Ida Larsson var den så fick serva invigningsbollen, när den nya beachvolleyplanen på Loppholmarna invigdes på tisdagen. Hon fick bollen överlämnad direkt från kommunalrådet Irja Gustavsson (s), som traditionsenligt klippte bandet, som var fäst vid ett av de två näten. – Det är jätteroligt att föreningen gör det här. Det är bra marknadsföring, det är bra för folkhälsan och det är roligt att alla bjuds in och kan spela här, säger Irja Gustavsson, som strax före ceremonin fått en liten lektion av Dan Walterson, ordförande i Lindesberg Volley.- Nej det blir ingen volleyboll för mig nu, men jag går en timme om dagen och simmar på Energikällan, säger hon.
Men för Ida Larsson och hennes kompisar blir det mycket volleyboll. Det är första gången hon spelar på en riktig beachvolleyplan. Tidigare har de fått hålla till godo med ett provisorium nedanför Lindeskolan.
– Om tre år är många av de här med i elitlaget, säger Dan Walterson förhoppningsfullt.
Men den nya planen ska vara öppen för alla och tanken är att det ska finnas bollar att låna på turistbyrån, så att alla verkligen kan få chansen att spela. Det är Lindesberg Volley som ordnat planen. Föreningen fick 50 000 kr bidrag från kommunen i höstas och Örebro Läns Idrottsförbund och Riksidrottsförbundet har också stött den nya planen. Det har kostat 150 000 kr att anlägga.
* Ordet arena kommer från latinets ´harena´, en särskilt finkornig sand (Wikipedia).
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.