På lördagskvällen grep polisen sju misstänkta inbrottstjuvar i Vedevåg. De misstänkta greps i en bostad i Vedevåg som polisen misstänker använts som tillhåll av tjuvarna. Precis som i tidigare inbrottsfall, när polisen gjort gripanden, är de misstänkta hemmahörande i länder i sydöstra Europa.
Under helgen har polisen gripit totalt 14 misstänkta inbrottstjuvar. De flesta av dem har ingen direkt koppling till Sverige och uppges vara hemmahörande i bland annat Albanien. Fem av dem greps i Guldsmedshyttan i fredags och misstänks ligga bakom flera inbrott i Storå och Guldsmedshyttan. Åklagare har dock valt att släppa dem redan. Polisen har tagit DNA-prov från samtliga i syfte att koppla dem till något av inbrotten. Ytterligare två inbrottstjuvar greps i Frövi samma kväll.
I lördags kväll grep alltså polisen ytterligare sju misstänkta inbrottstjuvar. Polisen fick larm om ett inbrott i Brodalsområdet i Lindesberg och lyckades spåra tjuvarna till en bostad i Vedevåg. När man tog sig in i bostaden möttes man av en rejäl tjuvgömma.
-Vi har hittat väldigt mycket gods i bostaden, uppger Thomas Ginghagen, Örebropolisen.
Exakt vad man funnit är oklart. Det framgår dock att stora mängder guldsmycken hittats. Bland annat tycks tjuvarna ha försökt röja undan bevis genom att spola ner det i toaletten – utan att lyckas fullt ut.
Bostaden i Vedevåg och en bil som använts vid det senaste inbrottet, är skriven på en person som bor i Sverige sedan en tid tillbaka. Precis som i fallet med de misstänkta tjuvarna kommer också lägenhetsinnehavaren från den här delen av Europa. Polisen menar att det inte är så väldigt långsökt att påstå att det finns en koppling där.
”Vedevågsbon” har troligtvis låtit använda bostaden som tillhåll för tjuvarna som med största sannolikhet tillhör en liga som verkat i hela länet under hösten/vintern.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Två personer skall ha andats in stora mängder rök och avfördes till sjukhus med ambulans för kontroll.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde mannen till villkorlig dom samt 100 timmars samhällstjänst.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.