På lördagskvällen grep polisen sju misstänkta inbrottstjuvar i Vedevåg. De misstänkta greps i en bostad i Vedevåg som polisen misstänker använts som tillhåll av tjuvarna. Precis som i tidigare inbrottsfall, när polisen gjort gripanden, är de misstänkta hemmahörande i länder i sydöstra Europa.
Under helgen har polisen gripit totalt 14 misstänkta inbrottstjuvar. De flesta av dem har ingen direkt koppling till Sverige och uppges vara hemmahörande i bland annat Albanien. Fem av dem greps i Guldsmedshyttan i fredags och misstänks ligga bakom flera inbrott i Storå och Guldsmedshyttan. Åklagare har dock valt att släppa dem redan. Polisen har tagit DNA-prov från samtliga i syfte att koppla dem till något av inbrotten. Ytterligare två inbrottstjuvar greps i Frövi samma kväll.
I lördags kväll grep alltså polisen ytterligare sju misstänkta inbrottstjuvar. Polisen fick larm om ett inbrott i Brodalsområdet i Lindesberg och lyckades spåra tjuvarna till en bostad i Vedevåg. När man tog sig in i bostaden möttes man av en rejäl tjuvgömma.
-Vi har hittat väldigt mycket gods i bostaden, uppger Thomas Ginghagen, Örebropolisen.
Exakt vad man funnit är oklart. Det framgår dock att stora mängder guldsmycken hittats. Bland annat tycks tjuvarna ha försökt röja undan bevis genom att spola ner det i toaletten – utan att lyckas fullt ut.
Bostaden i Vedevåg och en bil som använts vid det senaste inbrottet, är skriven på en person som bor i Sverige sedan en tid tillbaka. Precis som i fallet med de misstänkta tjuvarna kommer också lägenhetsinnehavaren från den här delen av Europa. Polisen menar att det inte är så väldigt långsökt att påstå att det finns en koppling där.
”Vedevågsbon” har troligtvis låtit använda bostaden som tillhåll för tjuvarna som med största sannolikhet tillhör en liga som verkat i hela länet under hösten/vintern.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.