För en vecka sedan lämnade utvecklingschef Åke Ström över en skrivelse till personalchefen Eva Wahlsten i vilken han önskade få lämna sin post med omedelbar verkan. Nu har parterna gjort en överenskommelse och Åke Ström får lämna chefsposten tre månader innan hans förordnande löper ut.
Ström gör sin allra sista arbetsdag den 29:e februari. Överenskommelsen om arbetsfri uppsägning innebär att han får lön för de tre månader som återstår av hans förordnande.
Egentligen hade Ström önskemål om att få sluta redan i januari, men anser att detta är en helt OK deal ändå.
-Ja, det tycker jag. Och jag har ju en del saker kvar som måste avslutas och nu finns det god tid att hinna med det, säger Ström.
Orsaken till hans avhopp kom sig av att hans avdelning inte fick någon information från politikerna om att denna skulle upphöra. Istället fick de läsa sig till detta via media.
Frukosten är viktig
Åke Ström lämnar Lindesberg med blandade känslor. Tiden som utvecklingschef har trots allt varit en intressant resa för honom.
-Jag tycker det har varit fruktansvärt trevligt faktiskt. Jag har trivts mycket bra med att arbeta här och framförallt med frukostmötena på hotellet, säger Åke.
Succén med företagarnas frukostmöte varje månad, har dessutom varit så givande att tre andra kommuner tagit till sig av Ströms koncept.
-Arboga och Köping är redan igång med ett liknande frukostmöte där man alltså har Lindesberg som förebild. Även Falun har visat intresse och ska komma igång. De kommer även att engagera vår moderator Julia på deras frukostmöten, berättar Åke.
Vidare hoppas Åke att den nya utvecklingsgruppen kommer att fortsätta med dessa ack så viktiga frukostmöten.
-Det är en bra sak för att knyta samman företagarna i bygden.
Vad Ström ska göra efter tiden i Lindesberg är fortfarande en öppen fråga. Han själv medger dock att det inte blir fråga om regelrätt pensionering trots att han uppnår pensionsåldern i sommar.
-Jag tänker då baske mig inte gå hemma och prata med pelargonerna, så mycket kan jag säga, skrattar Åke.
-Men jag vet faktiskt inte vad som blir aktuellt för min del, men att jag ska engagera mig på något vis är självklart. Kanske blir det något ideellt arbete, vilket jag sysslat med tidigare.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.