Många människor drömmer om att vara sin egen chef. Nu vill näringslivsavdelningen lyfta fram och hjälpa dessa människor att uppfylla drömmen. Ett helt nytt företagsprojekt har nu dragits igång, och nye näringslivschefen, Åke Ström, har stora förhoppningar om att skapa fler arbetstillfällen och företagare genom projektet.
Företagsprojektet vänder sig direkt till människor som redan har arbete men inte vågat ta steget fullt ut. Genom denna inriktning hoppas och tror näringslivsavdelningen att det ska ge mer kvalitativa företagsblomningar.
-Det klassiska är ju annars att man enbart erbjuder arbetslösa den här chansen. Nu vill vi alltså göra tvärtom och vänder oss även till människor som redan har ett jobb eller studerar, men önskar starta eget istället. Vi vill ge dem lite draghjälp, helt enkelt, säger Åke.
Målsättningen är naturligtvis att fler företag ska blomma i kommunen. För nog finns det företagsmänniskor med bra idéer, det är Åke Ström övertygad om.
-Visst. Det finns många som har bra idéer och det måste vi ta vara på också. Om det sedan kan ge fler företag och eventuellt fler arbetstillfället, så är det naturligtvis mycket bra, säger näringslivschefen.
En av de som arbetar med projektet är Ann Resare. Hon meddelar att projektet inleds med en informationsträff i slutet av oktober. Mer information kommer att finnas på LindeNytt inför starten.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.