Före skolavslutningen kan det bli premiär för en film inspelad i skogen utanför Lindesberg. Eleverna i klass Rubinen 4 på Brotorpskolan satte under torsdagen de här utomhusscenerna tillsammans med filmaren och regissören Per Fritzell.Polisbil och annan rekvisita bidrog Lindesbergspolisen med. OBS! Det är en gummipistol.
Två flickor mobbas i skolan och sticker iväg till stallet. De rider ut i skogen och blir kastade av hästarna och går vilse i skogen. Eleverna i klass Rubinen 4 i Brotorpskolan spelar rollerna som polis, föräldrar och andra som letar efter dem.

De två flickorna Sofi och Nelly spelas av Malin Johansson och Ronja Jonsson i elvaårsåldern. De går i klass Rubinen 4 i Brotorpskolan.
– Tystnad!!! Tagning. Regissören och filmaren Per Fritzell får ropa många gånger. Det är mycket som ska stämma i en filminspelning.
Per Fritzell har fått lära sig att man inte ska filma barn, hundar och hästar
– Och nu gör jag just det. Eleverna har kanske inte tålamod alltid, säger han.
Han har filmat med sina äldre barn när de var i den här åldern och nu är det dags för sonen Nils som går i den här klassen på Brotorpskolan.
Det var alltså Pers idé att filma tillsammans med klassen och eleverna hängde på – men ämnet och handlingen har eleverna fått bestämma.
– Nu tittar alla på Alexander!
Per Fritzell ger regianvisningar. Men ibland har några hittat något spännande där i skogen och måste ropas tillbaka till spelplatsen.
– Nu kan alla börja! ropar regissören.

– Har alla mobiltelefonerna? ropar Alexander Blomgren, när kameran rullar. Han är en av poliserna i filmen.
– Var det någon som tittade i kameran?
– Neeej!
– Bra!
Per Fritzell ser till att det blir äkta.
– Det är jättebra att de får göra något annorlunda, säger Anna-Karin Nilsson, som är Isaks mamma.
Isak spelar pappa till en av de försvunna flickorna och han får ta om flera gånger för det gäller att hålla ordning på hunden Molly också.
När det är paus för Isak passar han på att kolla efter bäcken i skogen.
– Det känns bra att få vara med i filmen. Man kommer att känna sig som en stjärna.
– Jag tror att det blir en 30-minutersfilm som kan visas på Lindesbergs Bio före sommaren, säger Per Fritzell. Våga hoppa! blir filmens namn.
Marie-Helén Haglund är lärare i klass Rubinen 4
– Filmen har inneburit gemenskap och samhörighet i klassen och de har fått lära sig samarbete, säger hon.
Hon fick agera litet av ljudtekniker under inspelningen.
Text: Hans Andersson. Foto: Sami Rahkonen.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.