Det redan mycket omtyckta förslaget att göra Lindesbergs centrum mer mysigt och trivsamt har fått en rejäl uppförsbacke att kämpa mot. Nu när allt sammanställts har man gjort en slutlig kostnadsberäkning på projektet och upptäckt att det fattas ca 800 000 kronor i kassan. Stadsarkitekt Måns Hallén, m.fl. i gruppen som tagit fram förslaget, har tidigare fått 1,7 miljoner kronor till arbetet med centrum, och nu hoppas man finna vägar att räta ut frågetecknen som uppstått i kostnadsfrågan.
–Problemet var det att vi inte kunde göra en riktig kostnadsbedömning innan vi hade det klart för oss hur planen såg ut. Så nu kommer vi i gruppen att sätta oss ner och ta fram förslag på hur vi ska göra med den ekonomiska delen, säger Hallén. Det man i första hand söker är sponsorer som vill vara med och förnya centrum. Bland annat har man en idé om att låta t ex firmor, fastighetsägare, sponsra de träd som ska planteras efter Kristinavägen.
Omdiskuterade
Måns Hallén har redan tagit kontakt med fastighetsägare i berörda områden och förklarat saken om sponsring. Redan har det fått positiva reaktioner och mycket tyder på att detta kan ge ett välkommet tillskott till budgeten. Träden i sig har fått vissa att rynka på pannan. Linden är ju en välkänd kladdmakare i trädfamiljen, men något kladd kommer det inte att bli, enligt Måns.
–Vi har varit noga i vårt val av sort och fått hjälp från kunnigt folk på området. De träd vi tänker plantera är särskilt lämpade för stadsmiljö och är förskonade från kladdet. Den sort vi har valt kallas glanslindar och har inte problemet med s k honungsdropp som uppstår på vanliga lindar.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, Fallen Rocks, som har funnit sin plats på grönområdet vid Strandpromenaden bakom badhuset. Konstverket består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint, och är skapat av den danska konstnären Veronika Geiger.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. Kommunstyrelsens förslag till beslut, som var att lägga ned skolan från och med läsåret 2026/2027, vann med siffrorna 31 ja, 13 nej och 1 som avstod.
– De tänker inte på oss föräldrar, för hur ska vi få ihop livspusslet? sade föräldern Jenny Alamartin.