Lindesbergs kommun vill spara 300 000 kronor årligen genom att låta den så kallade kompletteringstrafiken upphöra från och med 1 mars i år. Beslutet fattades vid årsskiftet. Denna tjänst har under många år varit det enda sättet för många äldre personer att uträtta ärenden i stan då de bor i ytterområden där kollektivtrafiken har mycket få eller inga avgångar alls. Nu får besparingsåtgärden skarp kritik från anhöriga till de som berörs.
Det är totalt 19 personer som berörs av kommunens åtstramning. En av dem är en snart 89-årig kvinna och hennes anhöriga har nu informerat Lindesbergs kommun om hur beskedet har påverkat hennes liv.
”Min mamma som snart fyller 89 år, fick nyligen chockerande skriftligt meddelande om att kompletteringstrafiken mellan Rockhammar och Frövi, taxi en gång per vecka, skall upphöra 2014-03-01, efter cirka 20 år av invand rutin. Att lämna besked till äldre kommuninvånare enbart en månad innan verkställan är annonserad finner jag obehagligt och respektlöst”.
De anhöriga förklarar att beskedet har skapat oro och ångest då konsekvenserna för den enskilde är mycket allvarliga.
”Till personer i aktuell åldersklass bör mycket god tid ges för att kunna bearbeta dramatiska förändringar utan att behöva uppleva ångest över att, som i detta fall, inte kunna få mat till sitt hem, liksom nå apotek och post. Livsviktig blodtrycksmedicin är aktuellt!”
LindeNytt har sökt kommunalrådet Anders Ceder och kommunchef Christer Lenke.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.