Det var under natten mellan tisdag och onsdag som en yngre man fick sin bil stulen i Guldsmedshyttan efter ett bensinstopp.
– Jag och en kompis hade hållit på och skruvat med bilen, och skulle ut för att provköra den. Tyvärr hade jag glömt att tanka den, och i höjd med de stora växthusen i Guldsmedshyttan stannade bilen, berättar han.
Kompisarna bestämde sig då för att promenera den knappa kilometern hem till mannen i Silverhagen, för att sedan ta vännens bil till bensinmacken. När de sedan återvände till platsen där bilen stod upptäckte de att den var borta, det enda som fanns kvar var tanklocket.
– Först blev jag chockad, sedan började jag fundera på hur de hade fått med sig den, hade de bensin med sig? undrar mannen och fortsätter:
– Visst, det var ingen vacker bil, men jag förlorar ju ändå pengar. Den är verkligen inte fin och den har ett trasigt avgassystem, så någon borde ha hört den.
Efter att han ringt polisen fick kompisarna syn på bilen i närheten av ICA i Guldsmedshyttan, men hann aldrig ifatt den. Nu hoppas han att allmänheten kan komma med tips så att bilen hittas. Den stulna bilen är en röd Volvo 960, med reg nr EJS062.
Har du sett bilen eller vet var den finns? Kontakta LindeNytt på info@lindenytt.com så vidarebefordrar vi informationen.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.