Ida Larsson var den så fick serva invigningsbollen, när den nya beachvolleyplanen på Loppholmarna invigdes på tisdagen. Hon fick bollen överlämnad direkt från kommunalrådet Irja Gustavsson (s), som traditionsenligt klippte bandet, som var fäst vid ett av de två näten. – Det är jätteroligt att föreningen gör det här. Det är bra marknadsföring, det är bra för folkhälsan och det är roligt att alla bjuds in och kan spela här, säger Irja Gustavsson, som strax före ceremonin fått en liten lektion av Dan Walterson, ordförande i Lindesberg Volley.- Nej det blir ingen volleyboll för mig nu, men jag går en timme om dagen och simmar på Energikällan, säger hon.
Men för Ida Larsson och hennes kompisar blir det mycket volleyboll. Det är första gången hon spelar på en riktig beachvolleyplan. Tidigare har de fått hålla till godo med ett provisorium nedanför Lindeskolan.
– Om tre år är många av de här med i elitlaget, säger Dan Walterson förhoppningsfullt.
Men den nya planen ska vara öppen för alla och tanken är att det ska finnas bollar att låna på turistbyrån, så att alla verkligen kan få chansen att spela. Det är Lindesberg Volley som ordnat planen. Föreningen fick 50 000 kr bidrag från kommunen i höstas och Örebro Läns Idrottsförbund och Riksidrottsförbundet har också stött den nya planen. Det har kostat 150 000 kr att anlägga.
* Ordet arena kommer från latinets ´harena´, en särskilt finkornig sand (Wikipedia).
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.