Idag fredag firar Å-krogen 1 år och de nya ägarna Björn Norén och Janne Segercrantz lovar lindesbergarna en dunderkväll dagen till ära. Musiken står Lindebandet Larssons Rockband för och mellan låtarna kör Barjockeyn gästernas önskelåtar, allt för att hålla festen på topp. –Vi kommer även att ha en del överraskningar, bl a kommer vi att lotta ut div. prylar, men jag vill inte avslöja för mycket, då blir det ju ingen överraskning, säger Janne. Vi har börjat med en ny Happy Hour som vi kallar för 29:an, den kommer vi att köra alla helger mellan kl 19:00-21:30, men nu blir den något längre. 29:an innebär att entrén kostar 29 kr och allt i baren detsamma. Satsar mer på musiken –Vi ska satsa mer på livebanden och Barjockeyn som har blivit mycket uppskattad. Men framför allt vill vi ha fler lokala band och det vore kul om de kunde höra av sig till oss. Man kan tänka sig att ha t ex clubkvällar på onsdagar och låta de lokala banden visa vad de går för, det tror jag kan gynna både oss och de lite mer okända musikerna i stan, säger Janne. Storstadsinfluenser –Vi har en del andra planer på krogen, första steget blir att måla om och byta ut möblerna. Vi har även tänkt oss att ”slå” ut väggen vid entrén för att öppna lokalen och skapa en trevligare krogmiljö. Både jag och Janne har tidigare jobbat inom krogbranschen i Örebro, självklart har vi tagit erfarenhet av det och vi hoppas att snarast kunna genomföra våra idéer, säger Björn.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.