Idag fredag firar Å-krogen 1 år och de nya ägarna Björn Norén och Janne Segercrantz lovar lindesbergarna en dunderkväll dagen till ära. Musiken står Lindebandet Larssons Rockband för och mellan låtarna kör Barjockeyn gästernas önskelåtar, allt för att hålla festen på topp. –Vi kommer även att ha en del överraskningar, bl a kommer vi att lotta ut div. prylar, men jag vill inte avslöja för mycket, då blir det ju ingen överraskning, säger Janne. Vi har börjat med en ny Happy Hour som vi kallar för 29:an, den kommer vi att köra alla helger mellan kl 19:00-21:30, men nu blir den något längre. 29:an innebär att entrén kostar 29 kr och allt i baren detsamma. Satsar mer på musiken –Vi ska satsa mer på livebanden och Barjockeyn som har blivit mycket uppskattad. Men framför allt vill vi ha fler lokala band och det vore kul om de kunde höra av sig till oss. Man kan tänka sig att ha t ex clubkvällar på onsdagar och låta de lokala banden visa vad de går för, det tror jag kan gynna både oss och de lite mer okända musikerna i stan, säger Janne. Storstadsinfluenser –Vi har en del andra planer på krogen, första steget blir att måla om och byta ut möblerna. Vi har även tänkt oss att ”slå” ut väggen vid entrén för att öppna lokalen och skapa en trevligare krogmiljö. Både jag och Janne har tidigare jobbat inom krogbranschen i Örebro, självklart har vi tagit erfarenhet av det och vi hoppas att snarast kunna genomföra våra idéer, säger Björn.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.