Det redan mycket omtyckta förslaget att göra Lindesbergs centrum mer mysigt och trivsamt har fått en rejäl uppförsbacke att kämpa mot. Nu när allt sammanställts har man gjort en slutlig kostnadsberäkning på projektet och upptäckt att det fattas ca 800 000 kronor i kassan. Stadsarkitekt Måns Hallén, m.fl. i gruppen som tagit fram förslaget, har tidigare fått 1,7 miljoner kronor till arbetet med centrum, och nu hoppas man finna vägar att räta ut frågetecknen som uppstått i kostnadsfrågan.
–Problemet var det att vi inte kunde göra en riktig kostnadsbedömning innan vi hade det klart för oss hur planen såg ut. Så nu kommer vi i gruppen att sätta oss ner och ta fram förslag på hur vi ska göra med den ekonomiska delen, säger Hallén. Det man i första hand söker är sponsorer som vill vara med och förnya centrum. Bland annat har man en idé om att låta t ex firmor, fastighetsägare, sponsra de träd som ska planteras efter Kristinavägen.
Omdiskuterade
Måns Hallén har redan tagit kontakt med fastighetsägare i berörda områden och förklarat saken om sponsring. Redan har det fått positiva reaktioner och mycket tyder på att detta kan ge ett välkommet tillskott till budgeten. Träden i sig har fått vissa att rynka på pannan. Linden är ju en välkänd kladdmakare i trädfamiljen, men något kladd kommer det inte att bli, enligt Måns.
–Vi har varit noga i vårt val av sort och fått hjälp från kunnigt folk på området. De träd vi tänker plantera är särskilt lämpade för stadsmiljö och är förskonade från kladdet. Den sort vi har valt kallas glanslindar och har inte problemet med s k honungsdropp som uppstår på vanliga lindar.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.