Dansgruppen Agnes kommer till stan på lördag. Detta dansanta teatergäng har rest land och rike sedan 1999 och uppträtt för ca 30 000 barn. Nu landar alltså Agnes i Linde och på Brotorpsskolan – för att bjuda på en något annorlunda uppsättning.
Kultursamordnare Gunilla Dovsten är mycket hoppfull om att detta evenemang kommer att bli en minnesvärd stund för barnen. Inte minst för att barnen efteråt själva får prova på det som man nyss har tittat på. Föreställningen bär namnet ”Bakverk” och här får man bland annat se hur man härmar vissa vardagsinslag i ett bageri: t ex hur en deg jäser.
-Det kommer nog bli riktigt kul, inte minst efteråt då barnen får prova på det som dansgruppen har visat upp: Bland annat hur man jäser likt en deg. (Skratt) Jag kan tänka mig att det handlar mycket om kroppsrörelser och andning, hur man uttrycker med hela kroppen, säger Gunilla Dovsten som tror detta blir en toppendag för stans småbarn.
Dansteaterföreställningen pågår ca 25 minuter med start kl 14:00 nu på lördag. Direkt efteråt får barnen prova på att förvandlas till allehanda bakverk, t ex finsk pinne, i en så kallad workshop – eller dansverkstad som Agnes hellre vill kalla det. Detta förväntas pågå ca 20 minuter – eller tills barnen tröttnar…
Fakta
Plats: Brotorpsskolans gympasal
Dag: Lördag 8 mars
Tid: 14:00
Entré: 40 kr
Föreställningen är för barn mellan 3-8 år
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.