I slutet av 2017 invigdes AVA 23 på Lindesbergs lasarett, en akutvårdsavdelning för 23-timmarsvård där patienter kan hållas under uppsikt i väntan på beslut om vidare vård eller hemgång. Under måndagen fick personalen beskedet att man nu stänger avdelningen tills vidare.
När man så sent som i december 2017 invigde den nya akutvårdsavdelningen AVA 23 på Lindesbergs lasarett var avsikten att ge patienter som man ville ha lite extra koll på en bekvämare väntan i beslut om vidare vård eller hemgång. De fyra vårdplatser man startade upp med skulle på sikt kunna utökas till sex, men bara ca 18 månader senare väljer man att istället stänga avdelningen på obestämd tid.
– Det är oklart om avdelningen kommer att öppnas igen i framtiden, men åtminstone inte detta året. Nu förlorar norra länsdelen ytterligare 4 vårdplatser i en redan kritisk platsbrist, berättar en anställd som önskar vara anonym.
– Det är inget beslut fattat, men vi har sommarstängt mellan från vecka 28 och fyra veckor framåt, och det vi har kommit fram till är att inte öppna upp avdelningen igen under hösten, berättar verksamhetschef Lena Göransson och fortsätter:
– När vi öppnade så skulle vi göra det i tre steg, där planen var att ”vara i mål” i december 2018 och då med sex platser. På grund av minskade ekonomiska resurser har vi inte nått dit, utan vi är fortfarande kvar på steg ett. Dessutom har vi inte kunnat bemanna med en sjuksköterska på nätterna vilket har medfört att vi inte har kunnat placera alla patienter vi velat på AVA. Eftersom hela regionen dras med ett ekonomiskt underskott kan vi inte utöka, och verksamheten blir då att halta. Därför förlänger vi vår sommarstängning på obestämd tid, men om vi får bättre ekonomiska förutsättningar öppnar vi så klart igen.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.