Dansgruppen Agnes kommer till stan på lördag. Detta dansanta teatergäng har rest land och rike sedan 1999 och uppträtt för ca 30 000 barn. Nu landar alltså Agnes i Linde och på Brotorpsskolan – för att bjuda på en något annorlunda uppsättning.
Kultursamordnare Gunilla Dovsten är mycket hoppfull om att detta evenemang kommer att bli en minnesvärd stund för barnen. Inte minst för att barnen efteråt själva får prova på det som man nyss har tittat på. Föreställningen bär namnet ”Bakverk” och här får man bland annat se hur man härmar vissa vardagsinslag i ett bageri: t ex hur en deg jäser.
-Det kommer nog bli riktigt kul, inte minst efteråt då barnen får prova på det som dansgruppen har visat upp: Bland annat hur man jäser likt en deg. (Skratt) Jag kan tänka mig att det handlar mycket om kroppsrörelser och andning, hur man uttrycker med hela kroppen, säger Gunilla Dovsten som tror detta blir en toppendag för stans småbarn.
Dansteaterföreställningen pågår ca 25 minuter med start kl 14:00 nu på lördag. Direkt efteråt får barnen prova på att förvandlas till allehanda bakverk, t ex finsk pinne, i en så kallad workshop – eller dansverkstad som Agnes hellre vill kalla det. Detta förväntas pågå ca 20 minuter – eller tills barnen tröttnar…
Fakta
Plats: Brotorpsskolans gympasal
Dag: Lördag 8 mars
Tid: 14:00
Entré: 40 kr
Föreställningen är för barn mellan 3-8 år
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.