Satsningen på Café Oscar kommer att bli mycket större denna säsong än tidigare. Ansvariga för driften, Lindesbergs Stadshotell, har nu fullständiga rättigheter samt ett skräddarsytt koncept färdigt.-Det blir naturligtvis ett Bergslagstema där vi bland annat börjar sälja en egenkomponerad älgglass, säger Mathias Johansson.
Med smaker som vanilj, lingon, blåbär, björnbär, äpple, kanel och jordgubb, ska Café Oscar läska såväl turister som invånare med deras nylanserade glass ”Moose Memory Ice Cream” i sommar. Kronan på verket är ett detaljrikt älghuvud i choklad som designats av konstnären Vita Pagh i Fanthyttan (bilden).
-Själva glassen består av en stor gammaldags våffla med vanilj- jordgubbs- och blåbärsglass. Sedan kan man välja mellan tre olika toppings som jag har tagit fram själv, säger Mathias.
Smakerna har han valt utifrån temat Bergslagen enligt följande tre varianter:
Lingonchutney som är en direktlänk till Bergslagsskogarna med tydlig smak av lingon och har en mild sötma samt syrlig karaktär.
Björnbär. För den som önskar ännu mer sötma än ovanstående alternativ.
Äpple och kanel är kanske inte det första man tänker på när man reflekterar över Bergslagens skogar och vattendrag. Dock har han gjort en hel del hokuspokus med denna blandning för att lyfta smaken som beskrivs som: söt med en svag kaneldoft och med en konsistens som ger lite mer att bita i.
Mathias Johansson berättar att älgglassen bara är en liten del i det stora hela man vill göra med Café Oscar. Samarbetet med Vita Pagh med maken Lasse Nilsson, har även öppnat dörren till en leverantör av olika rökta korvar som ska bli en ingrediens i menyn.
-Det handlar i första hand om älgkorv och vildsvinskorv. Just maten kommer vi att satsa väldigt mycket på nu och jag tror att de allra flesta kommer att finna något som passar dem, allt från matiga sallader till nygrillat. Grillat blir det dock endast de dagar som vi har vädret på vår sida, poängterar han då Café Oscar saknar tak över uteserveringen.
Fotnot: Älgglassen börjar säljas med start måndag 15 juni.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.