På tisdagsförmiddagen fick Nerikes Brandkår larm om att en pojke vid Ekbackens skola i Fellingsbro hade fallit ner i en brunn i nära anslutning till skolgården. Enligt polis och brandkår var brunnen dessbättre inte fylld med vatten, dock krävdes en rejäl insats för att få loss honom.
Enligt Stefan Sundblad, inre befäl på Nerikes Brandkår, fick brandmännen gräva sig ner i marken runt brunnen för att få loss den 7-årige pojken.
– Han satt rejält fast med benen vikta upp mot ryggen och endast huvudet var ovan mark, så det gick inte att bara dra upp honom ur röret. Istället fick vi alltså gräva oss ner och sedan spräcka röret för att få loss pojken, säger Sundblad.
När pojken väl var fri fördes han till vårdcentralen. Polisen uppger att han inte har skadats allvarligt.
– Rektorn på skolan körde honom till vårdcentralen, där man konstaterat att han klarat sig bra. Det handlar om lite skrubbsår, säger Örebropolisens vakthavande befäl Lotta Lindblad.
Det är just nu oklart om brunnen medvetet har lämnats utan dess tillhörande lock eller ej.
– Är det så att brunnen medvetet har lämnats utan lock, så kan kommunen eventuellt ställas till svars. Det kan då handla om framkallande av fara, förklarar Lotta Lindblad.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.