Många människor drömmer om att vara sin egen chef. Nu vill näringslivsavdelningen lyfta fram och hjälpa dessa människor att uppfylla drömmen. Ett helt nytt företagsprojekt har nu dragits igång, och nye näringslivschefen, Åke Ström, har stora förhoppningar om att skapa fler arbetstillfällen och företagare genom projektet.
Företagsprojektet vänder sig direkt till människor som redan har arbete men inte vågat ta steget fullt ut. Genom denna inriktning hoppas och tror näringslivsavdelningen att det ska ge mer kvalitativa företagsblomningar.
-Det klassiska är ju annars att man enbart erbjuder arbetslösa den här chansen. Nu vill vi alltså göra tvärtom och vänder oss även till människor som redan har ett jobb eller studerar, men önskar starta eget istället. Vi vill ge dem lite draghjälp, helt enkelt, säger Åke.
Målsättningen är naturligtvis att fler företag ska blomma i kommunen. För nog finns det företagsmänniskor med bra idéer, det är Åke Ström övertygad om.
-Visst. Det finns många som har bra idéer och det måste vi ta vara på också. Om det sedan kan ge fler företag och eventuellt fler arbetstillfället, så är det naturligtvis mycket bra, säger näringslivschefen.
En av de som arbetar med projektet är Ann Resare. Hon meddelar att projektet inleds med en informationsträff i slutet av oktober. Mer information kommer att finnas på LindeNytt inför starten.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.