På lördagskvällen grep polisen sju misstänkta inbrottstjuvar i Vedevåg. De misstänkta greps i en bostad i Vedevåg som polisen misstänker använts som tillhåll av tjuvarna. Precis som i tidigare inbrottsfall, när polisen gjort gripanden, är de misstänkta hemmahörande i länder i sydöstra Europa.
Under helgen har polisen gripit totalt 14 misstänkta inbrottstjuvar. De flesta av dem har ingen direkt koppling till Sverige och uppges vara hemmahörande i bland annat Albanien. Fem av dem greps i Guldsmedshyttan i fredags och misstänks ligga bakom flera inbrott i Storå och Guldsmedshyttan. Åklagare har dock valt att släppa dem redan. Polisen har tagit DNA-prov från samtliga i syfte att koppla dem till något av inbrotten. Ytterligare två inbrottstjuvar greps i Frövi samma kväll.
I lördags kväll grep alltså polisen ytterligare sju misstänkta inbrottstjuvar. Polisen fick larm om ett inbrott i Brodalsområdet i Lindesberg och lyckades spåra tjuvarna till en bostad i Vedevåg. När man tog sig in i bostaden möttes man av en rejäl tjuvgömma.
-Vi har hittat väldigt mycket gods i bostaden, uppger Thomas Ginghagen, Örebropolisen.
Exakt vad man funnit är oklart. Det framgår dock att stora mängder guldsmycken hittats. Bland annat tycks tjuvarna ha försökt röja undan bevis genom att spola ner det i toaletten – utan att lyckas fullt ut.
Bostaden i Vedevåg och en bil som använts vid det senaste inbrottet, är skriven på en person som bor i Sverige sedan en tid tillbaka. Precis som i fallet med de misstänkta tjuvarna kommer också lägenhetsinnehavaren från den här delen av Europa. Polisen menar att det inte är så väldigt långsökt att påstå att det finns en koppling där.
”Vedevågsbon” har troligtvis låtit använda bostaden som tillhåll för tjuvarna som med största sannolikhet tillhör en liga som verkat i hela länet under hösten/vintern.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.