– Det är ohyggligt tragiskt att två personer försöker stoppa stadens utveckling när vi har ett sådant stort behov av nya bostäder, kommenterar Roger Sixtensson, VD FALAB.Nu riskerar nämligen bostadsprojektet Ålkilsbacken att avgöras i Mark- och miljödomstolen sedan en av tre sakägare, som överklagat till Länsstyrelsen men fått avslag, nu har för avsikt att ta det till nästa, högre instans.
Detaljplanen, som klubbades i kommunfullmäktige i början av året, överklagades i mars månad av tre sakägare och tillika boende på Ålkilsplan. Länsstyrelsen avslog dock samtliga överklaganden i slutet av april månad. Två av tre sakägare har accepterat Länsstyrelsens beslut. Den tredje skall enligt utsago ha befunnit sig utomlands när Länsstyrelsen skickade beslutet till dem, varför man ej kunnat ta emot beslutet och därmed inte kunnat återsända ett delgivningskvitto. Därför har också tiden för ytterligare en överklagan inte startats förrän sista veckan i maj, ungefär samma tid då övriga sakägares tid för en överklagan löpt ut.
Nu har dock Länsstyrelsen lyckats få kontakt med den tredje sakägaren, via mail, och samtidigt blivit informerad om att man har för avsikt att komma med en överklagan till Mark- och miljödomstolen då man inte anser Länsstyrelsens tidigare beslut vara korrekt.
Fastigheter i Linde AB, FALAB, menar att Ålkilsbacken därmed hänger i luften och att man inte kan sia om när ärendet kan tänkas landa igen.
– Vi kan inte göra så mycket mer än vänta, och hur länge det dröjer innan Mark- och miljödomstolen tar upp ärendet är det ingen som kan ge oss besked om, suckar VD Roger Sixtensson, FALAB.
Sixtensson menar att så länge detaljplanen inte vunnit laga kraft, finns det inte så mycket annat man kan göra inför ett beslut.
– Vi kan ju inte gärna börja innan alla beslut vunnit laga kraft eftersom det kostar dryga böter, påpekar han.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.