Den försvunna tonårstjejen Adna Haji Mohammed lånade en bok på Lindesbergs bibliotek samma dag som hon försvann, den 7 januari i år. Denna information fick polisen under gårdagen, sedan polisen via media vädjat om allmänhetens hjälp.
Adna Haji Mohammed kom till Sverige för ca ett och ett halvt år sedan och återförenades med sin familj som redan bodde i Lindesberg. Dock uppstod snart osämja mellan henne och mamman, varför Adna senare fick ett eget boende, ordnat via socialförvaltningen. Detta boende tvingades hon senare att lämna då socialen ansåg att en annan person var i större behov av boendet.
”Socialen har agerat korrekt”
Jag har fullt förtroende för mina medarbetare, säger socialnämndens ordförande Christina Pettersson angående hanteringen. Hon kan inte kommentera fallet närmare i detalj av sekretesskäl, men anser att socialen inte har gjort något fel i hanteringen av ärendet.
-Först vill jag bara säga att hon är 17 år gammal, inte 16 år som tidigare sagts, inleder Christina.
-Det är naturligtvis förfärligt det som hänt, att hon är försvunnen. Dock ser jag inte att någon har agerat bristfälligt här. Vi har gjort vad vi kunnat för henne, även om man alltid kan säga ”att man kunde ha gjort mer”, kommenterar Christina.
Polisen tvivlar på mammans uppgifter
Under gårdagen inkom alltså ett tips som säger att Adna sågs på Lindesbergs bibliotek samma dag som hon försvann. Hon lånade en bok och försvann sedan ut genom dörrarna – och där slutar spåren.
Polisanmälan gjordes först en månad efter hennes försvinnande. Varför det dröjde så lång tid är en gåta. Mamman har dock påstått att hon såg Adna i slutet av januari, att de möttes nere på stan men inte pratade med varandra. Den uppgiften tar polisen med en nypa salt.
Tipsa polisen
Polisen tipstelefon: 0738-114 114
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.