Det redan mycket omtyckta förslaget att göra Lindesbergs centrum mer mysigt och trivsamt har fått en rejäl uppförsbacke att kämpa mot. Nu när allt sammanställts har man gjort en slutlig kostnadsberäkning på projektet och upptäckt att det fattas ca 800 000 kronor i kassan. Stadsarkitekt Måns Hallén, m.fl. i gruppen som tagit fram förslaget, har tidigare fått 1,7 miljoner kronor till arbetet med centrum, och nu hoppas man finna vägar att räta ut frågetecknen som uppstått i kostnadsfrågan.
–Problemet var det att vi inte kunde göra en riktig kostnadsbedömning innan vi hade det klart för oss hur planen såg ut. Så nu kommer vi i gruppen att sätta oss ner och ta fram förslag på hur vi ska göra med den ekonomiska delen, säger Hallén. Det man i första hand söker är sponsorer som vill vara med och förnya centrum. Bland annat har man en idé om att låta t ex firmor, fastighetsägare, sponsra de träd som ska planteras efter Kristinavägen.
Omdiskuterade
Måns Hallén har redan tagit kontakt med fastighetsägare i berörda områden och förklarat saken om sponsring. Redan har det fått positiva reaktioner och mycket tyder på att detta kan ge ett välkommet tillskott till budgeten. Träden i sig har fått vissa att rynka på pannan. Linden är ju en välkänd kladdmakare i trädfamiljen, men något kladd kommer det inte att bli, enligt Måns.
–Vi har varit noga i vårt val av sort och fått hjälp från kunnigt folk på området. De träd vi tänker plantera är särskilt lämpade för stadsmiljö och är förskonade från kladdet. Den sort vi har valt kallas glanslindar och har inte problemet med s k honungsdropp som uppstår på vanliga lindar.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.