Före skolavslutningen kan det bli premiär för en film inspelad i skogen utanför Lindesberg. Eleverna i klass Rubinen 4 på Brotorpskolan satte under torsdagen de här utomhusscenerna tillsammans med filmaren och regissören Per Fritzell.Polisbil och annan rekvisita bidrog Lindesbergspolisen med. OBS! Det är en gummipistol.
Två flickor mobbas i skolan och sticker iväg till stallet. De rider ut i skogen och blir kastade av hästarna och går vilse i skogen. Eleverna i klass Rubinen 4 i Brotorpskolan spelar rollerna som polis, föräldrar och andra som letar efter dem.

De två flickorna Sofi och Nelly spelas av Malin Johansson och Ronja Jonsson i elvaårsåldern. De går i klass Rubinen 4 i Brotorpskolan.
– Tystnad!!! Tagning. Regissören och filmaren Per Fritzell får ropa många gånger. Det är mycket som ska stämma i en filminspelning.
Per Fritzell har fått lära sig att man inte ska filma barn, hundar och hästar
– Och nu gör jag just det. Eleverna har kanske inte tålamod alltid, säger han.
Han har filmat med sina äldre barn när de var i den här åldern och nu är det dags för sonen Nils som går i den här klassen på Brotorpskolan.
Det var alltså Pers idé att filma tillsammans med klassen och eleverna hängde på – men ämnet och handlingen har eleverna fått bestämma.
– Nu tittar alla på Alexander!
Per Fritzell ger regianvisningar. Men ibland har några hittat något spännande där i skogen och måste ropas tillbaka till spelplatsen.
– Nu kan alla börja! ropar regissören.

– Har alla mobiltelefonerna? ropar Alexander Blomgren, när kameran rullar. Han är en av poliserna i filmen.
– Var det någon som tittade i kameran?
– Neeej!
– Bra!
Per Fritzell ser till att det blir äkta.
– Det är jättebra att de får göra något annorlunda, säger Anna-Karin Nilsson, som är Isaks mamma.
Isak spelar pappa till en av de försvunna flickorna och han får ta om flera gånger för det gäller att hålla ordning på hunden Molly också.
När det är paus för Isak passar han på att kolla efter bäcken i skogen.
– Det känns bra att få vara med i filmen. Man kommer att känna sig som en stjärna.
– Jag tror att det blir en 30-minutersfilm som kan visas på Lindesbergs Bio före sommaren, säger Per Fritzell. Våga hoppa! blir filmens namn.
Marie-Helén Haglund är lärare i klass Rubinen 4
– Filmen har inneburit gemenskap och samhörighet i klassen och de har fått lära sig samarbete, säger hon.
Hon fick agera litet av ljudtekniker under inspelningen.
Text: Hans Andersson. Foto: Sami Rahkonen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.