PRESSMEDDELANDE: Beslutet har fattats i hälso- och sjukvårdsnämnden i september 2019 som en av flera åtgärder för att få en budget i balans. Att beslutet skulle påverka jouren inom kirurgi var vi alla medvetna om.
Den så kallade bakjouren skulle upphöra, vilket innebär att mellan 20 och 30 operationer per år, nattetid, skulle få utföras på andra sjukhus.
I ett pressmeddelande från Region Örebro län den 13 mars 2020 står att ”primärjouren för opererande discipliner reduceras i Lindesberg”. Primärjouren var för oss ett nytt begrepp. Är det läkaren som ligger hemma och svarar i telefon om det måste opereras? Nej, till skillnad mot bakjouren, är primärjouren den läkare med kirurgisk kompetens som finns på sjukhuset nattetid.
Den vi träffar på kvällen eller natten när vi skadat oss och måste sy några stygn. Primärjouren verkar inte bara på akuten nattetid, utan på i princip hela lasarettet, där behov finns. Till exempel på intensivvården och avdelningar med nyligen opererade patienter.
Vad primärjouren gör har beskrivits i flera insändare, både av nuvarande och före detta medarbetare på sjukhuset samt av det lokala näringslivet.
Detta gör att ingreppen för primärjouren är betydligt fler än de mellan 20 och 30 operationer som vi från Centerpartiet ansåg rimliga att hitta en annan lösning för.
Primärjouren utför, enligt vad vi erfar, mindre kirurgiska ingrepp flera gånger per natt. Förvaltningen har med andra ord presenterat åtgärder för att genomföra beslutet från 2019 om en budget i balans, som går bortom det vi anser att det finns ett politiskt mandat för.
Vi vill påstå att beslutet kommer medföra kraftiga nedskärningar av akuten vid Lindesbergs lasarett.
För Centerpartiet är det självklart att ha en fungerande sjukvård dygnet runt, i hela länet. För boende, företag och andra aktörer i norra länsdelen är det synonymt med att ha kvar den verksamhet som motsvarar det som primärjouren gör i dag. Att ”reducera primärjouren för opererande discipliner” nattetid på Lindesbergs lasarett äventyrar både patientsäkerhet och ökar trycket på ambulanstransport. Blir det verkligen en besparing?
Centerpartiet måste agera för att ta tillbaka frågan politiskt, annars riskerar vi att vårdkvaliteten försämras.
Vi anser att Lindesbergs lasarett skall bibehålla den primärjours verksamhet som finns i dag.
Centerpartiet Norra länet.
Jonas Kleber
Mathz Eriksson
Christer Gustavsson
Lars-Göran Zetterlund
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.