Dansgruppen Agnes kommer till stan på lördag. Detta dansanta teatergäng har rest land och rike sedan 1999 och uppträtt för ca 30 000 barn. Nu landar alltså Agnes i Linde och på Brotorpsskolan – för att bjuda på en något annorlunda uppsättning.
Kultursamordnare Gunilla Dovsten är mycket hoppfull om att detta evenemang kommer att bli en minnesvärd stund för barnen. Inte minst för att barnen efteråt själva får prova på det som man nyss har tittat på. Föreställningen bär namnet ”Bakverk” och här får man bland annat se hur man härmar vissa vardagsinslag i ett bageri: t ex hur en deg jäser.
-Det kommer nog bli riktigt kul, inte minst efteråt då barnen får prova på det som dansgruppen har visat upp: Bland annat hur man jäser likt en deg. (Skratt) Jag kan tänka mig att det handlar mycket om kroppsrörelser och andning, hur man uttrycker med hela kroppen, säger Gunilla Dovsten som tror detta blir en toppendag för stans småbarn.
Dansteaterföreställningen pågår ca 25 minuter med start kl 14:00 nu på lördag. Direkt efteråt får barnen prova på att förvandlas till allehanda bakverk, t ex finsk pinne, i en så kallad workshop – eller dansverkstad som Agnes hellre vill kalla det. Detta förväntas pågå ca 20 minuter – eller tills barnen tröttnar…
Fakta
Plats: Brotorpsskolans gympasal
Dag: Lördag 8 mars
Tid: 14:00
Entré: 40 kr
Föreställningen är för barn mellan 3-8 år
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.