Satsningen på Café Oscar kommer att bli mycket större denna säsong än tidigare. Ansvariga för driften, Lindesbergs Stadshotell, har nu fullständiga rättigheter samt ett skräddarsytt koncept färdigt.-Det blir naturligtvis ett Bergslagstema där vi bland annat börjar sälja en egenkomponerad älgglass, säger Mathias Johansson.
Med smaker som vanilj, lingon, blåbär, björnbär, äpple, kanel och jordgubb, ska Café Oscar läska såväl turister som invånare med deras nylanserade glass ”Moose Memory Ice Cream” i sommar. Kronan på verket är ett detaljrikt älghuvud i choklad som designats av konstnären Vita Pagh i Fanthyttan (bilden).
-Själva glassen består av en stor gammaldags våffla med vanilj- jordgubbs- och blåbärsglass. Sedan kan man välja mellan tre olika toppings som jag har tagit fram själv, säger Mathias.
Smakerna har han valt utifrån temat Bergslagen enligt följande tre varianter:
Lingonchutney som är en direktlänk till Bergslagsskogarna med tydlig smak av lingon och har en mild sötma samt syrlig karaktär.
Björnbär. För den som önskar ännu mer sötma än ovanstående alternativ.
Äpple och kanel är kanske inte det första man tänker på när man reflekterar över Bergslagens skogar och vattendrag. Dock har han gjort en hel del hokuspokus med denna blandning för att lyfta smaken som beskrivs som: söt med en svag kaneldoft och med en konsistens som ger lite mer att bita i.
Mathias Johansson berättar att älgglassen bara är en liten del i det stora hela man vill göra med Café Oscar. Samarbetet med Vita Pagh med maken Lasse Nilsson, har även öppnat dörren till en leverantör av olika rökta korvar som ska bli en ingrediens i menyn.
-Det handlar i första hand om älgkorv och vildsvinskorv. Just maten kommer vi att satsa väldigt mycket på nu och jag tror att de allra flesta kommer att finna något som passar dem, allt från matiga sallader till nygrillat. Grillat blir det dock endast de dagar som vi har vädret på vår sida, poängterar han då Café Oscar saknar tak över uteserveringen.
Fotnot: Älgglassen börjar säljas med start måndag 15 juni.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.