PRESSMEDDELANDE: Beslutet har fattats i hälso- och sjukvårdsnämnden i september 2019 som en av flera åtgärder för att få en budget i balans. Att beslutet skulle påverka jouren inom kirurgi var vi alla medvetna om.
Den så kallade bakjouren skulle upphöra, vilket innebär att mellan 20 och 30 operationer per år, nattetid, skulle få utföras på andra sjukhus.
I ett pressmeddelande från Region Örebro län den 13 mars 2020 står att ”primärjouren för opererande discipliner reduceras i Lindesberg”. Primärjouren var för oss ett nytt begrepp. Är det läkaren som ligger hemma och svarar i telefon om det måste opereras? Nej, till skillnad mot bakjouren, är primärjouren den läkare med kirurgisk kompetens som finns på sjukhuset nattetid.
Den vi träffar på kvällen eller natten när vi skadat oss och måste sy några stygn. Primärjouren verkar inte bara på akuten nattetid, utan på i princip hela lasarettet, där behov finns. Till exempel på intensivvården och avdelningar med nyligen opererade patienter.
Vad primärjouren gör har beskrivits i flera insändare, både av nuvarande och före detta medarbetare på sjukhuset samt av det lokala näringslivet.
Detta gör att ingreppen för primärjouren är betydligt fler än de mellan 20 och 30 operationer som vi från Centerpartiet ansåg rimliga att hitta en annan lösning för.
Primärjouren utför, enligt vad vi erfar, mindre kirurgiska ingrepp flera gånger per natt. Förvaltningen har med andra ord presenterat åtgärder för att genomföra beslutet från 2019 om en budget i balans, som går bortom det vi anser att det finns ett politiskt mandat för.
Vi vill påstå att beslutet kommer medföra kraftiga nedskärningar av akuten vid Lindesbergs lasarett.
För Centerpartiet är det självklart att ha en fungerande sjukvård dygnet runt, i hela länet. För boende, företag och andra aktörer i norra länsdelen är det synonymt med att ha kvar den verksamhet som motsvarar det som primärjouren gör i dag. Att ”reducera primärjouren för opererande discipliner” nattetid på Lindesbergs lasarett äventyrar både patientsäkerhet och ökar trycket på ambulanstransport. Blir det verkligen en besparing?
Centerpartiet måste agera för att ta tillbaka frågan politiskt, annars riskerar vi att vårdkvaliteten försämras.
Vi anser att Lindesbergs lasarett skall bibehålla den primärjours verksamhet som finns i dag.
Centerpartiet Norra länet.
Jonas Kleber
Mathz Eriksson
Christer Gustavsson
Lars-Göran Zetterlund
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.