Satsningen på Café Oscar kommer att bli mycket större denna säsong än tidigare. Ansvariga för driften, Lindesbergs Stadshotell, har nu fullständiga rättigheter samt ett skräddarsytt koncept färdigt.-Det blir naturligtvis ett Bergslagstema där vi bland annat börjar sälja en egenkomponerad älgglass, säger Mathias Johansson.
Med smaker som vanilj, lingon, blåbär, björnbär, äpple, kanel och jordgubb, ska Café Oscar läska såväl turister som invånare med deras nylanserade glass ”Moose Memory Ice Cream” i sommar. Kronan på verket är ett detaljrikt älghuvud i choklad som designats av konstnären Vita Pagh i Fanthyttan (bilden).
-Själva glassen består av en stor gammaldags våffla med vanilj- jordgubbs- och blåbärsglass. Sedan kan man välja mellan tre olika toppings som jag har tagit fram själv, säger Mathias.
Smakerna har han valt utifrån temat Bergslagen enligt följande tre varianter:
Lingonchutney som är en direktlänk till Bergslagsskogarna med tydlig smak av lingon och har en mild sötma samt syrlig karaktär.
Björnbär. För den som önskar ännu mer sötma än ovanstående alternativ.
Äpple och kanel är kanske inte det första man tänker på när man reflekterar över Bergslagens skogar och vattendrag. Dock har han gjort en hel del hokuspokus med denna blandning för att lyfta smaken som beskrivs som: söt med en svag kaneldoft och med en konsistens som ger lite mer att bita i.
Mathias Johansson berättar att älgglassen bara är en liten del i det stora hela man vill göra med Café Oscar. Samarbetet med Vita Pagh med maken Lasse Nilsson, har även öppnat dörren till en leverantör av olika rökta korvar som ska bli en ingrediens i menyn.
-Det handlar i första hand om älgkorv och vildsvinskorv. Just maten kommer vi att satsa väldigt mycket på nu och jag tror att de allra flesta kommer att finna något som passar dem, allt från matiga sallader till nygrillat. Grillat blir det dock endast de dagar som vi har vädret på vår sida, poängterar han då Café Oscar saknar tak över uteserveringen.
Fotnot: Älgglassen börjar säljas med start måndag 15 juni.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.