Var femte onoterat aktiebolag i Lindesbergs kommun står inför ett annalkande generationsskifte. Med detta finns också en stor risk att bolagen försvinner på grund av att ingen är redo att ta över ägandeskapet. Detta varnar analys- och värderingsföretaget Adeqvat Företagsvärdering för.
Förr i tiden var det mer regel än undantag att barnen tog över föräldrarnas livsverk, företaget man hade byggt upp med slit och strävan under många års tid. Idag är detta inte lika vanligt och därför finns alltså en risk att flera aktiebolag hotas av nedläggning eller försvinna från orten inom en relativt snar framtid.
I Lindesberg finns idag 458 aktiebolag. 95 av dessa ägs av äldre personer som står inför en pensionering. Sammanlagt uppgår värdet på dessa bolag till 143 miljoner kronor, enligt Adeqvat Företagsvärdering som gjort denna kartläggning.
På nedanstående länk kan du se vilka aktiebolag som berörs av ett annalkande generationsskifte och därför klassas som ”risk för upphörande verksamhet” av analytikerna bakom undersökningen.
Läs hela undersökningen på Adeqvat.se>>
Lista
Fagerdala Por-Pac AB
Linde Byggmaskiner AB
Åke Svebéus Fastigheter AB
Åke Svebéus Bilar AB
Sjögrens Åkeri AB
Wedevåg AB
Ahlgrens Åkeri AB
Lindark AB
Fellingsbro Taxi & Buss AB
Thorins Begravningsbyrå AB
Expressfrakt I Lindesberg AB
Rörfirma Folke Carlson AB
Lagunos I Lindesberg AB
Tj Utveckling AB
Reco Bil & Gummi AB
Lamplagret Sweden AB
Gustafssons Parkett & Golv AB
Bergslagshälsan AB
Katrinebergs Handelsträdgård AB
Frövi Hälsan AB
K. Nordin Trading AB
Föiwz Skrs 90763 AB
Lindesbergs Invest AB
Pakab AB
Guldsmedshyttans Antik AB
Stråssa Mineral & Makadam AB
Hammarns Bergsmansgård AB
Frövi Skogstransporter AB
Terab Radio Tv AB
Lindesbergs Läkarpraktik AB
Cabinova Electronics AB
Cabinova Plastics AB
Berglunda Torp Kjell Eriksson AB
Fralix AB
Telemontage I Storå AB
Frövi Styrteknik AB
K.J. Ligma Agenturer AB
Frövibro Rör AB
Siggeboda Consulting AB
Holfve Invest AB
Johannesberg Produktion AB
Dr Staffan Strömstedt AB
Hans Eriksson I Frövi AB
Karstensen Åkeri AB
Stripa Åkeri AB
Mojama Förvaltning AB
N-O Wassbergs Åkeri AB
Sjöstrands Bil & Kaross AB
Cabinova AB
Oppboga Säteri AB
Lars Anderssons Redovisningsbyrå AB
Syr`Ns Skogstransporter AB
Catering Systems Svenska Försäljnings AB
Lingua AB
Birger Anderssons Vägservice AB
Åke Martinsson AB
Brians Schakt AB
Anders Sigge AB
Embema Modins Byggmontage AB
Nya Kvarnhallen Livs I Vedevåg AB
Lars Evertssons Transport AB
Leif Janssons Bensin & Servicebutik AB
Lindesbergs Fönsterputs & Städ AB
Erlandssons Flistransporter I Ramsberg AB
Roland Andersson I Lindesberg AB
A3B I Lindesberg AB
Breyta AB
Stripa Mineral AB
Ulli & Son AB
Selanders Grussortering AB
Östra Bohr Egendomsförvaltnings AB
Fröviskroten AB
Känte Larsson AB
AB Juthemmanet
Linde Holding AB
Knt-Hjul AB
Vinstorps Maskin AB
Mojama Fastigheter AB
Varuförmedling I Lindesberg AB
Företagsguiden I Sverige AB
Kjell S Larsson Trav AB
Lindesbergs Återvinning AB
Hägernäs Åkeri AB
Ters AB
Cd Technologies Europe AB
Bergsmannens Industriutveckling AB
Byggherren Rockhammar AB
Tormek AB
Fastighetsab Orkim
Hg Hem AB
Båtnet Sverige AB
Hästnet Sverige AB
Etm Svets Och Smide AB
Maskinnet Sverige AB
Juristfirman Retardus AB
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.