För en vecka sedan lämnade utvecklingschef Åke Ström över en skrivelse till personalchefen Eva Wahlsten i vilken han önskade få lämna sin post med omedelbar verkan. Nu har parterna gjort en överenskommelse och Åke Ström får lämna chefsposten tre månader innan hans förordnande löper ut.
Ström gör sin allra sista arbetsdag den 29:e februari. Överenskommelsen om arbetsfri uppsägning innebär att han får lön för de tre månader som återstår av hans förordnande.
Egentligen hade Ström önskemål om att få sluta redan i januari, men anser att detta är en helt OK deal ändå.
-Ja, det tycker jag. Och jag har ju en del saker kvar som måste avslutas och nu finns det god tid att hinna med det, säger Ström.
Orsaken till hans avhopp kom sig av att hans avdelning inte fick någon information från politikerna om att denna skulle upphöra. Istället fick de läsa sig till detta via media.
Frukosten är viktig
Åke Ström lämnar Lindesberg med blandade känslor. Tiden som utvecklingschef har trots allt varit en intressant resa för honom.
-Jag tycker det har varit fruktansvärt trevligt faktiskt. Jag har trivts mycket bra med att arbeta här och framförallt med frukostmötena på hotellet, säger Åke.
Succén med företagarnas frukostmöte varje månad, har dessutom varit så givande att tre andra kommuner tagit till sig av Ströms koncept.
-Arboga och Köping är redan igång med ett liknande frukostmöte där man alltså har Lindesberg som förebild. Även Falun har visat intresse och ska komma igång. De kommer även att engagera vår moderator Julia på deras frukostmöten, berättar Åke.
Vidare hoppas Åke att den nya utvecklingsgruppen kommer att fortsätta med dessa ack så viktiga frukostmöten.
-Det är en bra sak för att knyta samman företagarna i bygden.
Vad Ström ska göra efter tiden i Lindesberg är fortfarande en öppen fråga. Han själv medger dock att det inte blir fråga om regelrätt pensionering trots att han uppnår pensionsåldern i sommar.
-Jag tänker då baske mig inte gå hemma och prata med pelargonerna, så mycket kan jag säga, skrattar Åke.
-Men jag vet faktiskt inte vad som blir aktuellt för min del, men att jag ska engagera mig på något vis är självklart. Kanske blir det något ideellt arbete, vilket jag sysslat med tidigare.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.