För en vecka sedan lämnade utvecklingschef Åke Ström över en skrivelse till personalchefen Eva Wahlsten i vilken han önskade få lämna sin post med omedelbar verkan. Nu har parterna gjort en överenskommelse och Åke Ström får lämna chefsposten tre månader innan hans förordnande löper ut.
Ström gör sin allra sista arbetsdag den 29:e februari. Överenskommelsen om arbetsfri uppsägning innebär att han får lön för de tre månader som återstår av hans förordnande.
Egentligen hade Ström önskemål om att få sluta redan i januari, men anser att detta är en helt OK deal ändå.
-Ja, det tycker jag. Och jag har ju en del saker kvar som måste avslutas och nu finns det god tid att hinna med det, säger Ström.
Orsaken till hans avhopp kom sig av att hans avdelning inte fick någon information från politikerna om att denna skulle upphöra. Istället fick de läsa sig till detta via media.
Frukosten är viktig
Åke Ström lämnar Lindesberg med blandade känslor. Tiden som utvecklingschef har trots allt varit en intressant resa för honom.
-Jag tycker det har varit fruktansvärt trevligt faktiskt. Jag har trivts mycket bra med att arbeta här och framförallt med frukostmötena på hotellet, säger Åke.
Succén med företagarnas frukostmöte varje månad, har dessutom varit så givande att tre andra kommuner tagit till sig av Ströms koncept.
-Arboga och Köping är redan igång med ett liknande frukostmöte där man alltså har Lindesberg som förebild. Även Falun har visat intresse och ska komma igång. De kommer även att engagera vår moderator Julia på deras frukostmöten, berättar Åke.
Vidare hoppas Åke att den nya utvecklingsgruppen kommer att fortsätta med dessa ack så viktiga frukostmöten.
-Det är en bra sak för att knyta samman företagarna i bygden.
Vad Ström ska göra efter tiden i Lindesberg är fortfarande en öppen fråga. Han själv medger dock att det inte blir fråga om regelrätt pensionering trots att han uppnår pensionsåldern i sommar.
-Jag tänker då baske mig inte gå hemma och prata med pelargonerna, så mycket kan jag säga, skrattar Åke.
-Men jag vet faktiskt inte vad som blir aktuellt för min del, men att jag ska engagera mig på något vis är självklart. Kanske blir det något ideellt arbete, vilket jag sysslat med tidigare.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.