår och skägg. Han var klädd i en rutig jacka och jeans vid försvinnandet.
Polisens tipsnummer: 114 14
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.
INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i Vedevåg. Det jag slås över är politikers brist på vision och vilja! Återigen ser vi hur politiker försöker att hitta flera argument för en nedläggning än själva kärnan, ekonomin. Helt plötsligt pratar många om att skolan i Vedevåg är för dålig, att det saknas resurser och att barnen där inte får samma chans som andra barn i kommunen. Även förvaltningen säger att det är den bästa lösningen för en ”likvärdig skola”. Varför kan man bara inte stå rak i ryggen och säga som det är, vi måste spara pengar och vi väljer att göra det utanför Lindesberg? Det handlar om ekonomi och en övertro på centralisering som först och främst drivs av moderaterna.
De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, dömdes under fredagen till 6,5 respektive 7 års fängelse vid Örebro Tingsrätt. Männen ska även betala 680 000 kronor i skadestånd till det ena offret samt 490 000 till det andra.