Dansgruppen Agnes kommer till stan på lördag. Detta dansanta teatergäng har rest land och rike sedan 1999 och uppträtt för ca 30 000 barn. Nu landar alltså Agnes i Linde och på Brotorpsskolan – för att bjuda på en något annorlunda uppsättning.
Kultursamordnare Gunilla Dovsten är mycket hoppfull om att detta evenemang kommer att bli en minnesvärd stund för barnen. Inte minst för att barnen efteråt själva får prova på det som man nyss har tittat på. Föreställningen bär namnet ”Bakverk” och här får man bland annat se hur man härmar vissa vardagsinslag i ett bageri: t ex hur en deg jäser.
-Det kommer nog bli riktigt kul, inte minst efteråt då barnen får prova på det som dansgruppen har visat upp: Bland annat hur man jäser likt en deg. (Skratt) Jag kan tänka mig att det handlar mycket om kroppsrörelser och andning, hur man uttrycker med hela kroppen, säger Gunilla Dovsten som tror detta blir en toppendag för stans småbarn.
Dansteaterföreställningen pågår ca 25 minuter med start kl 14:00 nu på lördag. Direkt efteråt får barnen prova på att förvandlas till allehanda bakverk, t ex finsk pinne, i en så kallad workshop – eller dansverkstad som Agnes hellre vill kalla det. Detta förväntas pågå ca 20 minuter – eller tills barnen tröttnar…
Fakta
Plats: Brotorpsskolans gympasal
Dag: Lördag 8 mars
Tid: 14:00
Entré: 40 kr
Föreställningen är för barn mellan 3-8 år
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.