Idag fredag firar Å-krogen 1 år och de nya ägarna Björn Norén och Janne Segercrantz lovar lindesbergarna en dunderkväll dagen till ära. Musiken står Lindebandet Larssons Rockband för och mellan låtarna kör Barjockeyn gästernas önskelåtar, allt för att hålla festen på topp. –Vi kommer även att ha en del överraskningar, bl a kommer vi att lotta ut div. prylar, men jag vill inte avslöja för mycket, då blir det ju ingen överraskning, säger Janne. Vi har börjat med en ny Happy Hour som vi kallar för 29:an, den kommer vi att köra alla helger mellan kl 19:00-21:30, men nu blir den något längre. 29:an innebär att entrén kostar 29 kr och allt i baren detsamma. Satsar mer på musiken –Vi ska satsa mer på livebanden och Barjockeyn som har blivit mycket uppskattad. Men framför allt vill vi ha fler lokala band och det vore kul om de kunde höra av sig till oss. Man kan tänka sig att ha t ex clubkvällar på onsdagar och låta de lokala banden visa vad de går för, det tror jag kan gynna både oss och de lite mer okända musikerna i stan, säger Janne. Storstadsinfluenser –Vi har en del andra planer på krogen, första steget blir att måla om och byta ut möblerna. Vi har även tänkt oss att ”slå” ut väggen vid entrén för att öppna lokalen och skapa en trevligare krogmiljö. Både jag och Janne har tidigare jobbat inom krogbranschen i Örebro, självklart har vi tagit erfarenhet av det och vi hoppas att snarast kunna genomföra våra idéer, säger Björn.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.