Den försvunna tonårstjejen Adna Haji Mohammed lånade en bok på Lindesbergs bibliotek samma dag som hon försvann, den 7 januari i år. Denna information fick polisen under gårdagen, sedan polisen via media vädjat om allmänhetens hjälp.
Adna Haji Mohammed kom till Sverige för ca ett och ett halvt år sedan och återförenades med sin familj som redan bodde i Lindesberg. Dock uppstod snart osämja mellan henne och mamman, varför Adna senare fick ett eget boende, ordnat via socialförvaltningen. Detta boende tvingades hon senare att lämna då socialen ansåg att en annan person var i större behov av boendet.
”Socialen har agerat korrekt”
Jag har fullt förtroende för mina medarbetare, säger socialnämndens ordförande Christina Pettersson angående hanteringen. Hon kan inte kommentera fallet närmare i detalj av sekretesskäl, men anser att socialen inte har gjort något fel i hanteringen av ärendet.
-Först vill jag bara säga att hon är 17 år gammal, inte 16 år som tidigare sagts, inleder Christina.
-Det är naturligtvis förfärligt det som hänt, att hon är försvunnen. Dock ser jag inte att någon har agerat bristfälligt här. Vi har gjort vad vi kunnat för henne, även om man alltid kan säga ”att man kunde ha gjort mer”, kommenterar Christina.
Polisen tvivlar på mammans uppgifter
Under gårdagen inkom alltså ett tips som säger att Adna sågs på Lindesbergs bibliotek samma dag som hon försvann. Hon lånade en bok och försvann sedan ut genom dörrarna – och där slutar spåren.
Polisanmälan gjordes först en månad efter hennes försvinnande. Varför det dröjde så lång tid är en gåta. Mamman har dock påstått att hon såg Adna i slutet av januari, att de möttes nere på stan men inte pratade med varandra. Den uppgiften tar polisen med en nypa salt.
Tipsa polisen
Polisen tipstelefon: 0738-114 114
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.