Det redan mycket omtyckta förslaget att göra Lindesbergs centrum mer mysigt och trivsamt har fått en rejäl uppförsbacke att kämpa mot. Nu när allt sammanställts har man gjort en slutlig kostnadsberäkning på projektet och upptäckt att det fattas ca 800 000 kronor i kassan. Stadsarkitekt Måns Hallén, m.fl. i gruppen som tagit fram förslaget, har tidigare fått 1,7 miljoner kronor till arbetet med centrum, och nu hoppas man finna vägar att räta ut frågetecknen som uppstått i kostnadsfrågan.
–Problemet var det att vi inte kunde göra en riktig kostnadsbedömning innan vi hade det klart för oss hur planen såg ut. Så nu kommer vi i gruppen att sätta oss ner och ta fram förslag på hur vi ska göra med den ekonomiska delen, säger Hallén. Det man i första hand söker är sponsorer som vill vara med och förnya centrum. Bland annat har man en idé om att låta t ex firmor, fastighetsägare, sponsra de träd som ska planteras efter Kristinavägen.
Omdiskuterade
Måns Hallén har redan tagit kontakt med fastighetsägare i berörda områden och förklarat saken om sponsring. Redan har det fått positiva reaktioner och mycket tyder på att detta kan ge ett välkommet tillskott till budgeten. Träden i sig har fått vissa att rynka på pannan. Linden är ju en välkänd kladdmakare i trädfamiljen, men något kladd kommer det inte att bli, enligt Måns.
–Vi har varit noga i vårt val av sort och fått hjälp från kunnigt folk på området. De träd vi tänker plantera är särskilt lämpade för stadsmiljö och är förskonade från kladdet. Den sort vi har valt kallas glanslindar och har inte problemet med s k honungsdropp som uppstår på vanliga lindar.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.