– Det är ohyggligt tragiskt att två personer försöker stoppa stadens utveckling när vi har ett sådant stort behov av nya bostäder, kommenterar Roger Sixtensson, VD FALAB.Nu riskerar nämligen bostadsprojektet Ålkilsbacken att avgöras i Mark- och miljödomstolen sedan en av tre sakägare, som överklagat till Länsstyrelsen men fått avslag, nu har för avsikt att ta det till nästa, högre instans.
Detaljplanen, som klubbades i kommunfullmäktige i början av året, överklagades i mars månad av tre sakägare och tillika boende på Ålkilsplan. Länsstyrelsen avslog dock samtliga överklaganden i slutet av april månad. Två av tre sakägare har accepterat Länsstyrelsens beslut. Den tredje skall enligt utsago ha befunnit sig utomlands när Länsstyrelsen skickade beslutet till dem, varför man ej kunnat ta emot beslutet och därmed inte kunnat återsända ett delgivningskvitto. Därför har också tiden för ytterligare en överklagan inte startats förrän sista veckan i maj, ungefär samma tid då övriga sakägares tid för en överklagan löpt ut.
Nu har dock Länsstyrelsen lyckats få kontakt med den tredje sakägaren, via mail, och samtidigt blivit informerad om att man har för avsikt att komma med en överklagan till Mark- och miljödomstolen då man inte anser Länsstyrelsens tidigare beslut vara korrekt.
Fastigheter i Linde AB, FALAB, menar att Ålkilsbacken därmed hänger i luften och att man inte kan sia om när ärendet kan tänkas landa igen.
– Vi kan inte göra så mycket mer än vänta, och hur länge det dröjer innan Mark- och miljödomstolen tar upp ärendet är det ingen som kan ge oss besked om, suckar VD Roger Sixtensson, FALAB.
Sixtensson menar att så länge detaljplanen inte vunnit laga kraft, finns det inte så mycket annat man kan göra inför ett beslut.
– Vi kan ju inte gärna börja innan alla beslut vunnit laga kraft eftersom det kostar dryga böter, påpekar han.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.