Dansgruppen Agnes kommer till stan på lördag. Detta dansanta teatergäng har rest land och rike sedan 1999 och uppträtt för ca 30 000 barn. Nu landar alltså Agnes i Linde och på Brotorpsskolan – för att bjuda på en något annorlunda uppsättning.
Kultursamordnare Gunilla Dovsten är mycket hoppfull om att detta evenemang kommer att bli en minnesvärd stund för barnen. Inte minst för att barnen efteråt själva får prova på det som man nyss har tittat på. Föreställningen bär namnet ”Bakverk” och här får man bland annat se hur man härmar vissa vardagsinslag i ett bageri: t ex hur en deg jäser.
-Det kommer nog bli riktigt kul, inte minst efteråt då barnen får prova på det som dansgruppen har visat upp: Bland annat hur man jäser likt en deg. (Skratt) Jag kan tänka mig att det handlar mycket om kroppsrörelser och andning, hur man uttrycker med hela kroppen, säger Gunilla Dovsten som tror detta blir en toppendag för stans småbarn.
Dansteaterföreställningen pågår ca 25 minuter med start kl 14:00 nu på lördag. Direkt efteråt får barnen prova på att förvandlas till allehanda bakverk, t ex finsk pinne, i en så kallad workshop – eller dansverkstad som Agnes hellre vill kalla det. Detta förväntas pågå ca 20 minuter – eller tills barnen tröttnar…
Fakta
Plats: Brotorpsskolans gympasal
Dag: Lördag 8 mars
Tid: 14:00
Entré: 40 kr
Föreställningen är för barn mellan 3-8 år
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.