Nu på fredag kommer uppemot 800 personer att samlas under ett och samma tak för att svänga sina lurviga till Erik Lihms Orkester och låta sig väl smaka av det svarta guldet – som rätt tillagat får en mer kärleksbetonad färgskala.
Naturligtvis rör det sig om stadens absolut största kräftskiva, som arrangeras av ishockeyföreningen Lindlövens IF. Och nu har det alltså blivit dags igen, precis som i fjol och åren dessförinnan. Traditionen är stark – men samtidigt väldigt krävande. Kräftskivan kräver nämligen cirka 45 personer som arbetar ideellt med att få allt att klaffa för gästernas välmående. Ronny Carlsson, som normalt ansvarar för ljud och ljus i hallen, är en av dem som nu har bråda dagar.
-Alla som ställer upp för att denna kväll ska bli en lyckad tillställningen, är naturligtvis värda en stor eloge. För det är ju faktiskt en hel del arbete med att arrangera en sådan här stor fest, säger Ronny.
Festen består i huvudsak av två centrala ting: musik och mat. Och precis som att kräftorna ska hålla god kvalitet, måste även musiken vara minst lika bra. På årets upplaga av kräftfesten, har arrangören bokat den populära Erik Lihms Orkester.
-Jag personligen är inte så jätteduktig på dansband, men vad jag fått veta från annat håll är att flera av bandmedlemmarna tidigare har spelat med Vikingarna. Med andra ord borde de veta vad de sysslar med, skrattar Ronny.
Bandet tilldelades nyligen priset ”Guldklaven” för årets keyboardist.
Thomas Rydén har huvudansvaret för att dansbandet infinner sig på scenen, precis som att det ska finnas tillräckligt med kräftor till alla matgäster.
I fjol kom nästan 800 personer till hovet. En del kommer enbart för dansens skull och därför nöjer man sig även detta år med att duka upp för ca 500 personer.
-Vi har köpt in 300 kilo kräftor för årets fest och det är lika stor mängd som ifjol, säger han.
Mellan tummen och pekfingret handlar det alltså om lite drygt 7000 kräftor som ska fördelas på antalet matgäster.
Fotnot: Överskottet/vinsten från kräftfesten blev i fjol över 50 000 kronor. Pengarna använder föreningen till att betala underhåll och drift av hallen för kommande säsong.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.