Satsningen på Café Oscar kommer att bli mycket större denna säsong än tidigare. Ansvariga för driften, Lindesbergs Stadshotell, har nu fullständiga rättigheter samt ett skräddarsytt koncept färdigt.-Det blir naturligtvis ett Bergslagstema där vi bland annat börjar sälja en egenkomponerad älgglass, säger Mathias Johansson.
Med smaker som vanilj, lingon, blåbär, björnbär, äpple, kanel och jordgubb, ska Café Oscar läska såväl turister som invånare med deras nylanserade glass ”Moose Memory Ice Cream” i sommar. Kronan på verket är ett detaljrikt älghuvud i choklad som designats av konstnären Vita Pagh i Fanthyttan (bilden).
-Själva glassen består av en stor gammaldags våffla med vanilj- jordgubbs- och blåbärsglass. Sedan kan man välja mellan tre olika toppings som jag har tagit fram själv, säger Mathias.
Smakerna har han valt utifrån temat Bergslagen enligt följande tre varianter:
Lingonchutney som är en direktlänk till Bergslagsskogarna med tydlig smak av lingon och har en mild sötma samt syrlig karaktär.
Björnbär. För den som önskar ännu mer sötma än ovanstående alternativ.
Äpple och kanel är kanske inte det första man tänker på när man reflekterar över Bergslagens skogar och vattendrag. Dock har han gjort en hel del hokuspokus med denna blandning för att lyfta smaken som beskrivs som: söt med en svag kaneldoft och med en konsistens som ger lite mer att bita i.
Mathias Johansson berättar att älgglassen bara är en liten del i det stora hela man vill göra med Café Oscar. Samarbetet med Vita Pagh med maken Lasse Nilsson, har även öppnat dörren till en leverantör av olika rökta korvar som ska bli en ingrediens i menyn.
-Det handlar i första hand om älgkorv och vildsvinskorv. Just maten kommer vi att satsa väldigt mycket på nu och jag tror att de allra flesta kommer att finna något som passar dem, allt från matiga sallader till nygrillat. Grillat blir det dock endast de dagar som vi har vädret på vår sida, poängterar han då Café Oscar saknar tak över uteserveringen.
Fotnot: Älgglassen börjar säljas med start måndag 15 juni.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.