Den försvunna tonårstjejen Adna Haji Mohammed lånade en bok på Lindesbergs bibliotek samma dag som hon försvann, den 7 januari i år. Denna information fick polisen under gårdagen, sedan polisen via media vädjat om allmänhetens hjälp.
Adna Haji Mohammed kom till Sverige för ca ett och ett halvt år sedan och återförenades med sin familj som redan bodde i Lindesberg. Dock uppstod snart osämja mellan henne och mamman, varför Adna senare fick ett eget boende, ordnat via socialförvaltningen. Detta boende tvingades hon senare att lämna då socialen ansåg att en annan person var i större behov av boendet.
”Socialen har agerat korrekt”
Jag har fullt förtroende för mina medarbetare, säger socialnämndens ordförande Christina Pettersson angående hanteringen. Hon kan inte kommentera fallet närmare i detalj av sekretesskäl, men anser att socialen inte har gjort något fel i hanteringen av ärendet.
-Först vill jag bara säga att hon är 17 år gammal, inte 16 år som tidigare sagts, inleder Christina.
-Det är naturligtvis förfärligt det som hänt, att hon är försvunnen. Dock ser jag inte att någon har agerat bristfälligt här. Vi har gjort vad vi kunnat för henne, även om man alltid kan säga ”att man kunde ha gjort mer”, kommenterar Christina.
Polisen tvivlar på mammans uppgifter
Under gårdagen inkom alltså ett tips som säger att Adna sågs på Lindesbergs bibliotek samma dag som hon försvann. Hon lånade en bok och försvann sedan ut genom dörrarna – och där slutar spåren.
Polisanmälan gjordes först en månad efter hennes försvinnande. Varför det dröjde så lång tid är en gåta. Mamman har dock påstått att hon såg Adna i slutet av januari, att de möttes nere på stan men inte pratade med varandra. Den uppgiften tar polisen med en nypa salt.
Tipsa polisen
Polisen tipstelefon: 0738-114 114
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.