Nu på fredag kommer uppemot 800 personer att samlas under ett och samma tak för att svänga sina lurviga till Erik Lihms Orkester och låta sig väl smaka av det svarta guldet – som rätt tillagat får en mer kärleksbetonad färgskala.
Naturligtvis rör det sig om stadens absolut största kräftskiva, som arrangeras av ishockeyföreningen Lindlövens IF. Och nu har det alltså blivit dags igen, precis som i fjol och åren dessförinnan. Traditionen är stark – men samtidigt väldigt krävande. Kräftskivan kräver nämligen cirka 45 personer som arbetar ideellt med att få allt att klaffa för gästernas välmående. Ronny Carlsson, som normalt ansvarar för ljud och ljus i hallen, är en av dem som nu har bråda dagar.
-Alla som ställer upp för att denna kväll ska bli en lyckad tillställningen, är naturligtvis värda en stor eloge. För det är ju faktiskt en hel del arbete med att arrangera en sådan här stor fest, säger Ronny.
Festen består i huvudsak av två centrala ting: musik och mat. Och precis som att kräftorna ska hålla god kvalitet, måste även musiken vara minst lika bra. På årets upplaga av kräftfesten, har arrangören bokat den populära Erik Lihms Orkester.
-Jag personligen är inte så jätteduktig på dansband, men vad jag fått veta från annat håll är att flera av bandmedlemmarna tidigare har spelat med Vikingarna. Med andra ord borde de veta vad de sysslar med, skrattar Ronny.
Bandet tilldelades nyligen priset ”Guldklaven” för årets keyboardist.
Thomas Rydén har huvudansvaret för att dansbandet infinner sig på scenen, precis som att det ska finnas tillräckligt med kräftor till alla matgäster.
I fjol kom nästan 800 personer till hovet. En del kommer enbart för dansens skull och därför nöjer man sig även detta år med att duka upp för ca 500 personer.
-Vi har köpt in 300 kilo kräftor för årets fest och det är lika stor mängd som ifjol, säger han.
Mellan tummen och pekfingret handlar det alltså om lite drygt 7000 kräftor som ska fördelas på antalet matgäster.
Fotnot: Överskottet/vinsten från kräftfesten blev i fjol över 50 000 kronor. Pengarna använder föreningen till att betala underhåll och drift av hallen för kommande säsong.
Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.
INSÄNDARE/DEBATT: Avseende planerad vindkraft i området Morskoga/Bergshyttan/Grönbo. Efter ett möte den 8/5, sammankallat av Landinfra kan följande kommentarer inte undvikas. Har emellertid synnerligen svårt att finna några positiva effekter, varken ur klimat eller miljömässig synvinkel.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ligger ett långvarigt underskott bakom socialnämndens ekonomi. Vi har en ekonomi som är svår att budgetera för. Ett enda lagstadgat ärende kan betyda många miljoner i kostnader per år och detta kan ske från en dag till en annan. Under sju års tid har jag på nära håll följt förra styrets nedskärningar för att komma tillrätta med underskottet, viket i långa loppet leder till dyrare omkostnader då vi i Socialnämnden arbetar med människor och välfärd, något som man inte bara plockar bort.
Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över raviner och genom spektakulära installationer mitt ute i naturen går loppet som lockar cyklister från hela Sverige.
– Vi fick fler anmälda än vi hade räknat med förra året och väldigt fint beröm för våra leder, så vi kör igen i år, säger Henrik Björkman från Ramsbergs idrottsförening.
I samband med Vårmönstringen i lördags anordnades Lindesbergs första Burnout-tävling vid SHRA:s klubblokal på Linde Raceway. Eventet lockade omkring 500 åskådare som samlades för att njuta av en kombination av motorsång, däckrök och hög stämning. Mikael ”Blomman” Blomberg från SHRA konstaterar att evenemanget överträffade förväntningarna.
– Vi hade aldrig trott att så många skulle komma, det blev riktigt drag – jättekul, säger ”Blomman”.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Trots envisa regnskurar och mörka moln var stämningen på topp under årets Vårmönstring. På Lindeskolans stora grönområde stod blankpolerade bilar och motorcyklar från olika tidsepoker uppradade så långt ögat kunde nå. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Den allvarliga trafikolyckan, strax utanför Lindesberg, fick dödlig utgång. Detta bekräftades av polisen tidigt på torsdagen.