Branden i Stackerud är släckt och av den gamla mangårdsbyggnaden i herrgårdsstil återstår endast förkolnade rester, entrépelare och murstocken. Även om ingen människa kom till skada i branden riktar fastighetsägaren skarp kritik mot hur insatsen har hanterats.-Jag tycker inte att man har hanterat det här bra, säger Håkan Wiklund förtvivlat när LindeNytt möter honom på gårdsplanen på fredagsförmiddagen.
Som vi kunde berätta igår uppstod en våldsam brand i ett stort boningshus i Stackeryd, beläget ett par kilometer sydväst om Lindesberg stad, vid niotiden på kvällen. Huset – ett tvåvåningshus i herrgårdsstil – fungerade även som kontor och säte för den verksamhet man bedriver. Nu finns varken hem eller kontor kvar. Men enligt ägarna hade det inte behövt vara så här illa.
-Det brann inte så våldsamt när brandbilarna kom fram att man inte hade kunnat gå in i kontorsdelen och hämtat det viktigaste. Det bekräftade ju även en av brandmännen, säger fastighetsägaren och företagaren Håkan Wiklund.
Håkan gjorde dock ett försök att ta sig in i kontoret ändå – men hindrades.
-Jag var naturligtvis förbannad över att man inte sprutade vatten i kontoret för att hindra elden att få fäste där. Därför försökte jag ta mig in för att rädda det viktigaste, men jag blev stoppad. Det blev lite brottning här ute i trädgården och när polisen kom blev det för många och jag gav upp, kommenterar Håkan.
Företaget har 20 anställda och på gården finns ett hundratal djur. Nerikes Brandkår har berättat att deras bedömning av situationen var att huset ej gick att rädda då en kraftig vind påskyndade brandförloppet när elden väl fick fäste. Vinden kastade samtidigt ut ett mycket omfattande gnistregn varför man koncentrerade sig mer på att rädda den större ekonomibyggnaden som låg i farozonen för gnistregnet.
Brandorsaken är fortfarande ej fastställd. Håkan Wiklunds teori är att en gnista från skorstenen är orsaken.
Vid 10-tiden på fredagen hade Nerikes Brandkår fortfarande personal kvar på platsen. Eftersläckningsarbetet var då i dess slutskede och man räknade med att återvända till stationen inom loppet av en timme.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.