Under några dagar i maj ska politiker från Lindesbergs kommun resa till Ryssland för att besöka vad som kan komma att bli en ny vänort till Lindesberg. Det kommer ytterst olägligt när kommunen tvingas till hårda besparingar. Alla utgifter måste rannsakas och politikerna måste helt enkelt sålla bort sådana utgifter som kan läggas på framtida projekt istället. Det tycker vänsterpartisten Agneta H Nilsdotter.
Delegationen bestående av cirka 15 personer ska resa till Ryssland med flyg och bo på hotell – på kommunens bekostnad.
-Även om det här inte är några jättestora pengar, så känns det ändå onödigt att bekosta kommunen just nu. Alla sådana här mindre utgifter blir ganska mycket pengar när man räknar ihop det, menar Agneta.
Agneta H Nilsdotter har därför tagit avstånd från delegationen och meddelat att hon inte tänker åka med till Ryssland.
-Nej, jag tycker det känns fel att göra det. Jag tycker politikerna ska vara tydliga med besparingarna och dra i stoppsnöret. Samtidigt som det dras in på till exempel kulturen, så kostar vi på oss att resa till Ryssland under några dagar. Igår blev det ju klart att kulturen får 200 000 kronor mindre i år efter ombudgeteringen. Och från och med nästa år ska de skära ned ännu mer enligt sparförslaget.
-Det jag vill visa är att det krävs besparingar även för politikerna. Att det inte bara rullar på som vanligt medan andra verksamheter drabbas hårt, säger Agneta H Nilsdotter.
Hon berättar vidare att det nu faktiskt ska sparas även i den politiska organisationen, men att det inte görs på ett tydligt sätt för invånarna när sådana här resor inte ställs in.
I en debattartikel tar Agneta H Nilsdotter upp att politikerna måste vara tydligare och dra åt samma håll gällande besparingarna. Artikeln finner ni här>>
Debattera gärna vidare här>>
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.