– Det är ohyggligt tragiskt att två personer försöker stoppa stadens utveckling när vi har ett sådant stort behov av nya bostäder, kommenterar Roger Sixtensson, VD FALAB.Nu riskerar nämligen bostadsprojektet Ålkilsbacken att avgöras i Mark- och miljödomstolen sedan en av tre sakägare, som överklagat till Länsstyrelsen men fått avslag, nu har för avsikt att ta det till nästa, högre instans.
Detaljplanen, som klubbades i kommunfullmäktige i början av året, överklagades i mars månad av tre sakägare och tillika boende på Ålkilsplan. Länsstyrelsen avslog dock samtliga överklaganden i slutet av april månad. Två av tre sakägare har accepterat Länsstyrelsens beslut. Den tredje skall enligt utsago ha befunnit sig utomlands när Länsstyrelsen skickade beslutet till dem, varför man ej kunnat ta emot beslutet och därmed inte kunnat återsända ett delgivningskvitto. Därför har också tiden för ytterligare en överklagan inte startats förrän sista veckan i maj, ungefär samma tid då övriga sakägares tid för en överklagan löpt ut.
Nu har dock Länsstyrelsen lyckats få kontakt med den tredje sakägaren, via mail, och samtidigt blivit informerad om att man har för avsikt att komma med en överklagan till Mark- och miljödomstolen då man inte anser Länsstyrelsens tidigare beslut vara korrekt.
Fastigheter i Linde AB, FALAB, menar att Ålkilsbacken därmed hänger i luften och att man inte kan sia om när ärendet kan tänkas landa igen.
– Vi kan inte göra så mycket mer än vänta, och hur länge det dröjer innan Mark- och miljödomstolen tar upp ärendet är det ingen som kan ge oss besked om, suckar VD Roger Sixtensson, FALAB.
Sixtensson menar att så länge detaljplanen inte vunnit laga kraft, finns det inte så mycket annat man kan göra inför ett beslut.
– Vi kan ju inte gärna börja innan alla beslut vunnit laga kraft eftersom det kostar dryga böter, påpekar han.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.