Den försvunna tonårstjejen Adna Haji Mohammed lånade en bok på Lindesbergs bibliotek samma dag som hon försvann, den 7 januari i år. Denna information fick polisen under gårdagen, sedan polisen via media vädjat om allmänhetens hjälp.
Adna Haji Mohammed kom till Sverige för ca ett och ett halvt år sedan och återförenades med sin familj som redan bodde i Lindesberg. Dock uppstod snart osämja mellan henne och mamman, varför Adna senare fick ett eget boende, ordnat via socialförvaltningen. Detta boende tvingades hon senare att lämna då socialen ansåg att en annan person var i större behov av boendet.
”Socialen har agerat korrekt”
Jag har fullt förtroende för mina medarbetare, säger socialnämndens ordförande Christina Pettersson angående hanteringen. Hon kan inte kommentera fallet närmare i detalj av sekretesskäl, men anser att socialen inte har gjort något fel i hanteringen av ärendet.
-Först vill jag bara säga att hon är 17 år gammal, inte 16 år som tidigare sagts, inleder Christina.
-Det är naturligtvis förfärligt det som hänt, att hon är försvunnen. Dock ser jag inte att någon har agerat bristfälligt här. Vi har gjort vad vi kunnat för henne, även om man alltid kan säga ”att man kunde ha gjort mer”, kommenterar Christina.
Polisen tvivlar på mammans uppgifter
Under gårdagen inkom alltså ett tips som säger att Adna sågs på Lindesbergs bibliotek samma dag som hon försvann. Hon lånade en bok och försvann sedan ut genom dörrarna – och där slutar spåren.
Polisanmälan gjordes först en månad efter hennes försvinnande. Varför det dröjde så lång tid är en gåta. Mamman har dock påstått att hon såg Adna i slutet av januari, att de möttes nere på stan men inte pratade med varandra. Den uppgiften tar polisen med en nypa salt.
Tipsa polisen
Polisen tipstelefon: 0738-114 114
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.