Satsningen på Café Oscar kommer att bli mycket större denna säsong än tidigare. Ansvariga för driften, Lindesbergs Stadshotell, har nu fullständiga rättigheter samt ett skräddarsytt koncept färdigt.-Det blir naturligtvis ett Bergslagstema där vi bland annat börjar sälja en egenkomponerad älgglass, säger Mathias Johansson.
Med smaker som vanilj, lingon, blåbär, björnbär, äpple, kanel och jordgubb, ska Café Oscar läska såväl turister som invånare med deras nylanserade glass ”Moose Memory Ice Cream” i sommar. Kronan på verket är ett detaljrikt älghuvud i choklad som designats av konstnären Vita Pagh i Fanthyttan (bilden).
-Själva glassen består av en stor gammaldags våffla med vanilj- jordgubbs- och blåbärsglass. Sedan kan man välja mellan tre olika toppings som jag har tagit fram själv, säger Mathias.
Smakerna har han valt utifrån temat Bergslagen enligt följande tre varianter:
Lingonchutney som är en direktlänk till Bergslagsskogarna med tydlig smak av lingon och har en mild sötma samt syrlig karaktär.
Björnbär. För den som önskar ännu mer sötma än ovanstående alternativ.
Äpple och kanel är kanske inte det första man tänker på när man reflekterar över Bergslagens skogar och vattendrag. Dock har han gjort en hel del hokuspokus med denna blandning för att lyfta smaken som beskrivs som: söt med en svag kaneldoft och med en konsistens som ger lite mer att bita i.
Mathias Johansson berättar att älgglassen bara är en liten del i det stora hela man vill göra med Café Oscar. Samarbetet med Vita Pagh med maken Lasse Nilsson, har även öppnat dörren till en leverantör av olika rökta korvar som ska bli en ingrediens i menyn.
-Det handlar i första hand om älgkorv och vildsvinskorv. Just maten kommer vi att satsa väldigt mycket på nu och jag tror att de allra flesta kommer att finna något som passar dem, allt från matiga sallader till nygrillat. Grillat blir det dock endast de dagar som vi har vädret på vår sida, poängterar han då Café Oscar saknar tak över uteserveringen.
Fotnot: Älgglassen börjar säljas med start måndag 15 juni.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.