Polisen har under natten och morgontimmarna jagat en ung man misstänkt för bland annat grov misshandel och grovt hemfridsbrott. Misshandeln ägde rum i Fornaboda i natt, då en 70-årig man slogs i huvudet med ett tillhygge.- Klockan 08:55 gav arbetet utdelning, kommenterar Örebropolisens vakthavande befäl. Vi har en man född -92 anhållen misstänkt för den grova misshandeln.
Det var strax före klockan tre natten till söndag som en 70-årig man i Fornaboda fick påhälsning av en för honom okänd man. Den okände mannen knackade på dörren och frågade om han kunde få en mössa av målsäganden. När han inte fick någon mössa, tog han ett tillhygge och slog mannen i huvudet med. Sedan lämnade han platsen.
Den misshandlade 70-åringen skall efter omständigheterna ha klarat sig bra, enligt polisens uppgifter.
– Vi har inga andra uppgifter än att han fick uppsöka sjukhus för att sy ett par stygn i huvudet.
Under natten och morgonen har polisen arbetat intensivt med ärendet och strax före klockan nio på förmiddagen nådde man framgång.
– Vi har alldeles nyss gripit en misstänkt gärningsman, uppger vakthavande befäl.
Den misstänkte är en 21-årig man hemmahörande i Stockholms län. Efter förhör beslutade åklagare att anhålla honom misstänkt för grov misshandel, grovt hemfridsbrott, olaga hot, våldsamt motstånd och ringa narkotikabrott.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.