I slutet av 2017 invigdes AVA 23 på Lindesbergs lasarett, en akutvårdsavdelning för 23-timmarsvård där patienter kan hållas under uppsikt i väntan på beslut om vidare vård eller hemgång. Under måndagen fick personalen beskedet att man nu stänger avdelningen tills vidare.
När man så sent som i december 2017 invigde den nya akutvårdsavdelningen AVA 23 på Lindesbergs lasarett var avsikten att ge patienter som man ville ha lite extra koll på en bekvämare väntan i beslut om vidare vård eller hemgång. De fyra vårdplatser man startade upp med skulle på sikt kunna utökas till sex, men bara ca 18 månader senare väljer man att istället stänga avdelningen på obestämd tid.
– Det är oklart om avdelningen kommer att öppnas igen i framtiden, men åtminstone inte detta året. Nu förlorar norra länsdelen ytterligare 4 vårdplatser i en redan kritisk platsbrist, berättar en anställd som önskar vara anonym.
– Det är inget beslut fattat, men vi har sommarstängt mellan från vecka 28 och fyra veckor framåt, och det vi har kommit fram till är att inte öppna upp avdelningen igen under hösten, berättar verksamhetschef Lena Göransson och fortsätter:
– När vi öppnade så skulle vi göra det i tre steg, där planen var att ”vara i mål” i december 2018 och då med sex platser. På grund av minskade ekonomiska resurser har vi inte nått dit, utan vi är fortfarande kvar på steg ett. Dessutom har vi inte kunnat bemanna med en sjuksköterska på nätterna vilket har medfört att vi inte har kunnat placera alla patienter vi velat på AVA. Eftersom hela regionen dras med ett ekonomiskt underskott kan vi inte utöka, och verksamheten blir då att halta. Därför förlänger vi vår sommarstängning på obestämd tid, men om vi får bättre ekonomiska förutsättningar öppnar vi så klart igen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.