På lördagskvällen grep polisen sju misstänkta inbrottstjuvar i Vedevåg. De misstänkta greps i en bostad i Vedevåg som polisen misstänker använts som tillhåll av tjuvarna. Precis som i tidigare inbrottsfall, när polisen gjort gripanden, är de misstänkta hemmahörande i länder i sydöstra Europa.
Under helgen har polisen gripit totalt 14 misstänkta inbrottstjuvar. De flesta av dem har ingen direkt koppling till Sverige och uppges vara hemmahörande i bland annat Albanien. Fem av dem greps i Guldsmedshyttan i fredags och misstänks ligga bakom flera inbrott i Storå och Guldsmedshyttan. Åklagare har dock valt att släppa dem redan. Polisen har tagit DNA-prov från samtliga i syfte att koppla dem till något av inbrotten. Ytterligare två inbrottstjuvar greps i Frövi samma kväll.
I lördags kväll grep alltså polisen ytterligare sju misstänkta inbrottstjuvar. Polisen fick larm om ett inbrott i Brodalsområdet i Lindesberg och lyckades spåra tjuvarna till en bostad i Vedevåg. När man tog sig in i bostaden möttes man av en rejäl tjuvgömma.
-Vi har hittat väldigt mycket gods i bostaden, uppger Thomas Ginghagen, Örebropolisen.
Exakt vad man funnit är oklart. Det framgår dock att stora mängder guldsmycken hittats. Bland annat tycks tjuvarna ha försökt röja undan bevis genom att spola ner det i toaletten – utan att lyckas fullt ut.
Bostaden i Vedevåg och en bil som använts vid det senaste inbrottet, är skriven på en person som bor i Sverige sedan en tid tillbaka. Precis som i fallet med de misstänkta tjuvarna kommer också lägenhetsinnehavaren från den här delen av Europa. Polisen menar att det inte är så väldigt långsökt att påstå att det finns en koppling där.
”Vedevågsbon” har troligtvis låtit använda bostaden som tillhåll för tjuvarna som med största sannolikhet tillhör en liga som verkat i hela länet under hösten/vintern.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.