Det redan mycket omtyckta förslaget att göra Lindesbergs centrum mer mysigt och trivsamt har fått en rejäl uppförsbacke att kämpa mot. Nu när allt sammanställts har man gjort en slutlig kostnadsberäkning på projektet och upptäckt att det fattas ca 800 000 kronor i kassan. Stadsarkitekt Måns Hallén, m.fl. i gruppen som tagit fram förslaget, har tidigare fått 1,7 miljoner kronor till arbetet med centrum, och nu hoppas man finna vägar att räta ut frågetecknen som uppstått i kostnadsfrågan.
–Problemet var det att vi inte kunde göra en riktig kostnadsbedömning innan vi hade det klart för oss hur planen såg ut. Så nu kommer vi i gruppen att sätta oss ner och ta fram förslag på hur vi ska göra med den ekonomiska delen, säger Hallén. Det man i första hand söker är sponsorer som vill vara med och förnya centrum. Bland annat har man en idé om att låta t ex firmor, fastighetsägare, sponsra de träd som ska planteras efter Kristinavägen.
Omdiskuterade
Måns Hallén har redan tagit kontakt med fastighetsägare i berörda områden och förklarat saken om sponsring. Redan har det fått positiva reaktioner och mycket tyder på att detta kan ge ett välkommet tillskott till budgeten. Träden i sig har fått vissa att rynka på pannan. Linden är ju en välkänd kladdmakare i trädfamiljen, men något kladd kommer det inte att bli, enligt Måns.
–Vi har varit noga i vårt val av sort och fått hjälp från kunnigt folk på området. De träd vi tänker plantera är särskilt lämpade för stadsmiljö och är förskonade från kladdet. Den sort vi har valt kallas glanslindar och har inte problemet med s k honungsdropp som uppstår på vanliga lindar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.