Branden i Stackerud är släckt och av den gamla mangårdsbyggnaden i herrgårdsstil återstår endast förkolnade rester, entrépelare och murstocken. Även om ingen människa kom till skada i branden riktar fastighetsägaren skarp kritik mot hur insatsen har hanterats.-Jag tycker inte att man har hanterat det här bra, säger Håkan Wiklund förtvivlat när LindeNytt möter honom på gårdsplanen på fredagsförmiddagen.
Som vi kunde berätta igår uppstod en våldsam brand i ett stort boningshus i Stackeryd, beläget ett par kilometer sydväst om Lindesberg stad, vid niotiden på kvällen. Huset – ett tvåvåningshus i herrgårdsstil – fungerade även som kontor och säte för den verksamhet man bedriver. Nu finns varken hem eller kontor kvar. Men enligt ägarna hade det inte behövt vara så här illa.
-Det brann inte så våldsamt när brandbilarna kom fram att man inte hade kunnat gå in i kontorsdelen och hämtat det viktigaste. Det bekräftade ju även en av brandmännen, säger fastighetsägaren och företagaren Håkan Wiklund.
Håkan gjorde dock ett försök att ta sig in i kontoret ändå – men hindrades.
-Jag var naturligtvis förbannad över att man inte sprutade vatten i kontoret för att hindra elden att få fäste där. Därför försökte jag ta mig in för att rädda det viktigaste, men jag blev stoppad. Det blev lite brottning här ute i trädgården och när polisen kom blev det för många och jag gav upp, kommenterar Håkan.
Företaget har 20 anställda och på gården finns ett hundratal djur. Nerikes Brandkår har berättat att deras bedömning av situationen var att huset ej gick att rädda då en kraftig vind påskyndade brandförloppet när elden väl fick fäste. Vinden kastade samtidigt ut ett mycket omfattande gnistregn varför man koncentrerade sig mer på att rädda den större ekonomibyggnaden som låg i farozonen för gnistregnet.
Brandorsaken är fortfarande ej fastställd. Håkan Wiklunds teori är att en gnista från skorstenen är orsaken.
Vid 10-tiden på fredagen hade Nerikes Brandkår fortfarande personal kvar på platsen. Eftersläckningsarbetet var då i dess slutskede och man räknade med att återvända till stationen inom loppet av en timme.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta dig på Alla hjärtans dag. Gunilla Skottsborg, präst i Linde bergslags församling, välkomnar par som går i giftastankar att säga ja till kärleken den 14 februari, då församlingen arrangerar drop-in-vigsel i Lindesbergs kyrka.
– Det hela blir väldigt innerligt, de här vigslarna är nog där paren blir som mest berörda, säger Gunilla.