Holländska familjeföretag står på kö för att komma bort från den ganska osunda miljö och trångboddhet som råder i det egna landet. Majoriteten av dessa familjer riktar blickarna norrut, mot Skandinavien. Redan nu har Lindesbergs kommun fått kontakt med ett antal företag och familjer som står redo att lämna Holland för ett liv i Bergslagen och Lindesbergs kommun.
Åke Ström, chef för kommunens nya utvecklingsavdelning, kommer tillsammans med Anne Resare åka ner till Holland under kommande helg, där de ska marknadsföra Lindesbergs kommun i en stor mässa. Mässan anordnas för holländska familjer och företag som vill flytta till Skandinavien. 2000 personer är redan föranmälda och Åke Ström ser stora möjligheter i arrangemanget.
-Det här är ju väldigt konkret, här finns massor av familjer och företag som bara står och väntar på att få flytta. Vi hoppas naturligtvis på att få kontakt med fler familjer än de vi redan nu har skapat dialog med, förklarar Åke.
Idag finns 5-6 olika företag och familjer som redan har varit i kontakt med Lindesbergs kommun.
-Ja, de har vänt sig direkt till oss och ställt frågan ”vad vi kan göra för dem”. Nu är det faktiskt många holländare som redan känner till oss, människor som har turistat många år i trakterna. Flera av dem kan till och med prata flytande svenska, säger Åke.
Enligt Ström är det bergslagsnaturen och ren luft som lockar mest.
-Sedan är det många som inte gillar den liberala syn på narkotika som Holland har. De vill helt enkelt inte leva i ett samhälle där narkotika är ”OK”.
Lindesbergs kommun kommer att delta i mässan tillsammans med grannkommunerna Ljusnarsberg, Hällefors och Nora. Samtliga kommuner skickar ner två representanter.
Relaterad artikel
Svenskt företagande är lågt jämfört med internationella siffror.
Här listas toppen och botten>>
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.