Idag fredag firar Å-krogen 1 år och de nya ägarna Björn Norén och Janne Segercrantz lovar lindesbergarna en dunderkväll dagen till ära. Musiken står Lindebandet Larssons Rockband för och mellan låtarna kör Barjockeyn gästernas önskelåtar, allt för att hålla festen på topp. –Vi kommer även att ha en del överraskningar, bl a kommer vi att lotta ut div. prylar, men jag vill inte avslöja för mycket, då blir det ju ingen överraskning, säger Janne. Vi har börjat med en ny Happy Hour som vi kallar för 29:an, den kommer vi att köra alla helger mellan kl 19:00-21:30, men nu blir den något längre. 29:an innebär att entrén kostar 29 kr och allt i baren detsamma. Satsar mer på musiken –Vi ska satsa mer på livebanden och Barjockeyn som har blivit mycket uppskattad. Men framför allt vill vi ha fler lokala band och det vore kul om de kunde höra av sig till oss. Man kan tänka sig att ha t ex clubkvällar på onsdagar och låta de lokala banden visa vad de går för, det tror jag kan gynna både oss och de lite mer okända musikerna i stan, säger Janne. Storstadsinfluenser –Vi har en del andra planer på krogen, första steget blir att måla om och byta ut möblerna. Vi har även tänkt oss att ”slå” ut väggen vid entrén för att öppna lokalen och skapa en trevligare krogmiljö. Både jag och Janne har tidigare jobbat inom krogbranschen i Örebro, självklart har vi tagit erfarenhet av det och vi hoppas att snarast kunna genomföra våra idéer, säger Björn.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.