Ida Larsson var den så fick serva invigningsbollen, när den nya beachvolleyplanen på Loppholmarna invigdes på tisdagen. Hon fick bollen överlämnad direkt från kommunalrådet Irja Gustavsson (s), som traditionsenligt klippte bandet, som var fäst vid ett av de två näten. – Det är jätteroligt att föreningen gör det här. Det är bra marknadsföring, det är bra för folkhälsan och det är roligt att alla bjuds in och kan spela här, säger Irja Gustavsson, som strax före ceremonin fått en liten lektion av Dan Walterson, ordförande i Lindesberg Volley.- Nej det blir ingen volleyboll för mig nu, men jag går en timme om dagen och simmar på Energikällan, säger hon.
Men för Ida Larsson och hennes kompisar blir det mycket volleyboll. Det är första gången hon spelar på en riktig beachvolleyplan. Tidigare har de fått hålla till godo med ett provisorium nedanför Lindeskolan.
– Om tre år är många av de här med i elitlaget, säger Dan Walterson förhoppningsfullt.
Men den nya planen ska vara öppen för alla och tanken är att det ska finnas bollar att låna på turistbyrån, så att alla verkligen kan få chansen att spela. Det är Lindesberg Volley som ordnat planen. Föreningen fick 50 000 kr bidrag från kommunen i höstas och Örebro Läns Idrottsförbund och Riksidrottsförbundet har också stött den nya planen. Det har kostat 150 000 kr att anlägga.
* Ordet arena kommer från latinets ´harena´, en särskilt finkornig sand (Wikipedia).
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.