Branden i Stackerud är släckt och av den gamla mangårdsbyggnaden i herrgårdsstil återstår endast förkolnade rester, entrépelare och murstocken. Även om ingen människa kom till skada i branden riktar fastighetsägaren skarp kritik mot hur insatsen har hanterats.-Jag tycker inte att man har hanterat det här bra, säger Håkan Wiklund förtvivlat när LindeNytt möter honom på gårdsplanen på fredagsförmiddagen.
Som vi kunde berätta igår uppstod en våldsam brand i ett stort boningshus i Stackeryd, beläget ett par kilometer sydväst om Lindesberg stad, vid niotiden på kvällen. Huset – ett tvåvåningshus i herrgårdsstil – fungerade även som kontor och säte för den verksamhet man bedriver. Nu finns varken hem eller kontor kvar. Men enligt ägarna hade det inte behövt vara så här illa.
-Det brann inte så våldsamt när brandbilarna kom fram att man inte hade kunnat gå in i kontorsdelen och hämtat det viktigaste. Det bekräftade ju även en av brandmännen, säger fastighetsägaren och företagaren Håkan Wiklund.
Håkan gjorde dock ett försök att ta sig in i kontoret ändå – men hindrades.
-Jag var naturligtvis förbannad över att man inte sprutade vatten i kontoret för att hindra elden att få fäste där. Därför försökte jag ta mig in för att rädda det viktigaste, men jag blev stoppad. Det blev lite brottning här ute i trädgården och när polisen kom blev det för många och jag gav upp, kommenterar Håkan.
Företaget har 20 anställda och på gården finns ett hundratal djur. Nerikes Brandkår har berättat att deras bedömning av situationen var att huset ej gick att rädda då en kraftig vind påskyndade brandförloppet när elden väl fick fäste. Vinden kastade samtidigt ut ett mycket omfattande gnistregn varför man koncentrerade sig mer på att rädda den större ekonomibyggnaden som låg i farozonen för gnistregnet.
Brandorsaken är fortfarande ej fastställd. Håkan Wiklunds teori är att en gnista från skorstenen är orsaken.
Vid 10-tiden på fredagen hade Nerikes Brandkår fortfarande personal kvar på platsen. Eftersläckningsarbetet var då i dess slutskede och man räknade med att återvända till stationen inom loppet av en timme.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.