Ida Larsson var den så fick serva invigningsbollen, när den nya beachvolleyplanen på Loppholmarna invigdes på tisdagen. Hon fick bollen överlämnad direkt från kommunalrådet Irja Gustavsson (s), som traditionsenligt klippte bandet, som var fäst vid ett av de två näten. – Det är jätteroligt att föreningen gör det här. Det är bra marknadsföring, det är bra för folkhälsan och det är roligt att alla bjuds in och kan spela här, säger Irja Gustavsson, som strax före ceremonin fått en liten lektion av Dan Walterson, ordförande i Lindesberg Volley.- Nej det blir ingen volleyboll för mig nu, men jag går en timme om dagen och simmar på Energikällan, säger hon.
Men för Ida Larsson och hennes kompisar blir det mycket volleyboll. Det är första gången hon spelar på en riktig beachvolleyplan. Tidigare har de fått hålla till godo med ett provisorium nedanför Lindeskolan.
– Om tre år är många av de här med i elitlaget, säger Dan Walterson förhoppningsfullt.
Men den nya planen ska vara öppen för alla och tanken är att det ska finnas bollar att låna på turistbyrån, så att alla verkligen kan få chansen att spela. Det är Lindesberg Volley som ordnat planen. Föreningen fick 50 000 kr bidrag från kommunen i höstas och Örebro Läns Idrottsförbund och Riksidrottsförbundet har också stött den nya planen. Det har kostat 150 000 kr att anlägga.
* Ordet arena kommer från latinets ´harena´, en särskilt finkornig sand (Wikipedia).
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
INSÄNDARE/DEBATT: Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.