Under några dagar i maj ska politiker från Lindesbergs kommun resa till Ryssland för att besöka vad som kan komma att bli en ny vänort till Lindesberg. Det kommer ytterst olägligt när kommunen tvingas till hårda besparingar. Alla utgifter måste rannsakas och politikerna måste helt enkelt sålla bort sådana utgifter som kan läggas på framtida projekt istället. Det tycker vänsterpartisten Agneta H Nilsdotter.
Delegationen bestående av cirka 15 personer ska resa till Ryssland med flyg och bo på hotell – på kommunens bekostnad.
-Även om det här inte är några jättestora pengar, så känns det ändå onödigt att bekosta kommunen just nu. Alla sådana här mindre utgifter blir ganska mycket pengar när man räknar ihop det, menar Agneta.
Agneta H Nilsdotter har därför tagit avstånd från delegationen och meddelat att hon inte tänker åka med till Ryssland.
-Nej, jag tycker det känns fel att göra det. Jag tycker politikerna ska vara tydliga med besparingarna och dra i stoppsnöret. Samtidigt som det dras in på till exempel kulturen, så kostar vi på oss att resa till Ryssland under några dagar. Igår blev det ju klart att kulturen får 200 000 kronor mindre i år efter ombudgeteringen. Och från och med nästa år ska de skära ned ännu mer enligt sparförslaget.
-Det jag vill visa är att det krävs besparingar även för politikerna. Att det inte bara rullar på som vanligt medan andra verksamheter drabbas hårt, säger Agneta H Nilsdotter.
Hon berättar vidare att det nu faktiskt ska sparas även i den politiska organisationen, men att det inte görs på ett tydligt sätt för invånarna när sådana här resor inte ställs in.
I en debattartikel tar Agneta H Nilsdotter upp att politikerna måste vara tydligare och dra åt samma håll gällande besparingarna. Artikeln finner ni här>>
Debattera gärna vidare här>>
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.