Branden i Stackerud är släckt och av den gamla mangårdsbyggnaden i herrgårdsstil återstår endast förkolnade rester, entrépelare och murstocken. Även om ingen människa kom till skada i branden riktar fastighetsägaren skarp kritik mot hur insatsen har hanterats.-Jag tycker inte att man har hanterat det här bra, säger Håkan Wiklund förtvivlat när LindeNytt möter honom på gårdsplanen på fredagsförmiddagen.
Som vi kunde berätta igår uppstod en våldsam brand i ett stort boningshus i Stackeryd, beläget ett par kilometer sydväst om Lindesberg stad, vid niotiden på kvällen. Huset – ett tvåvåningshus i herrgårdsstil – fungerade även som kontor och säte för den verksamhet man bedriver. Nu finns varken hem eller kontor kvar. Men enligt ägarna hade det inte behövt vara så här illa.
-Det brann inte så våldsamt när brandbilarna kom fram att man inte hade kunnat gå in i kontorsdelen och hämtat det viktigaste. Det bekräftade ju även en av brandmännen, säger fastighetsägaren och företagaren Håkan Wiklund.
Håkan gjorde dock ett försök att ta sig in i kontoret ändå – men hindrades.
-Jag var naturligtvis förbannad över att man inte sprutade vatten i kontoret för att hindra elden att få fäste där. Därför försökte jag ta mig in för att rädda det viktigaste, men jag blev stoppad. Det blev lite brottning här ute i trädgården och när polisen kom blev det för många och jag gav upp, kommenterar Håkan.
Företaget har 20 anställda och på gården finns ett hundratal djur. Nerikes Brandkår har berättat att deras bedömning av situationen var att huset ej gick att rädda då en kraftig vind påskyndade brandförloppet när elden väl fick fäste. Vinden kastade samtidigt ut ett mycket omfattande gnistregn varför man koncentrerade sig mer på att rädda den större ekonomibyggnaden som låg i farozonen för gnistregnet.
Brandorsaken är fortfarande ej fastställd. Håkan Wiklunds teori är att en gnista från skorstenen är orsaken.
Vid 10-tiden på fredagen hade Nerikes Brandkår fortfarande personal kvar på platsen. Eftersläckningsarbetet var då i dess slutskede och man räknade med att återvända till stationen inom loppet av en timme.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.