PRESSMEDDELANDE: Beslutet har fattats i hälso- och sjukvårdsnämnden i september 2019 som en av flera åtgärder för att få en budget i balans. Att beslutet skulle påverka jouren inom kirurgi var vi alla medvetna om.
Den så kallade bakjouren skulle upphöra, vilket innebär att mellan 20 och 30 operationer per år, nattetid, skulle få utföras på andra sjukhus.
I ett pressmeddelande från Region Örebro län den 13 mars 2020 står att ”primärjouren för opererande discipliner reduceras i Lindesberg”. Primärjouren var för oss ett nytt begrepp. Är det läkaren som ligger hemma och svarar i telefon om det måste opereras? Nej, till skillnad mot bakjouren, är primärjouren den läkare med kirurgisk kompetens som finns på sjukhuset nattetid.
Den vi träffar på kvällen eller natten när vi skadat oss och måste sy några stygn. Primärjouren verkar inte bara på akuten nattetid, utan på i princip hela lasarettet, där behov finns. Till exempel på intensivvården och avdelningar med nyligen opererade patienter.
Vad primärjouren gör har beskrivits i flera insändare, både av nuvarande och före detta medarbetare på sjukhuset samt av det lokala näringslivet.
Detta gör att ingreppen för primärjouren är betydligt fler än de mellan 20 och 30 operationer som vi från Centerpartiet ansåg rimliga att hitta en annan lösning för.
Primärjouren utför, enligt vad vi erfar, mindre kirurgiska ingrepp flera gånger per natt. Förvaltningen har med andra ord presenterat åtgärder för att genomföra beslutet från 2019 om en budget i balans, som går bortom det vi anser att det finns ett politiskt mandat för.
Vi vill påstå att beslutet kommer medföra kraftiga nedskärningar av akuten vid Lindesbergs lasarett.
För Centerpartiet är det självklart att ha en fungerande sjukvård dygnet runt, i hela länet. För boende, företag och andra aktörer i norra länsdelen är det synonymt med att ha kvar den verksamhet som motsvarar det som primärjouren gör i dag. Att ”reducera primärjouren för opererande discipliner” nattetid på Lindesbergs lasarett äventyrar både patientsäkerhet och ökar trycket på ambulanstransport. Blir det verkligen en besparing?
Centerpartiet måste agera för att ta tillbaka frågan politiskt, annars riskerar vi att vårdkvaliteten försämras.
Vi anser att Lindesbergs lasarett skall bibehålla den primärjours verksamhet som finns i dag.
Centerpartiet Norra länet.
Jonas Kleber
Mathz Eriksson
Christer Gustavsson
Lars-Göran Zetterlund
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.