Den försvunna tonårstjejen Adna Haji Mohammed lånade en bok på Lindesbergs bibliotek samma dag som hon försvann, den 7 januari i år. Denna information fick polisen under gårdagen, sedan polisen via media vädjat om allmänhetens hjälp.
Adna Haji Mohammed kom till Sverige för ca ett och ett halvt år sedan och återförenades med sin familj som redan bodde i Lindesberg. Dock uppstod snart osämja mellan henne och mamman, varför Adna senare fick ett eget boende, ordnat via socialförvaltningen. Detta boende tvingades hon senare att lämna då socialen ansåg att en annan person var i större behov av boendet.
”Socialen har agerat korrekt”
Jag har fullt förtroende för mina medarbetare, säger socialnämndens ordförande Christina Pettersson angående hanteringen. Hon kan inte kommentera fallet närmare i detalj av sekretesskäl, men anser att socialen inte har gjort något fel i hanteringen av ärendet.
-Först vill jag bara säga att hon är 17 år gammal, inte 16 år som tidigare sagts, inleder Christina.
-Det är naturligtvis förfärligt det som hänt, att hon är försvunnen. Dock ser jag inte att någon har agerat bristfälligt här. Vi har gjort vad vi kunnat för henne, även om man alltid kan säga ”att man kunde ha gjort mer”, kommenterar Christina.
Polisen tvivlar på mammans uppgifter
Under gårdagen inkom alltså ett tips som säger att Adna sågs på Lindesbergs bibliotek samma dag som hon försvann. Hon lånade en bok och försvann sedan ut genom dörrarna – och där slutar spåren.
Polisanmälan gjordes först en månad efter hennes försvinnande. Varför det dröjde så lång tid är en gåta. Mamman har dock påstått att hon såg Adna i slutet av januari, att de möttes nere på stan men inte pratade med varandra. Den uppgiften tar polisen med en nypa salt.
Tipsa polisen
Polisen tipstelefon: 0738-114 114
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam nämnare: Naturen.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.