Nu på fredag kommer uppemot 800 personer att samlas under ett och samma tak för att svänga sina lurviga till Erik Lihms Orkester och låta sig väl smaka av det svarta guldet – som rätt tillagat får en mer kärleksbetonad färgskala.
Naturligtvis rör det sig om stadens absolut största kräftskiva, som arrangeras av ishockeyföreningen Lindlövens IF. Och nu har det alltså blivit dags igen, precis som i fjol och åren dessförinnan. Traditionen är stark – men samtidigt väldigt krävande. Kräftskivan kräver nämligen cirka 45 personer som arbetar ideellt med att få allt att klaffa för gästernas välmående. Ronny Carlsson, som normalt ansvarar för ljud och ljus i hallen, är en av dem som nu har bråda dagar.
-Alla som ställer upp för att denna kväll ska bli en lyckad tillställningen, är naturligtvis värda en stor eloge. För det är ju faktiskt en hel del arbete med att arrangera en sådan här stor fest, säger Ronny.
Festen består i huvudsak av två centrala ting: musik och mat. Och precis som att kräftorna ska hålla god kvalitet, måste även musiken vara minst lika bra. På årets upplaga av kräftfesten, har arrangören bokat den populära Erik Lihms Orkester.
-Jag personligen är inte så jätteduktig på dansband, men vad jag fått veta från annat håll är att flera av bandmedlemmarna tidigare har spelat med Vikingarna. Med andra ord borde de veta vad de sysslar med, skrattar Ronny.
Bandet tilldelades nyligen priset ”Guldklaven” för årets keyboardist.
Thomas Rydén har huvudansvaret för att dansbandet infinner sig på scenen, precis som att det ska finnas tillräckligt med kräftor till alla matgäster.
I fjol kom nästan 800 personer till hovet. En del kommer enbart för dansens skull och därför nöjer man sig även detta år med att duka upp för ca 500 personer.
-Vi har köpt in 300 kilo kräftor för årets fest och det är lika stor mängd som ifjol, säger han.
Mellan tummen och pekfingret handlar det alltså om lite drygt 7000 kräftor som ska fördelas på antalet matgäster.
Fotnot: Överskottet/vinsten från kräftfesten blev i fjol över 50 000 kronor. Pengarna använder föreningen till att betala underhåll och drift av hallen för kommande säsong.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.