Nu på fredag kommer uppemot 800 personer att samlas under ett och samma tak för att svänga sina lurviga till Erik Lihms Orkester och låta sig väl smaka av det svarta guldet – som rätt tillagat får en mer kärleksbetonad färgskala.
Naturligtvis rör det sig om stadens absolut största kräftskiva, som arrangeras av ishockeyföreningen Lindlövens IF. Och nu har det alltså blivit dags igen, precis som i fjol och åren dessförinnan. Traditionen är stark – men samtidigt väldigt krävande. Kräftskivan kräver nämligen cirka 45 personer som arbetar ideellt med att få allt att klaffa för gästernas välmående. Ronny Carlsson, som normalt ansvarar för ljud och ljus i hallen, är en av dem som nu har bråda dagar.
-Alla som ställer upp för att denna kväll ska bli en lyckad tillställningen, är naturligtvis värda en stor eloge. För det är ju faktiskt en hel del arbete med att arrangera en sådan här stor fest, säger Ronny.
Festen består i huvudsak av två centrala ting: musik och mat. Och precis som att kräftorna ska hålla god kvalitet, måste även musiken vara minst lika bra. På årets upplaga av kräftfesten, har arrangören bokat den populära Erik Lihms Orkester.
-Jag personligen är inte så jätteduktig på dansband, men vad jag fått veta från annat håll är att flera av bandmedlemmarna tidigare har spelat med Vikingarna. Med andra ord borde de veta vad de sysslar med, skrattar Ronny.
Bandet tilldelades nyligen priset ”Guldklaven” för årets keyboardist.
Thomas Rydén har huvudansvaret för att dansbandet infinner sig på scenen, precis som att det ska finnas tillräckligt med kräftor till alla matgäster.
I fjol kom nästan 800 personer till hovet. En del kommer enbart för dansens skull och därför nöjer man sig även detta år med att duka upp för ca 500 personer.
-Vi har köpt in 300 kilo kräftor för årets fest och det är lika stor mängd som ifjol, säger han.
Mellan tummen och pekfingret handlar det alltså om lite drygt 7000 kräftor som ska fördelas på antalet matgäster.
Fotnot: Överskottet/vinsten från kräftfesten blev i fjol över 50 000 kronor. Pengarna använder föreningen till att betala underhåll och drift av hallen för kommande säsong.
Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Räddningsregion Bergslagen, skall en mindre brand uppstått som sedan har eskalerat. Branden skall dock vara under kontroll, enligt senaste lägesrapport.
– Det skall ha börjat som en mindre brand som spred sig. Man behövde därför kalla på förstärkning, men rapporterar nu från platsen att situationen är statisk, berättar larmoperatör.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.