Branden i Stackerud är släckt och av den gamla mangårdsbyggnaden i herrgårdsstil återstår endast förkolnade rester, entrépelare och murstocken. Även om ingen människa kom till skada i branden riktar fastighetsägaren skarp kritik mot hur insatsen har hanterats.-Jag tycker inte att man har hanterat det här bra, säger Håkan Wiklund förtvivlat när LindeNytt möter honom på gårdsplanen på fredagsförmiddagen.
Som vi kunde berätta igår uppstod en våldsam brand i ett stort boningshus i Stackeryd, beläget ett par kilometer sydväst om Lindesberg stad, vid niotiden på kvällen. Huset – ett tvåvåningshus i herrgårdsstil – fungerade även som kontor och säte för den verksamhet man bedriver. Nu finns varken hem eller kontor kvar. Men enligt ägarna hade det inte behövt vara så här illa.
-Det brann inte så våldsamt när brandbilarna kom fram att man inte hade kunnat gå in i kontorsdelen och hämtat det viktigaste. Det bekräftade ju även en av brandmännen, säger fastighetsägaren och företagaren Håkan Wiklund.
Håkan gjorde dock ett försök att ta sig in i kontoret ändå – men hindrades.
-Jag var naturligtvis förbannad över att man inte sprutade vatten i kontoret för att hindra elden att få fäste där. Därför försökte jag ta mig in för att rädda det viktigaste, men jag blev stoppad. Det blev lite brottning här ute i trädgården och när polisen kom blev det för många och jag gav upp, kommenterar Håkan.
Företaget har 20 anställda och på gården finns ett hundratal djur. Nerikes Brandkår har berättat att deras bedömning av situationen var att huset ej gick att rädda då en kraftig vind påskyndade brandförloppet när elden väl fick fäste. Vinden kastade samtidigt ut ett mycket omfattande gnistregn varför man koncentrerade sig mer på att rädda den större ekonomibyggnaden som låg i farozonen för gnistregnet.
Brandorsaken är fortfarande ej fastställd. Håkan Wiklunds teori är att en gnista från skorstenen är orsaken.
Vid 10-tiden på fredagen hade Nerikes Brandkår fortfarande personal kvar på platsen. Eftersläckningsarbetet var då i dess slutskede och man räknade med att återvända till stationen inom loppet av en timme.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.