På lördagskvällen grep polisen sju misstänkta inbrottstjuvar i Vedevåg. De misstänkta greps i en bostad i Vedevåg som polisen misstänker använts som tillhåll av tjuvarna. Precis som i tidigare inbrottsfall, när polisen gjort gripanden, är de misstänkta hemmahörande i länder i sydöstra Europa.
Under helgen har polisen gripit totalt 14 misstänkta inbrottstjuvar. De flesta av dem har ingen direkt koppling till Sverige och uppges vara hemmahörande i bland annat Albanien. Fem av dem greps i Guldsmedshyttan i fredags och misstänks ligga bakom flera inbrott i Storå och Guldsmedshyttan. Åklagare har dock valt att släppa dem redan. Polisen har tagit DNA-prov från samtliga i syfte att koppla dem till något av inbrotten. Ytterligare två inbrottstjuvar greps i Frövi samma kväll.
I lördags kväll grep alltså polisen ytterligare sju misstänkta inbrottstjuvar. Polisen fick larm om ett inbrott i Brodalsområdet i Lindesberg och lyckades spåra tjuvarna till en bostad i Vedevåg. När man tog sig in i bostaden möttes man av en rejäl tjuvgömma.
-Vi har hittat väldigt mycket gods i bostaden, uppger Thomas Ginghagen, Örebropolisen.
Exakt vad man funnit är oklart. Det framgår dock att stora mängder guldsmycken hittats. Bland annat tycks tjuvarna ha försökt röja undan bevis genom att spola ner det i toaletten – utan att lyckas fullt ut.
Bostaden i Vedevåg och en bil som använts vid det senaste inbrottet, är skriven på en person som bor i Sverige sedan en tid tillbaka. Precis som i fallet med de misstänkta tjuvarna kommer också lägenhetsinnehavaren från den här delen av Europa. Polisen menar att det inte är så väldigt långsökt att påstå att det finns en koppling där.
”Vedevågsbon” har troligtvis låtit använda bostaden som tillhåll för tjuvarna som med största sannolikhet tillhör en liga som verkat i hela länet under hösten/vintern.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.